تحصیلات عالی فرصت یا تجدید ساختار اقتصادی

خراسان رضوی با شکل گیری لایحه بودجه دموکرات ها، سیاست آموزش عالی ایالات متحده بار دیگر محل بحث شده است. حالا زمان مناسبی برای تجدیدنظر در رویکرد ایالات متحده نسبت به حوزه آموزش عالی است که در دهه های اخیر به صورت فزاینده ای متناقض و ناپایدار شده است. مهم تر از همه، سیاست گذاران باید در مورد چگونگی تبدیل کالج های ایالات متحده بعنوان موتور محرک رو به بالا و سیستم حمایتی برای صنایع اصلی فکر کنند و آموزش عالی باید بیشتر از یک مسیر حرکت رو به بالا برای جوانان باشد و دانشگاه ها یک سیستم حمایتی برای صنایع کلیدی و طبقه کارگر محسوب شوند.
به گزارش بلومبرگ، خیلی از افرادی که بر مشکلات سیستم دانشگاهی ایالات متحده تمرکز می کنند، تنها افزایش شهریه و بدهی دانشجویی را در نظر می گیرند. برخی دیگر هم درگیر نابرابری در دانشگاه های نخبه، مانند آیوی لیگ (Ivy League) هستند. هر دو نگرانی قابل توجیه است اما چالش ها بسیار فراتر از این مسائل است. با این حقیقت شروع کنید که سیستم دانشگاهی به صورت فزاینده ای نابرابر شده است و دانشجویان کم درآمد با نمرات آزمون بالا کمتر از دانشجویان پردرآمد با نمرات پایین، فارغ التحصیل می شوند.
این مشکل با گفتگو با پذیرش دانشگاه های آیوی لیگ به احتمال زیاد حل نخواهد شد. هنگامی که سازمان هایی مانند Equality of Opportunity Project، US News، World Report و CollegeNET تلاش کرده اند میزان حمایت اقتصادی دانشگاه های مختلف از دانشجویان خویش را بسنجند، دانشگاه های کالیفرنیا، نیویورک و سایر دانشگاه های دولتی ارزان بهترین حمایت های مالی را انجام می دهند. علاوه براین، دانشگاه های خصوصی مانند هاروارد و ییل کمتر با دانشجویان همراه هستند.
هدف سیاست آموزش عالی ایالات متحده باید افزایش تعداد افرادی باشد که از این موسسات فارغ التحصیل می شوند بدون آنکه بار مالی زیادی را بر آنان تحمیل کند. کمک شهریه بخشی از این دفعه را سبک می کند اما برای دانشجویان کم درآمد، حتی هزینه اتاق و تخت هم یک عامل بزرگ به حساب می آید ازاین رو عرضه مسکن ارزان به دانشجویان در دانشگاه های کارگری ضروریست.
همینطور پول تنها مشکلی نیست که فرزندان کارگران را از اتمام کالج باز می دارد. سیاست هایی مانند برنامه های یکپارچه می تواند در هزینه، تلاش و سردرگمی بچه ها برای عرضه درخواست به خیلی از دانشگاه ها صرفه جویی کند. سرمایه گذاری در مشاوره و راهنمایی در دبیرستان می تواند به دانش آموزان کمک نماید تا برای چالش های دانشگاه آماده شوند.
بااین حال، مهم می باشد که تشخیص داده شود، همه افراد نباید از یک دوره چهار ساله دانشگاهی فارغ التحصیل شوند. از آنجائیکه بحث بر سر آموزش عالی تحت سلطه افرادی است که خود از کالج های چهار ساله فارغ التحصیل شده اند، تمایلی طبیعی برای تصور دنیایی وجود دارد که در آن همه یک فارغ التحصیل کارشناسی از یک دانشگاه خوب باشند اما این واقعیتی نیست که آمریکایی های طبقه کارگر با آن روبرو هستند، نه تنها خیلی از آنها برای دوره های چهار ساله آموزشی آماده نیستند بلکه بسیاری به آسانی می خواهند در اسرع وقت به دنیای کار بروند و حقوق خوبی دریافت نمایند.

نتایج مطالعات نشان می دهد که کالج های محلی موتورهای مهم و قدرتمندی برای حرکت رو به بالا هستند، ازاین رو این موسسات به حمایت بیشتری نیاز دارند. ازجمله این تلاش ها شامل کالج عمومی مجانی و حمایت بیشتر از ایالت ها برای ارزان تر و در دسترس تر شدن دانشگاه های دولتی است همینطور بیشتر کردن کمک هزینه Pell است که کمک مالی بسیار بهتری نسبت به وام های ارزانقیمت عرضه می کند.

نتایج مطالعات نشان می دهد که آموزش حرفه ای سهم درآمد یک کشور را که به طبقه کارگر می رسد، بالا می برد. آلمان از این مورد برای ایجاد یک بخش تولید صادرات در سطح جهانی بهره برده است. این که آلمان اقتصادی برابرتر از اقتصاد آمریکا دارد نکته مهم دیگری را می رساند؛ تحصیلات عالی فقط یک فرصت نیست، بلکه تجدید ساختار اقتصاد است.
آمریکایی ها در هر دو جناح سیاسی درحال درک این هستند که تولید و صادرات نقش بسیار کمی در اقتصاد ایالات متحده ایفاء می کنند. بایدن و رئیس جمهور سابق، دونالد ترامپ در مورد تقویت صنعت، نه تنها برای ایجاد مشاغل خوب بیشتر بلکه برای رقابت با چین، صحبت کرده اند و تحصیلات عالی بخش مهمی از این تحول است.
محققانی که سیاست صنعتی را مطالعه می کنند، دریافتند که دسترسی به آموزش های شغلی و تحصیلات عالی همچون مهم ترین سیاست ها در زمینه ایجاد نیروی کار است که می تواند از صنایع تولیدی محلی پشتیبانی کند.
به عبارت دیگر، از نظر برابری فرصت و سیاست صنعتی سازی هیچ جایگزینی برای یک طبقه کارگر با مهارت فنی بالا وجود ندارد.

منبع: