ادامه صعود جهانی دلار

زیپو كالا: دلار كماكان به صعود در مقابل دیگر ارزهای جهانی ادامه می دهد.
به گزارش زیپو کالا به نقل از رویترز، در شرایطی که اقتصاد آمریکا با بدترین شرایط اقتصادی خود در طول ۹ دهه اخیر روبرو شده، جروم پاول، رئیس بانک مرکزی این کشور در سخنانی گفته است نظام بانکی این کشور به حد کافی برای پشت سر گذاشتن این بحران نیرومند است. هم اکنون بیشتر از ۳۸ میلیون نفر در آمریکا برای دریافت مزایای بیکاری درخواست داده اند و انتظار می رود رشد اقتصادی به پایین ترین سطح خود از زمان بحران سال ۱۹۲۹ برسد.
پاول با اشاره به اینکه قبول دارد آمارهای اقتصادی سه ماهه دوم سال خیلی خیلی بد خواهند بود، نسبت به بهبود شرایط و احتمال بازگشت رشد اقتصادی به محدوده مثبت در سه ماهه سوم سال ابراز امیدواری کرد.
وقایع معاملات ارز هم چنین تحت تأثیر اخبار مربوط به تشدید جنگ تجاری آمریکا با چین قرار دارد. در آمریکا دونالد ترامپ، بار دیگر با متهم کردن چین به سهل انگاری در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، از احتمال بازگشت تعرفه ها اطلاع داده است. طرف چینی اما آمریکایی ها را به فرافکنی برای سرپوش نهادن بر سهل انگاری های خود متهم کرده است.
اختلاف بین آمریکا و چین سبب شده است تا معامله گران دست به عصاتر از گذشته نسبت به خرید و فروش ارز اقدام نمایند چون که آنها نگران اند روابط دو طرف به سطح پرتنش سال قبل بازگردد. چین هم چنین بعد از آن که استرالیا خواستار تحقیقات بین المللی در مورد نقش پکن در انتشار کرونا در جهان شد، واردات گوشت خود از استرالیا را قطع و سفیر این کشور در کانبرا هم از احتمال اعمال تحریم هایی بر ضد استرالیا اطلاع داد.
از طرفی بعد از مدت ها کش و قوس فراوان یک گام بزرگ بر سر نهایی شدن بسته محرک اقتصادی در سطح منطقه یورو و اتحادیه اروپا برداشته شد و رهبران فرانسه و آلمان بعنوان دو قطب اصلی اقتصادی منطقه یورو بر سر تخصیص یک بسته محرک ۵۰۰ میلیارد یورویی به توافق رسیدند. انتظار می رود در شرایطی که رشد اقتصادی خیلی از کشورهای اروپایی همچون آلمان، فرانسه و ایتالیا منفی شده است، این بسته بتواند تا حدی به بازگشت سریع تر اقتصادهای اروپایی به مدار مثبت رشد کمک نماید.
پیش از این اختلافات درونی گسترده بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا سبب بی عملی بانک مرکزی اروپا شده بود، آن هم زمانی که دیگر همتایان این بانک به سرعت برای احیای رشد اقتصادی دست به کار شده اند. در ژاپن بانک مرکزی این کشور یک تریلیون دلار و در آمریکا فدرال رزرو حدود ۲.۵ تریلیون دلار اعتبار و نقدینگی مختلف برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصادی در نظر گرفته اند.
در آسیا هم عملکرد ناامیدکننده اقتصاد ژاپن ادامه دارد؛ صادرات این کشور تا آخر ماه آوریل با کاهش ۲۲ درصدی نسبت به ماه قبل روبرو شده است که این رقم در طول یک دهه اخیر بی سابقه بوده است. در طرف واردات هم ژاپنی ها ۷.۹ درصد کمتر از ماه قبل واردات داشته اند. این در شرایطی است که نرخ بیکاری در ژاپن هم تا آخر ماه مارس با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۲.۵ درصد رسیده است. عملکرد ضعیف سومین اقتصاد بزرگ جهان آن هم در شرایطی که با عنایت به تعویق افتادن مسابقات المپیک، احیانا شاهد تداوم این روند خواهیم بود سبب شده است تا یمن در ایام اخیر نتواند به خوبی از فضای پرریسک اقتصاد جهانی بهره برداری کرده و بیشتر از پیش صعود کند.
شان اولیور، کارشناس مسایل اقتصادی در موسسه ای ام پی کپیتال اظهار داشت: هم اکنون سه ریسک مهم بر سر اقتصاد جهانی است؛ احتمال بروز موج دوم همه گیری ویروس کرونا، زمان لازم برای بازگشت فعالیتهای اقتصادی به سطوح پیش از بحران و تشدید تنش ها بین آمریکا و چین.
تابحال بیشتر از پنج میلیون و ۳۰۶ هزار و ۲۳۵ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۳۴۰ هزار و ۴۷ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۹۷ هزار و ۶۴۷ نفر، انگلیس با ۳۶ هزار و ۳۹۳ نفر، ایتالیا با ۳۲ هزار و ۶۱۶ نفر، اسپانیا با ۲۸ هزار و ۶۲۸ نفر و فرانسه با ۲۸ هزار و ۲۸۹ نفر بوده است.
اریک برگر، کارشناس بازار ارز در بانک مرکزی کانادا اظهار داشت: حالا نگاه معامله گران به دور تازه تنش های لفظی بین پکن و واشنگتن دوخته شده است و اگر وضعیت آرام تر نشود، شاهد آغاز دور دوم جنگ تجاری بین دو اقتصاد نخست جهان خواهیم بود. در این صورت نرخ برابری دلار و یوان بخصوص در مقابل ارزهای امن شاهد تغییرات گسترده ای خواهد بود و شاهد ثبت رکوردهای جدیدی از ارزهایی نظیر ین و فرانک خواهیم بود.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۹۹.۸۰ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۲۹ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
داده های جدید انتشار یافته از منطقه یورو نشان داده است که کشورهای اروپایی با حادترین بحران اقتصادی یک دهه اخیر خود رو به رو شده اند. طبق اعلام مرکز آمار اروپا، متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در سه ماهه نخست سال جاری در مقایسه با سه ماهه پایانی سال قبل ۳.۸ درصد و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳.۲ درصد کمتر شده است. از طرفی میزان تجارت خارجی کشورهای عضو منطقه یورو در ماه مارس نسبت به مدت مشابه سال قبل با افت ۱۲.۱ درصدی روبرو شده و به ۱۵۳.۳ میلیارد یورو رسیده است.
در انگلیس هم وضعیت چندان بهتر نیست و بانک مرکزی انگلیس در گزارشی اخطار داده است رشد اقتصادی این کشور به کمترین سطح خود از زمان جنگ جانشینی اسپانیا در قرن هجدهم خواهد رسید. با این وجود باقی ماندن نرخ بیکاری در یکی از کمترین سطوح نیم قرن اخیر، امیدها به بازگشت سریع تر اقتصاد انگلیس به محدوده رشد مثبت را تقویت کرده است.
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با افت ۰.۲۶ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۱۷ دلار مبادله شد. یورو ۰.۲۴ درصد پایین رفت و با عقب رفتن از کانال ۱.۰۹ به ۱.۰۸۹ دلار رسید.
کیث تمپرتون – تحلیلگر بازار سرمایه در موسسه تاویرا سکیوریتیز – اظهار داشت: بازارها بین اخبار سیاست های محرک پولی، آمار جدید مبتلایان به کرونا و داده های بد اقتصادی گیر کرده اند و فکر می کنم این وضعیت فعلا ادامه خواهد داشت.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همینطور هر دلار با ۰.۲ درصد افزایش به ۱۰۷.۶۴۴ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۵۳ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۷.۱۳۰ یوان چین اعلام گردید.