عمان از امروز برنامه كاهش تولید خودرا اجرایی می كند

به گزارش زیپو كالا عمان اعلام نمود كه تعهد كاهش تولید خویش را مطابق مصوبه ۲۳ عضو ائتلاف اوپك پلاس برای كاهش عرضه روزانه حدود ۱۰ میلیون بشكه ای نفت از یكم ماه مه اجرایی می كند.

به گزارش زیپو کالا به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) محمد بن حمد الرمحی، وزیر نفت و گاز عمان به محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اطلاع داد که این کشور برنامه کاهش داوطلبانه خود بعنوان قسمتی از تعهدش در توافقنامه همکاری (Declaration of Cooperation) کشورهای عضو و غیرعضو اوپک را از یکم ماه مه (۱۲ اردیبهشت ماه) آغاز می کند.
کاهش تولید داوطلبانه کشورهای عضو و غیرعضو اوپک از یکم ماه مه سال ۲۰۲۰ میلادی بر طبق توافق های حاصل شده در نهمین و دهمین نشست فوق العاده کشورهای عضو و غیرعضو اوپک بوسیله وبینار به ترتیب در ایام نهم آوریل (۲۱ فروردین ماه) و ۱۲ آوریل (۲۴ فروردین ماه) اجرایی می شود.
به گزارش شانا، وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در دهمین نشست فوق العاده خود بوسیله وبینار سرانجام بعد از پذیرفتن گزینه کاهش تولید روزانه ۱۰۰ هزار بشکه ای مکزیک و موافقت این کشور آمریکای شمالی برای حضور در این توافق، بر سر کاهش تولید روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه ای در ماه های مه و ژوئن به توافق رسیدند.
خط پایه و مبنای محاسبه تولید برای همه کشورهای حاضر در این توافق به جز عربستان و روسیه ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی تعیین شد، در صورتیکه مبنای محاسبه تولید برای روسیه و عربستان روزانه ۱۱ میلیون بشکه در نظر گرفته شده است.
کشورهای ایران، لیبی و ونزوئلا همچنان از این توافق کاهش تولید که مقرر است از یکم ماه مه سال ۲۰۲۰ میلادی (۱۲ اردیبهشت ماه ۹۹) اجرایی شود، مستثنا هستند.
مکزیک تنها مخالف نحوه تخصیص سهمیه کاهش تولید در نهمین نشست فوق العاده اوپک پلاس در روز ۲۱ فروردین ماه بود، بر این اساس مکزیک در این توافق روزانه ۱۰۰ هزار بشکه (آمریکا بجای مکزیک روزانه ۳۰۰ هزار بشکه از تولید خود می کاهد) تولید خودرا می کاهد.
اوپک پلاس از ۱۳ کشور عضو اوپک و ۱۰ کشور غیرعضو این سازمان (روسیه بعلاوه ۹ تولیدکننده دیگر نفت) از سال ۲۰۱۷ میلادی با همکاری یکدیگر بمنظور بهبود شرایط بازارهای جهانی نفت خام، رشته ای از توافق های کاهش تولید را اجرا کردند.