یك مقام مسئول اعلام كرد: جزئیات برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن، ساخت ۴۰۰هزارواحدظرف۲سال

زیپو كالا: مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن، از تأمین اراضی مورد نیاز برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسكونی، در چارچوب برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن آگاهی داد.

به گزارش زیپو كالا به نقل از مهر، علی نبیان، امروز دوشنبه ۱۱ شهریورماه ۹۸، در نشست خبری تشریح اقدامات سازمان ملی زمین و مسكن تصریح كرد: از اواخر سال قبل و اوایل امسال، طبق تأكیدات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت بحث مسكن و اولویت دادن به آن در دولت، طرح برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن در دستور كار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت كه در كنار آن، مبحث تكمیل مسكن مهر هم بعنوان یكی از دغدغه های متقاضیان مورد پیگیری قرار|گرفت.
وی اضافه كرد: بعد از افزایش قیمتی كه پارسال در بخش مسكن رخ داد، در نخستین گام تكمیل مسكن مهر را با یك كار جهادی پیگیری كردیم كه در این راستا، پروژه مسكن مهر در سه حوزه شهرسازی زیر ۲۵ هزار نفر توسط بنیاد مسكن، شهرهای جدید توسط شركت عمران شهرهای جدید و سایر شهرها توسط سازمان ملی زمین و مسكن، پیگیری شده است.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن خاطرنشان كرد: در سال جاری، جلساتی با استانداران در مورد مسكن مهر برگزار كردیم كه تا آخر امسال، پروژه های بدون مشكل حقوقی به پایان برسد؛ ضمن اینكه سال ۹۸ اتمام پروژه ها را شاهد خواهیم بود.
نبیان با تاكید بر اینكه تعداد واحدهای دارای پرونده حقوقی در مراجع قضائی چندان بالا نیست، افزود: برخی از واحدهای مسكن مهر پارسال فاقد متقاضی بوده اند كه در قانون بودجه سال قبل و سال جاری، ردیفی در بودجه اختصاص یافت كه این فضاها با هماهنگی كمیته امداد و بهزیستی، به خانوارهای تحت پوشش این دو نهاد واگذار شود.
وی مجموعه واحدهای مسكن بدون متقاضی در سه مجموعه شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و هم شهرهای جدید و سایر شهرها را ۶۰ هزار واحد دانست و اظهار داشت: قرار شد این تعداد واحد مسكن مهر بر مبنای پیگیری دستگاه های مشمول به آنها واگذار شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی، به تفاهمنامه میان وزارتخانه های راه و شهرسازی و دفاع در خصوص ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسكونی در اراضی نیروهای مسلح، اشاره نمود و اضافه كرد: برخی از واحدهای بدون متقاضی مسكن مهر را هم مقرر است بر طبق این تفاهمنامه، به پرسنل نیروهای مسلح واگذار نماییم.
نبیان در مورد افزایش تسهیلات مسكن مهر از ۴۰ به ۴۵ و ۵۰ میلیون تومان هم اظهار داشت: در شهر جدید پردیس، تسهیلات مسكن مهر به ۵۰ میلیون و در سایر شهرها به ۴۵ میلیون تومان افزایش یافته است كه در اوایل سال آینده، مسكن مهر پردیس به پایان خواهد رسید.
وی درباره طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسكن تصریح كرد: بر مبنای دستور وزیر راه و شهرسازی و رئیس جمهور، قرار شد تا ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسكونی در سراسر كشور در دستور كار قرار گیرد كه ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید و هم ۱۰۰ هزار واحد توسط بنیاد مسكن و ۱۰۰ هزار واحد در بافت فرسوده راه اندازی خواهد شد. بر این اساس، سازمان ملی زمین و مسكن مقرر است اراضی مورد نیاز برای ساخت ۲۰۰ هزار واحدی كه توسط بنیاد مسكن و شركت بازآفرینی شهری در بافت های فرسوده ایجاد می شود را تأمین كند و از جانب دیگر، بازآفرینی شهری و بنیاد مسكن هم از اراضی خود در این طرح استفاده می نمایند.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسكن با اشاره به راه اندازی یگان حفاظت از اراضی دولتی در سه سال گذشته، تصریح كرد: ظرف این سه سال توانسته ایم ۴۴۰۹ هكتار از دخل و تصرف ها در اراضی دولتی را آزادسازی نماییم كه ارزش ریالی زمین های آزاد شده، بالغ بر ۵، ۶۳۰ میلیارد تومان بوده است.
به گفته نبیان، سازمان ملی زمین و مسكن، مالك یك میلیون و ۱۹۰ هزار و ۲۱۵ واحد مسكن مهر بوده كه تابحال یك میلیون و ۱۹ هزار و ۶۱۷ واحد، افتتاح و ۲۰ هزار و ۲۹۹ واحد آماده افتتاح شده است؛ ضمن اینكه ۳۵ هزار و ۲۰۰ واحد مسكن مهر بدون متقاضی داشته ایم.

منبع: