آخرین وضعیت سهام عدالت متوفیان

به گزارش زیپو كالا كارشناسان در حال انجام تست های نهایی روی میز خدمت یكی از سامانه های شركت سپرده گذاری مركزی هستند تا تمامی فرایندهای انتقال سهام عدالت متوفیان به صورت غیر حضوری صورت گیرد.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، طبق آخرین آمار ۴۹ میلیون و ۱۵۲ هزار و ۷۴۱ نفر مشمول سهام عدالت هستند که از این تعداد ۴۶ میلیون و ۵۶۷ هزار و ۳۴۹ نفر در قید حیات هستند. به عبارت دیگر ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار مشول فوت کرده اند و وراث مشمولانی که در قید حیات نیستند در صورتی می توانند از این طرح استفاده کنند که فرآیند انتقال را انجام داده باشند. درواقع سهام عدالت مانند سایر دارایی ها بر مبنای ورقه انحصار وراثت به نام وراث خواهد شد.
البته چندی قبل اعلام گردید که انتقال سهام عدالت افراد متوفی به وراث متوقف شده است. توضیحی که در مورد این توقف داده شد این بود که از زمانی که بحث آزادسازی سهام عدالت عنوان شد لازم بود در یک مدت زمان معین تعداد مشمولان به شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار اعلام گردد و شرکت مذکور برپایه تعداد اعلام شده باقی اقدامات را در دستور کار قرار دهد.
ازاین رو اگر انتقال سهام عدالت افراد متوفی متوقف نمی شد، زمانی که وارث افراد متوفی به سامانه رجوع می کردند تعداد افرادی که به شرکت سپرده گذاری اعلام شده بود تغییر می کرد. بنابراین برای پیشگیری از مشکلات احتمالی این مبادرت به صورت موقت متوقف گردید تا پروژه آزادسازی سهام عدالت به پایان برسد. پس از آن وراث می توانند ظرف یک یا دو ماه اقدامات قانونی را با رفتن به دفاتر پیشخوان انجام دهند و بعد از راه شرکت سپرده گذاری، انتقال سهام آنها صورت خواهد گرفت.
بر این اساس طبق آخرین اخبار، وراث متوفیان سهام عدالت باید منتظر اطلاعیه های شرکت سپرده گذاری مرکزی در مورد انتقال سهام عدالت اموات باشند، چونکه سامانه سمات در تلاش است که در گام دوم فرآیند آزادسازی سهام عدالت، وضعیت انتقال سهام عدالت متوفیان را از راه الکترونیکی فراهم آورد. درهمین رابطه، کارشناسان شرکت سپرده گذاری مرکزی در حال انجام تست های نهایی روی میز خدمت یکی از سامانه های این شرکت هستند تا تمامی فرایندهای انتقال سهام عدالت متوفیان غیر حضوری صورت گیرد.