مشاور رئیس سازمان بورس اعلام كرد؛ جزئیات طرح اعطای اقامت ۵ ساله به سرمایه گذاران خارجی بورس

به گزارش زیپو کالا افرادی که حداقل مبلغ ۲۵۰هزار دلار به ارزهای دیگر در بازار سرمایه کشور سرمایه گذاری کنند، به همراه همسر، فرزندان پسر کمتر از ۱۸ سال و دختر مجرد و پدر و مادر مجوز اقامت دریافت می کنند.
به گزارش زیپو کالا به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، بهادار بیژنی ضمن اشاره به شیوه نامه اعطای مجوز اقامت ۵ ساله به سپرده گذاران و سرمایه گذاران خارجی و مستندات قانونی آن اظهار داشت: پیش از این در چهاردهمین جلسه شورای هماهنگی اقتصادی و طی مصوبه ۱۵ تیر ۱۳۹۸ هیأت وزیران مقرر شده بود برای تشویق سپرده گذاری و سرمایه گذاری تصمیماتی گرفته شود؛ بنابراین سلسله جلساتی با حضور مسؤولان وزارت کشور، سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، سازمان بورس و اوراق بهادار، بانک مرکزی و دیگر نهادهای مرتبط برگزار و نهایتاً منجر به تصویب شیوه نامه اعطای مجوز اقامت ۵ ساله به سپرده گذاران و سرمایه گذاران خارجی شد.
بیژنی توضیح داد: بر این اساس، افرادی که حداقل مبلغ ۲۵۰ هزار دلار یا معادل آن به ارزهای دیگر در بازار سرمایه کشور سرمایه گذاری کنند، به همراه همسر، فرزندان پسر کمتر از ۱۸ سال و دختر مجرد و پدر و مادر (حداکثر به تعداد پنج نفر)، مجوز اقامت دریافت خواهند کرد.
مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل اضافه کرد: در صورتیکه تعداد افراد بیشتر از پنج نفر باشد، متقاضی باید به ازای هر نفر، مبلغ ۵۰ هزار دلار یا معادل آن به ارزهای دیگر مورد قبول بانک مرکزی سرمایه گذاری یا سپرده گذاری کند.
بیژنی در مورد نحوه اقدام سرمایه گذاران برای دریافت مجوز اقامت عنوان کرد: افراد متقاضی با عنایت به ضوابطی که در شیوه نامه اعطای مجوز اقامت ۵ ساله به سپرده گذاران و سرمایه گذاران خارجی آمده می توانند از راه سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران اقدام و مجوز اقامت دریافت نمایند.
مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل در انتها عنوان کرد: از آنجائیکه بین المللی شدن بازار سرمایه یکی از مهم ترین مواردی است که در دستور کار سازمان بورس است و این سازمان برای سرمایه گذاری خارجی اهمیت زیادی قائل است، طبیعتاً این مصوبه قابل تمدید هم خواهد بود.

منبع: