رئیس كل گمرك ایران اعلام كرد؛ رشد ۴۳ درصدی تجارت خارجی ایران

رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: در هفت ماه سالجاری بالغ بر ۹۸ میلیون تن کالا به ارزش ۵۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بین ایران و کشورهای جهان مبادله شده است.

به گزارش زیپو کالا به نقل از گمرک ایران، مهدی میراشرفی اظهار نمود: آمارها نشان داده است که در اولین ماه از نیمه دوم سال ۱۴۰۰، رشد تجارت خارجی همچنان ادامه دارد و در هفت ماه سالجاری بالغ بر ۹۸ میلیون تن کالا به ارزش ۵۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بین ایران و کشورهای جهان مبادله شده است.
معاون وزیر اقتصاد افزود: مقایسه آمار تجارت خارجی کشور در این زمان با مدت مشابه سال ۹۹ حاکی از رشد ۱۶.۵ درصد در وزن و ۴۳ درصد در ارزش مجموع کالاهای مبادله شده بین کشورمان با سایر شرکای تجاری است.
وی اضافه کرد: از کل ۹۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالاهای صادراتی و وارداتی در مدت مذکور، ۷۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۲۷ میلیارد و یکصد میلیون دلار به صادرات اختصاص داشته که نسبت به مدت مشابه سال پیش از حیث وزن ۱۵ درصد و از لحاظ ارزش ۴۷ درصد رشد نشان داده است.
رئیس کل گمرک ایران با تقدیر از همت و تلاش تولیدکنندگان و تجار برای افزایش صادرات و تاکید بر رفع موانع و مشکلات فعالان این دو بخش، اظهار نمود: در هفت ماهه سالجاری ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از راه گمرکات کشور وارد شد که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۹ از نظر وزن ۲۱ درصد و از لحاظ ارزش ۳۸ درصد افزایش داشت.
معاون وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: بخش اعظم کالاهای وارداتی به کشور را کالاهای اساسی، ماشین آلات و قطعات صنعتی و نهاده ها و اقلام واسطه ای تولید تشکیل می دهد.
وی اضافه کرد: پنج مقصد مهم صادرات کالاهای ایرانی در مدت مذکور، چین با ۱۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار، عراق با ۱۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تن به ارزش ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، ترکیه با ۱۱ میلیون تن به ارزش ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، امارات با ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تن به ارزش ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار و افغانستان با ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و یکصد میلیون دلار بودند.
رئیس کل گمرک ایران ۱۰ قلم نخست صادرات کشورمان در این زمان را گاز طبیعی، متانول، پلی اتیلن، محصولات نیمه تمام آهنی، پروپان مایع، شمش آهن، میله های آهنی، اوره، کاتد مس و قیر عنوان نمود و اضافه کرد: از مجموع کالاهای وارداتی به کشور در این زمان، ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تن به ارزش ۱۱ میلیارد دلار را کالاهای اساسی تشکیل می دهد که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از حیث وزن ۷۱ درصد و از لحاظ ارزش ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است.
وی همینطور اظهار داشت: برای واردات ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن از کالاهای اساسی به ارزش ۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، ارز ترجیحی تعلق گرفته است که میزان آن در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن کالاها ۶۱ درصد و از نظر ارزش ۳۲ درصد رشد داشته است.
رئیس کل گمرک پنج کشور مبدأ واردات کالا به ایران را امارات با ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش ۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار، چین با یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش ۶ میلیارد و یکصد میلیون دلار، ترکیه با ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ارزش ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار، آلمان با ۵۱۲ هزار تن به ارزش یک میلیارد دلار و سوئیس با یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد دلار برشمرد و اظهار داشت: تلفن همراه، ذرت دامی، گندم، دانه سویا، روغن آفتابگردان، کنجاله سویا، جو، برنج، شکر و روغن پالم ده قلم عمده کالاهای وارداتی در این زمان بودند.
میراشرفی در مورد آمار ترانزیت خارجی کالا از قلمرو کشورمان هم اظهار داشت: در هفت ماهه سال جاری ۶ میلیون و ۹۴۸ هزار تن انواع کالا از راه خاک ایران ترانزیت شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۸۱ درصد رشد داشت.