گزارش زیپو كالا واریز وام كرونایی كسب وكارها طی روزهای آینده

زیپو كالا: شیوع ویروس كرونا سبب شد كه دولت برای پشتیبانی از یك میلیون واحد اقتصادی با ۳ میلیون شاغل بیمه شده، وام در نظر بگیرد كه بعد از پروسه ثبت نام، پروسه واریز وام طی همین روزها آغاز خواهد شد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، دولت برای پشتیبانی از یک میلیون کارفرمای فعال در ۱۳ رسته شغلی تعیین شده که در شیوع ویروس کرونا گرفتار لطمه شغلی بیشتری شدند، پرداخت تسهیلات ویژه را آغاز نموده است.
مطابق با آنچه که مدیرکل دفتر سیاست گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار به مهر گفته بود یک میلیون واحد اقتصادی در این ۱۳ رسته شغلی فعال می باشند که نزدیک به ۳ میلیون شاغل بیمه شده دارند و در صورت حفظ این نیروها، کارفرماها مشمول دریافت وام می شوند.
به گفته ازوجی یکی از مبناهای اصلی برای ارائه تسهیلات کرونا، نیروی کار شاغل بیمه شده در این بنگاه ها است. به ازای هر یک نفر شاغل بیمه شده که در بنگاه فعال باشد ۱۲ میلیون تومان وام پرداخت خواهد شد. واحدهایی که به اجبار تعطیل شده باشند این رقم ۱۶ میلیون تومان خواهد بود.
وی تاکید کرده بوده که برای شمولیت وام، بنگاه حتما باید فعال باشد، نیروی کار را حفظ کند، شاغل بیمه شده داشته باشد؛ بدین سبب اگر یک بنگاه نیروی کار خودرا تعدیل کرده باشد و نیروی کار جهت دریافت بیمه بیکاری به صندوق بیمه بیکاری مراجعه نموده باشد، مشمول این طرح نخواهد بود.
روند واریز تسهیلات / ارسال پیامک انجام شد
بر این اساس، روند دریافت این تسهیلات در سه مرحله ارسال پیامک از طرف وزارت تعاون به کارفرمایان مشمول، مراجعه کارفرمایان به سامانه کارا kara.mcls.gov.ir وثبت اطلاعات لازم و ارسال اطلاعات به بانک عامل جهت پرداخت تسهیلات حمایتی تکمیل می شود.
مرحله نخست این برنامه یعنی ارسال پیامک تا هفته پیش ادامه داشت و برای کارفرمایان و خویش فرمایان پیامک در خصوص ثبت نام در سامانه کارا برای بهره مندی از حمایت حداقل ۱۲ میلیون تومانی بابت هر کارگر ارسال شد.
باید در نظر داشت که دریافت پیامک به خودی خود حقی برای دریافت وام ایجاد نمی کند بلکه پرداخت تسهیلات منوط به ارائه فهرست بیمه و پرداخت آن تا اختتام فروردین ماه ۹۹ به سازمان تامین اجتماعی است و در صورتیکه نیروی شاغل بنگاه از مقرری بیمه بیکاری در ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد ۹۹ استفاده نماید مشمول بهره مندی از این تسهیلات نخواهد شد.
مرحله دوم؛ ثبت نام در سامانه کارا
پس از اختتام این مرحله، وزارت تعاون اعلام نمود که کارفرماها برای ثبت مرحله دوم یعنی ورود اطلاعات در سامانه کارا، هر چه زودتر اقدام نمایند.
در این بین مسئولان وزارت تعاون تاکید نمودند که ثبت نام در این سایت هیچ حقی را برای متقاضی ایجاد نمی کند و پرداخت تسهیلات به صاحب کسب و کار بعد از بررسی پروسه توسط سازمان های ذیربط و بانکهای عامل صورت خواهد گرفت.
مرحله آخر؛ واریز وام
پس از تکمیل مرحله دوم، کارفرماها برای دریافت وام باید وثیقه هایی را ارائه نمایند که به شرح زیر است.
۱. برای تسهیلات ۱۲ و ۱۶ میلیون تومانی فقط ارائه سفته امضا شده متقاضی کفایت می کند.
۲. برای تسهیلات ۱۲ تا ۴۸ میلیون تومانی ارائه سفته و معرفی یک ضامن کافی است.
۳. تسهیلات ۴۸ تا ۱۲۰ میلیون تومانی ارائه سفته و دو ضامن نیاز دارد.
۴. برای مبالغ ۱۲۰ تا ۱۸۰ میلیون تومانی سوای سفته باید سه ضامن به بانک معرفی شود.
۵. برای تسهیلات بالای ۱۸۰ میلیون تومان بجای ضامن باید تضمین های صندوق های ضمانت به بانک ارائه شود.
همچنین باید در نظر داشت که مبلغ سفته هایی که دریافت کننده وام باید به بانک عرضه نماید، معادل یک و نیم برابر اصل و سود تسهیلات در نظر گرفته شده است.
زمان واریز؛ اوایل خرداد
به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، بعد از تکمیل مرحله آخر و ارسال اطلاعات به بانک، پروسه واریز وام آغاز خواهد شد که مطابق با گفته ازوجی اوایل خرداد ماه یعنی طی همین چند روز واریز تسهیلات مذکور آغاز خواهد شد.
آنطور که ازوجی گفت زمان بازپرداخت این تسهیلات از اوایل مهرماه شروع می شود و دو سال طول خواهد کشید.

منبع: