رئیس اتاق تهران مطرح كرد چند صدایی مسئولان در مبارزه با كرونا

زیپو کالا: رئیس اتاق تجاری تهران ضمن انتقاد از چندصدایی بین مسئولان در مبارزه با کرونا، بر لزوم بروکراسی زدایی از سر راه واردات واکسن توسط بخش خصوصی اصرار کرد

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، مسعود خوانساری رئیس اتاق تجاری تهران در صفحه اینستاگرام خود نوشت: یکشنبه شب در شبکه اجتماعی کلاب هوس و در روم روزنامه همشهری برنامه ای درباره مشکلات واردات واکسن از طرف بخش ‏خصوصی با حضور تعدادی از فعالان بخش خصوصی، واردکنندگان دارو و برخی از مسئولین وزارت بهداشت انجام شد.
در این جلسه از بروکراسی های پیچیده و طولانی برای گرفتن مجوزها گلایه شد که در صورت برطرف نمودن موانع و صدور مجوز شرکت های دارویی معتبر که داری نمایندگی از شرکت های واکسن ساز هستند قادرند حداکثر ظرف مدت ‏۱۰ روز تا دو هفته نخستین محموله واکسن خریداری شده را وارد کشور کنند و تزریق آنها باتوجه به توافق با ستاد مقابله با کرونا و طبق دستورالعمل های آنها در واحدهای تولیدی شروع ‏شود وتا اندازه ای تأخیر در واکسیناسیون را جبران کند.
بخش خصوصی باتوجه به مسئولیت اجتماعی خود قبول کرده که شرکت های دارویی هیچ نوع سودی برای خودشان از محل واردات واکسن کرونا در نظر نگیرند و فقط واکسن را به قیمت تمام شده عرضه کنند.
از طرف دیگر مدیران و صاحبان کارخانه ها هم پذیرفته اند که کلیه کارگران و پرسنل شأن را بصورت رایگان ‏واکسینه کنند؛ این کمک بسیار بزرگی است و چندین هزار میلیارد تومان برای دولت صرفه جویی به همراه دارد.‏
در کفت وگوی کلاب هوس عده ای از عنوان «واکسن گیت» استفاده کردند و گفتند سودجویان به دنبال واردات واکسن کرونا هستند و برای واکسن ۴ دلاری پروفورم ۵۰ دلاری می دهند. در پاسخ به آنها توضیح دادم جای تأسف است که وزارت بهداشت با تجربه چندین ساله خود قادر نیست بین شرکت های دارویی معتبر و یک پلاستیک فروش و یا کسی که قیمت ۵۰ دلاری برای واکسن ‏می دهد تمایز قائل شود؟ مگر اینکه مسائل دیگری باشد الله اعلم.‏
موضوع دیگر چند صدایی میان وزارت بهداشت و دیگر ارکان مؤثر در مسله مبارزه با کروناست. رئیس جمهور تاکید دارند که بخش خصوصی سریعاً مبادرت به واردات واکسن کرده و واحدهای تحت پوشش خود و دیگر واحدهای تولیدی را پوشش دهد معاونت غذا و دارو هم می پذیرد که سریعاً مجوزها را صادر نماید ولی مسئول روابط عمومی وزارت بهداشت رسماً مخالفت خود با هر گونه واردات توسط بخش خصوصی اعلام می کند. آیا بهتر نیست در این شرایط که هر دوز واکسن می تواند جان یک انسان را نجات دهد، وزارت بهداشت و بخش خصوصی با کمک یکدیگر کمبودها را پوشش دهند؟
البته خوشبختانه در انتهای برنامه ‏کلاب هاوس آقای رئیسی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا؛ کوشش های صورت گرفته از طرف بخش خصوصی و اتاق را تأیید کردند و صراحتاً اعلام نمود که از واردات واکسن از طرف بخش خصوصی و واکسینه کردن کارگران و افراد شاغل در واحدهای تولیدی بصورت رایگان حمایت می کنند.‏ امید است این چنین باشد.

منبع: