عبده تبریزی: بورس به تعادل رسیده است

به گزارش زیپو کالا یک عضو سابق شورای عالی بورس ضمن بررسی تاثیر بازگشت آمریکا به برجام اظهار داشت: بازار سهام حالا به وضعیت تعادلی خود نزدیک شده است.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، حسین عبده تبریزی در نشست آنلاین ” اثر بازگشت احتمالی آمریکا به برجام” اظهار داشت: رشد نقدینگی قیمت ها در بازارهای مالی چون طلا، مسکن و… را تعیین می کند. رشد بخش واقعی اقتصاد در ۱۴۰۰ به منابع و درآمدهای نفتی بستگی دارد.
وی ادامه داد: امسال نمی توانیم انتظار داشته باشیم راندمان، قیمت ها در بورس را بالا ببرد و شاخص را صعودی کند. راهکارهای مالیاتی، بانکی، پولی و… نتوانسته اند تا حالا نقدینگی را به تولید ببرند. احتمال اینکه ۵۰ میلیارد دلار صادرات فرآورده های نفتی صورت بگیرد، وجود دارد.
این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: سه تا شش ماه اول بعد از توافق ایران و آمریکا، قیمت دلار افزایش نمی یابد و باتوجه به رشدهای شدید نقدینگی در سالهای اخیر، انتظارات تورمی در سالجاری کاسته می شود. احتمال برگشت آمریکا به برجام عامل مثبتی در کوتاه مدت برای بازار سرمایه نیست اما اگر این اتفاق صورت گیرد، فضا را برای تولید و قیمت ها بهتر می کند و عده ای را به سمت بازار سرمایه می کشاند.
عضو سابق شورای عالی بورس بیان کرد: بعید است که بانک مرکزی نرخ های بهره را کاهش یا افزایش دهد برای اینکه هر تغییری در آنها به جز تحولات نرخ دلار و برجام بر بازار سرمایه بیشتر تاثیر می گذارد.
وی ادامه داد: پس از افت یک میلیون واحدی در بورس، باید به سمت میانگین های تاریخی خود برگردد.
عبده تبریزی با اعلان اینکه بازار سهام به وضعیت تعادلی خود رسیده است، اظهار داشت: بورس در سال ۱۳۹۹ معادل ۱۴۰ درصد رشد کرد اما حضور عده زیادی فعال نا آگاه و غیر حرفه ای به ضرر آن به اتمام رسید. سرمایه گذاران آگاه در سال قبل یکسری وظایف داشتند که به آن عمل نکردند و سبب شدند تا کاهش ها و افزایش های زیادی در بازار رخ دهد.

منبع: