ارزانترین مناطق تهران در بازار مسكن

به گزارش زیپو كالا مناطق ۱۸، ۲۰ و ۱۷ به ترتیب با میانگین قیمت هر متر ۷.۴، ۷.۵ و ۷.۹ میلیون تومان دارای ارزانترین قیمت مسكن شهر تهران در اسفند ماه ۱۳۹۸ بودند. مناطق ۱۸، ۲۰، ۱۷، ۱۶، ۱۹ و ۱۵ هم به ترتیب دارای پایین ترین میانگین قیمت مسكن در شهر تهران هستند.
به گزارش زیپو كالا به نقل از ایسنا، طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، اسفند ماه ۱۳۹۸ در حالیكه میانگین قیمت مسكن در شهر تهران به ۱۵ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان رسید، حدود ۵۶ درصد معاملات در میان واحدهای كمتر از میانگین انجام شد.
كمترین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی هم به مناطق ۱۸ با میانگین ۷ میلیون و ۴۷۹ هزار تومان، منطقه ۲۰ با ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، منطقه ۱۷ با ۷ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان و منطقه ۱۶ با ۸ میلیون و ۲۶۵ هزار تومان اختصاص یافت.
بیشترین متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسكونی هم به مناطق یك با ۳۳ میلیون و ۲۱۷ هزار تومان در هر متر مربع، منطقه ۳ با ۲۷ میلیون و ۱۶۳ هزار تومان و منطقه ۲ با ۲۳ میلیون و ۳۶۵ هزار تومان اختصاص داشته است.
خانه های متری ۹ تا ۱۰.۵ میلیون در صدر معاملات
از جانب دیگر آنطور كه بانك مركزی از معاملات انجام شده در بهمن ماه ۱۳۹۸ گزارش داده و البته هنوز گزارش اسفند ماه را اعلام نكرده، واحدهای مسكونی در دامنه قیمتی ۹ تا ۱۰.۵ میلیون تومان به ازای هر متر مربع با سهم ۱۰.۵ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات در شهر تهران را به خود اختصاص داده اند و دامنه قیمتی ۱۰.۵ تا ۱۲ و ۷.۵ تا ۹ میلیون تومان در هر متر مربع به ترتیب با سهم ۱۰.۲ و ۹.۷ درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.
معاملات سفته بازانه در مناطق شمالی در اسفند ماه
سال ۱۳۹۸ رشد قیمت در مناطق جنوبی تهران بیشتر از مناطق شمالی بود و به شكلی مناطق جنوبی عقب ماندگی سال ۱۳۹۷ را جبران كردند. با این وجود آخرین ماه از سال قبل با وجود ثبات نسبی قیمت مسكن در مناطق جنوبی، نرخ ها در مناطقی كه حضور دلالان و سفته بازان پررنگ است، رشد بیشتری داشت.
در شرایطی كه در اسفند ماه ۱۳۹۸ میانگین رشد ماهیانه قیمت مسكن شهر تهران​ ۸.۷ درصد بوده، قیمت مسكن در منطقه یك معادل ۱۶.۵ درصد طی یك ماه افزوده شده است. این در شرایطی است كه متوسط قیمت خانه در منطقه ۱۶ بالغ بر ۰.۴ و در منطقه ۱۷ معادل ۱.۸ درصد كاهش نشان داده است.
افت ۲۴ درصدی معاملات
آخرین ماه از سال ۱۳۹۸ بازار مسكن رونق چندانی نداشت و معاملات نسبت به بهمن ماه ۲۴ درصد كاهش پیدا كرد. این در شرایطی است كه معمولاً در اسفند ماه سال های قبل شاهد افزایش معاملات نسبت به بهمن ماه بودیم. با این وجود بازار مسكن پایتخت از رشد قیمت ها بی نصیب نماند و میانگین قیمت مسكن شهر تهران نسبت به بهمن ماه ۸.۷ درصد و نسبت به اسفند ماه سال قبل ۴۲ درصد بالا رفت. این بالاترین نرخ رشد ماهیانه از اردیبهشت ماه تا كنون بوده است.