صعود نیرومند دلار جهانی برابر یورو و ین

زیپو كالا: با وجود نگرانی ها از تشدید منازعات تجاری بین چین و آمریكا، ارزش دلار در مقابل خیلی از همتایانش تقویت شد.
به گزارش زیپو كالا به نقل از رویترز، روزنامه “مردم” چین كه متعلق به حزب كمونیست حاكم است با انتشار گزارشی از آمادگی چین برای محدود كردن صادرات مواد معدنی كمیاب به آمریكا بعنوان اهرمی برای فشار بیشتر بر واشنگتن در جریان جنگ تجاری اطلاع داده است و خطاب به مقامات كاخ سفید نوشته است: اگر چنین اتفاقی افتاد نگویید كه به شما اخطار نداده بودیم.
با این وجود اوضاع بد رقبای مهم دلار كاملاً به نفع اسكناس سبز تمام شد: در حوزه یورو مقامات اروپایی از احتمال جریمه سه میلیارد یورویی ایتالیا به علت رعایت نكردن محدودیت سقف بدهی اطلاع داده اند، در انگلیس هنوز جانشینی برای نخست وزیر مستعفی این كشور پیدا نشده است و در ژاپن تقاضای شركت ها برای خرید دلار كماكان بالاست.
نیك ویدال، مدیر ارشد اجرایی مؤسسه “راكوتن سكیوریتیز” اظهار داشت: به احتمال زیاد در نوبت های بعدی معاملات شاهد نوسانات بیشتری خواهیم بود و تقاضا برای ارزهای امن تر نظیر ین و فرانك سوئیس افزایش خواهد یافت.
در معاملات روز چهارشنبه، شاخص دلار كه نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد با ۰.۳ درصد افزایش به ۹۷.۹۲۹ واحد رسید تا تنها ۰.۴۵ درصد دیگر با قله ثبت شده دو سال گذشته خود فاصله داشته باشد.
در مقابل یورو هم دلار صعودی بود و ارز واحد اروپایی با ۰.۰۴ درصد كاهش به ازای ۱.۱۱۶۵ دلار مبادله شد. یورو كه در ایام اخیر ۰.۳ درصد ارزش خود در مقابل دلار را از دست داده است در یكی از پایین ترین سطوح دو سال گذشته خود به سر می برد.
ویدال در همین رابطه اظهار داشت: دلیل كاهش ارزش یورو این است كه منطقه یورو بخصوص در حوزه مسائل سیاسی و تجاری گرفتار مشكلات زیادی شده است.
در مقابل سایر ارزها، هر دلار به ۱۰۹.۳۸ ین افزایش یافت و هر دلار استرالیا با ۰.۱ درصد افزایش به ازای ۰.۶۹۳ دلار آمریكا مبادله شد.