آخرین وضعیت واگذاری سرخابی ها از زبان بورسی ها

به گزارش زیپو كالا مدیرعامل فرابورس به تشریح آخرین وضعیت واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی و عرضه سهام این دو باشگاه در فرابورس پرداخت و اظهار داشت: تلاش می شود سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا آخر سال در فرابورس ارائه شود.
امیر هامونی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه جلسات برای واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی به صورت مستمر ادامه دارد، اظهار نمود: این جلسات بین فرابورس، وزارت ورزش و جوانان و سازمان خصوصی سازی هر هفته ادامه دارد و این مساله درحال پیگیری است تا چنانچه موانع برطرف شود شاهد ورود باشگاه ها به بازار سرمایه باشیم.
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا طبق وعده مسئولان دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا آخر سال جاری واگذار می شوند یا خیر؟ پاسخ داد: تلاش این است كه این واگذاری تا آخر سال جاری صورت بگیرد.

اما و اگرهای واگذاری سرخابی ها
بر طبق این گزارش، بیشتر از یك سال از نامه وزیر ورزش و جوانان به رئیس جمهوری در خصوص واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس می گذرد و با وجود اینكه حسن روحانی به آن پاسخ مثبت داده، این واگذاری همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد. از آن زمان تابحال صحبت های زیادی درباره قیمت گذاری و نحوه واگذاری این دو باشگاه به گوش می رسد اما این اظهارنظرها هم راستا نیستند.
در ایام پایانی سال قبل سازمان خصوصی سازی اعلام نمود كه این دو باشگاه توسط كارشناسان قیمت گذاری شده و مقرر است در نخستین فرصت در سال ۱۳۹۸ جلسه هیأت واگذاری برگزار و این قیمت در این نشست تأیید یا رد شود. اما اوایل تابستان بود كه علی اشرف عبدالله پوری حسینی – رئیس سابق سازمان خصوصی سازی – اعلام نمود كه مقدمات واگذاری این دو باشگاه هنوز فراهم نشده است و مشغول آماده سازی این دو باشگاه برای واگذاری هستیم.
با این وجود مجلس شورای اسلامی اعلام نمود كه واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس باید تا اختتام شهریور صورت گیرد. مجلس همین طور اصرار كرد كه این دو باشگاه نه بوسیله مزایده بلكه باید بوسیله فرابورس واگذار شوند.
به این ترتیب، سرخابی ها باید تمام الزاماتی كه برای عرضه شدن در فرابورس مورد نیاز است را با دقت رعایت نمایند و در قالب آن عرضه اولیه شوند و این درحالی است كه تا همین چند ماه پیش سر داشتن یا نداشتن صورت های مالی حسابرسی شده و سودده یا زیان ده بودن این دو باشگاه حرف و حدیث های زیادی وجود داشت.
در این راستا، مدیرعامل فرابورس چندی قبل در پاسخ به سوالی در مورد واگذاری دو باشگاه ورزشی پرسپولیس و استقلال، با اشاره به اینكه ما قبل از این صورت های مالی از این دو باشگاه دریافت كرده ایم اما تابحال درخواست رسمی برای ورود به فرابورس از طرف این باشگاه ها مطرح نشده است، اظهار داشت: در قانون بودجه، وزارت ورزش و جوانان مكلف شده است سهام باشگاه های پرسپولیس و استقلال را بوسیله بازار پایه فرابورس واگذار كند و سازمان بورس، بازار سرمایه و فرابورس ایران بطور كامل آمادگی بررسی شرایط این دو باشگاه برای ورود به فرابورس را دارد كه به محض دریافت درخواست رسمی، شرایط آنها برای ورود به فرابورس را بررسی می نماییم.
با این وجود، مسعود سلطانی فر – وزیر ورزش و جوانان – درباره واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بعد از نشست با كمیسیون اصل ۴۴ قانون اساسی در این رابطه، به تاریخچه خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس اشاره نمود و اظهار داشت كه این واگذاری تا آخر سال انجام می شود.

نهایی نشدن گزارش حسابرسی
چندی قبل نیز نیز ابوالقاسم شمسی – معاون سازمان خصوصی سازی – از برگزاری جلسات هفتگی و گاه هفته ای دو بار به صورت منظم از شهریور ماه امسال آگاهی داد و اظهار داشت: در آبان ماه با حضور رئیس سازمان خصوصی سازی، معاونان و نمایندگان وزارت ورزش و جوانان و سازمان بورس و هر دو باشگاه پرسپولیس و استقلال جلسات گوناگون برگزار شده و اقدامات خوبی انجام شد تا بتوانیم بوسیله فرابورس پذیرش بگیریم.
با نظر بسیار مساعد وزیر ورزش و جوانان و مصوبه دی ماه سال ۱۳۹۱ هیات وزیران درباب انتقال مجموعه های ورزشی بین اداره كل جوانان و وزارت ورزش و هر یك از شركت های استقلال و پرسپولیس مقرر شد كارشناسان دادگستری، بررسی ها و كارشناسی ها صورت گرفته و با رقمی كه اعلام می شود، گزارش توجیهی برای افزایش سرمایه و خروج از ماده ۱۴۱ برای این دو شركت صورت گیرد. از دیگر اقدامات صورت گرفته در جریان واگذاری این دو باشگاه، برگزاری مجمع سال ۱۳۹۷ دو باشگاه بود. مقرر شده است كه مجمع سال ۱۳۹۸ هم اوایل دی ماه اجرا شود. علت این تاخیر نهایی نشدن گزارش حسابرس قانونی برای دو شركت است.
بگفته معاون سازمان خصوصی سازی، وزیر ورزش و جوانان تكالیفی در مجمع دوم مهرماه سال ۱۳۹۷ مشخص كرد تا هیات مدیره های دو شركت به اجرای آنها پرداخته و بندهایی كه حسابرس داشت، برطرف كنند. ثبت علایم تجاری در طبقات ۴۵ گانه از دیگر اقدامات موثر بود كه برای یكی از باشگاه ها صورت گرفته و فقط موضوع ارزش گذاری مانده كه آن هم در حال انجام می باشد. باشگاه دیگر هم علایم تجاری در سه طبقه ثبت كرده و در حال پیگیری است تا همه طبقات توسط كارشناسان دادگستری ارزیابی و در دفاتر مربوطه ثبت گردد.
طبق آنچه شمسی به آن تاكید كرده، آمادگی و پذیرش در فرابورس و تعیین دو مشاور به همین دلیل از دیگر اقدامات مثبتی است كه انجام شده و قرارداد آنها هم، ابلاغ گردیده است. افزایش انضباط مالی از دیگر تصمیمات مهم در جریان واگذاری ها بود كه در همین راستا مقرر شد باتوجه به گزارش حسابرسی، كمیته حسابرسی و تعیین حسابرس داخلی تشكیل گردد تا بتواند نظم و انضباط مالی هر دو باشگاه را ارتقا دهد. هفته ای دو جلسه در سطوح كارشناسی و با حضور مدیران باشگاه، نمایندگان وزارت ورزش، مدیران فرابورس و دو مشاور تعیین شده در سازمان خصوصی سازی بمنظور تسریع مراحل پذیرش بوسیله فرابورس و بعد از آن بازار بورس دوم برگزار می گردد.

منبع: