همتی: بانك ها مطالبات را پیگیری كنند ولی نگذارند واحد تولیدی تعطیل شود

زیپو كالا: رئیس كل بانك مركزی خواهان پیگیری وصول مطالبات بانك ها بدون تعطیلی واحدهای تولیدی شد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، عبدالناصر همتی در یادداشت اینستاگرامی خود درباره مطالبات بانک ها اظهار داشت: نظر ریاست محترم قوه قضائیه درباب نحوه حضور مطالبات بانک ها، مورد تاکید و حمایت بانک مرکزی است.
بحث پیگیری بموقع بانک ها …امری ضروری است؛ اما این امر به هیچ وجه نباید منجر به تعطیلی حتی یک واحد تولیدی شود.
محاسبه بدهی آنها نیز باید بر اساس ضوابط اعلام شده از طرف بانک مرکزی باشد.
همتی در این یادداشت می افزاید: بانک ها به سبب قوانین و مقررات موظف می باشند که محل اجرای طرح را وثیقه بگیرند و بعنوان وکیل سپرده گذاران در جهت صرفه و صلاح موکلان خود و استیفای مطالبات، ناگزیر از اقدامات قانونی هستند.
ولی این نکته نیز مهمست که بانک ها باید حداکثر همراهی با تولیدکنندگان وجود داشته و از هرگونه اقدامی که منجر به تعطیلی واحد تولیدی شود جدا پرهیز کنند.
رئیس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود افزود: بانک مرکزی بیشترین تاکید و اقدامات را در پشتیبانی از بنگاه های تولیدی در جهت تحقق شعار رونق و جهش تولید انجام داده و تلاش نموده است که با لطمه شناسی دقیق موضوع، برخی از مقررات را در این رابطه اثرگذاری داشته اند، تدوین یا اصلاح کند.
از جمله این مقررات، اصلاح مقررات نحوه امهال مطالبات غیرجاری بر اساس مصوبه شورای فقهی بانک مرکزی برای اجتناب از ستاندن سود مرکب، تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بعنوان طرح مصوب مجلس و مجمع تشخیص و آخرین تصمیم که مساعدت در امهال واحدهای تولیدی با دریافت فقط ۷.۵ درصد مطالبات و امهال ۵ ساله آنها بود، به تصویب شورای پول و اعتبار رسید.
از بانک ها می خواهم دستورالعمل ها را به جد اجرا کنند.
همتی اشاره کرد: پشتیبانی از تولید، نیازمند داشتن بانک هایی سالم، با ثبات و مستحکم است. تسهیلات اعطایی بانک ها متعلق به سپرده گذاران است؛ پس برگشت بموقع این منابع، بانک ها را در تامین مالی تولید یاری می کند.

منبع: