لایحه بودجه ۹۹، شرایط اعطای تسهیلات ارزی و ریالی توسط بانك ها

زیپو كالا: لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ به بانكهای عامل اجازه می دهد كه در سال آینده از محل منابع در اختیار نسبت به اعطای تسهیلات ارزی و ریالی اقدام نمایند.
به گزارش زیپو كالا به نقل از ایسنا، رئیس جمهور امروز (۱۷ آذر) لایحه بودجه سال آینده را تقدیم مجلس كرد كه بر این اساس، بانك ها می توانند تا سه میلیارد دلار به سرمایه گذاران بخش های خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی برای طرح های توسعه ای بالادستی نفت و گاز با اولویت میادین مشترك برای افزایش ضریب بازیافت مخازن و احیای میادین قدیمی و جمع آوری گازهای همراه بدون انتقال مالكیت نفت و گاز موجود در مخازن و تولیدی از آنها تسهیلات دهند.
همچنین طرح های توسعه ای و زیربنایی سازمان های توسعه ای بخش صنعت و معدن با مشاركت حداقل ۵۱ درصدی بخش خصوصی و تعاونی با اولویت مناطق محروم و كمتر توسعه یافته برمبنای مزیت های منطقه ای مشمول پرداخت تسهیلات ارزی و ریالی بانك ها می شوند.
بانك ها همین طور می توانند به سرمایه گذاران بخش های خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی برای طرح های صنایع تكمیلی و تبدیلی چغندرقند تسهیلات دهند.
بر اساس این لایحه، به بانكهای عامل اجازه داده می شود در سال ۱۳۹۹ از محل منابع در اختیار نسبت به اعطای تسهیلات ارزی- ریالی به سرمایه گذاران بخش های خصوصی، تعاونی و شهرداری ها برای طرح های توسعه ای سازمان های توسعه ای و نیز انواع مختلف حمل و نقل درون و برون شهری و همین طور حمل و نقل دریایی بدون انتقال مالكیت و بامعرفی سازمان های توسعه ای و وزارت راه و شهرسازی و تضمین سازمان ها و شركت های تابعه و ذیربط این وزارتخانه یا وزارت كشور با تضمین سازمان امور شهرداری ها و دهیاری های كشور در قبال أخذ حق دسترسی یا فروش خدمات به استفاده كنندگان تا استهلاك اصل سرمایه و سود آن اقدام نمایند.

منبع: