مس آگهی گرفت

زیپو كالا: مفسرین نسبت به فضای خوش بینانه ای كه در بازار فلزات صنعتی مانند مس درباره پشت سر گذاشته شدن بدترین دوران بحران شیوع كووید ۱۹ وجود دارد، آگهی دادند.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، قیمت مس در بازار فلزات لندن که حالا ۵۳۶۰ دلار در هر تن معامله می شود، ممکنست تا اوایل ژانویه ۱۳ درصد کاهش پیدا کند با این وجود قیمت فعلی نسبت به سطح قیمت ۴۳۷۱ دلار در مارس بهبود قابل توجهی را نشان میدهد.

تمرکز بازار بیشتر از این که روی رکود در اقتصاد جهان باشد، روی احیای فعالیت اقتصادی چین است. بسته محرک اقتصادی پکن روی زیرساخت جدید مانند ساخت جایگاه های شارژ خودرو های برقی متمرکز شده که احیانا از نظر تقاضا برای مس مثبت خواهد بود.

چین به واردات بالا ادامه داده و وضعیت نسبتا ثابت بازارهای سهام جهانی، این دیدگاه خوش بینانه را تقویت کرده است.

اما مفسرین کومرس بانک آگهی دادند که این خوش بینی زودهنگام است و هنوز بدترین وضعیت ممکن پیش نیامده است. این بانک در چنین دیدگاهی تنها نیست. شورای بین المللی مس خام (IWCC) هم انتظار دارد مس امسال و سال آینده حدود یک میلیون تن مازاد داشته باشد.

با توجه به این که عوامل عرضه و تقاضا تغییرات سریعی را سپری می کنند، انجام هرگونه پیش بینی هم اکنون دشوار خواهد بود. با این وجود شورای بین المللی مس خام با داشتن ۱۵۰ عضو از بخش تولید مس، در جایگاه مناسبی برای ارزیابی چشم انداز بنیادین این فلز قرار دارد.

گزارش های نیم سالانه این شورا از بازار مس اغلب تحت تاثیر گزارش های گروه مطالعات بین المللی مس (ICSG) قرار می گیرد اما این گروه در ماه مه دیداری نداشت و امسال هیچ پیش بینی منتشر نکرده است اما در محاسبات مربوط به بخش عرضه با شورا موافق است.

با توجه به اختلال فعالیت در کشورهای تولیدکننده مانند پرو که در نتیجه قرنطینه مقابله با شیوع ویروس کرونا بوجود آمد، پیش بینی شده که تولید جهانی امسال چهار درصد کاهش می یابد که به معنای کاهش دو درصد تولید مس پالایش شده است.

اما شوکی که بیماری کووید ۱۹ به تقاضا وارد کرده است از شوک بخش عرضه فراتر خواهد رفت و مصرف مس در سال ۲۰۲۰ ممکنست حداکثر ۵.۴ درصد کاهش پیدا کرد.

پیش بینی می شود مصرف مس در اروپا که شدیدترین لطمه را از شیوع ویروس کرونا دیده است، امسال ۶.۴ درصد و در آمریکای شمالی ۶.۹ درصد نسبت به سطح تقاضا در سال ۲۰۱۹ کاهش پیدا کند.

حتی در چین هم که بنظر می رسد فعالیت اقتصادی در حال احیا است، پیش بینی می شود که تقاضا برای مس ۲.۸ درصد کاهش پیدا خواهدنمود.

آمار شورای بین المللی مس خام نشان میدهد که امسال امسال ۲۸۵ هزار تن مازاد عرضه و در سال آینده ۶۷۵ هزار تن مازاد عرضه خواهد داشت.

بر اساس گزارش رویترز، با این وجود به سبب ابهاماتی که پیرامون پاندمی ویروس کرونا وجود دارد، پیش بینی های مذکور ممکنست دستخوش تغییر شوند.

منبع: