بررسی بازار طلا و سكه طی یك هفته گذشته

زیپو كالا: یك كارشناس بازار طلا و سكه با اشاره به رشد حباب قیمت سكه تمام اظهار داشت: قیمت طلای خام ۱۸ عیار بدون هیچ گونه حباب قیمتی با عنایت به مؤلفه های تأثیرگذار بر آن، روند صعودی به خود گرفته و این در شرایطی است كه سطح خرید و فروش خرد كاهش یافته و تقاضا برای خرید سكه و تبدیل نقدینگی به طلا رشد یافته است.
محمد كشتی آرای در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت بازار طلا و سكه در هفته گذشته اظهار داشت: طی هفته گذشته ارزش طلا در بازار جهانی تا اواسط هفته روند نزولی به خود گرفت و از قیمت ۱۲۷۸ دلار به ارزش ۱۲۷۰ دلار رسید كه از اواسط هفته تا اختتام هفته با تغییر مسیر بار دیگر به ارزش ۱۲۷۸ دلار رسید.
این كارشناس بازار طلا و سكه اشاره كرد: در كنار روند تغییرات ارزش طلا در بازارهای جهانی نرخ دلار در بازار داخلی روند صعودی به خود گرفت كه این دو مؤلفه ارزش طلا در بازار داخلی را افزایش داده كه بررسی ها درباره قیمت طلای خام ۱۸ عیار در بازار ایران، نشان از عدم حباب قیمت طلا و همخوانی رشد قیمت طلای خام ۱۸ عیار با ارزش گذاری انس و دلار دارد.
وی تصریح كرد: در ابتدای هفته ارزش هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۴۳۰ هزار تومان بود كه در انتهای هفته به ارزش ۴۴۰ هزار و ۵۰۰ تومان رسید و بطور میانگین افزایش قیمت ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومانی برای طلا در بازار ایران به ثبت رسیده است.
كشتی آرای بیان كرد: ارزش سكه تمام در ابتدای هفته در حدود ۴ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بود كه در انتهای روز گذشته به حدود ۴ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان رسید و این رشد قیمت ناشی از روند صعودی انس جهانی و دلار بوده است.
این كارشناس بازار طلا و سكه اشاره كرد: بررسی بازار حكایت از آن دارد كه رشد قیمت حباب سكه تمام بیان كننده افزایش تقاضای جدید و حركت نقدینگی و سرمایه های سرگردان به بازار طلا و سكه است و این در شرایطی است كه سطح دادوستد خرد كاهش یافته است.
كشتی آرای با بیان این كه تبدیل نقدینگی به طلا و سكه طی هفته گذشته رشد داشته است، اظهار داشت: با نزدیكی به ماه مبارك رمضان، سطح خریدوفروش در زمینه مصنوعات طلا و سكه های اهدایی خرد كاهش یافته است.