گزارش از حال و هوای امروز بورس رشد شاخص بورس به مدد پتروشیمی ها

زیپو كالا: معامله گران بورس تهران شاهد ورود نقدینگی به گروه خودرو و ساخت قطعات بودند بطوری كه خیلی از نمادهای بورس توانستند ۶۴ درصد رشد قیمت را تجربه كنند.

به گزارش زیپو كالا به نقل از ایسنا، امروز شاخص كل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران با باز شدن معاملات شاهد رشد فزاینده ای بود بطوری كه در نیمه ساعات معاملاتی توانست حدود ۳۰۰۰ واحد رشد كند، اما در ادامه مقداری كاهش پیدا كرد و در نهایت با رشد ۲ هزار و ۳۶۱ واحد نسبت به روز گذشته ۱۵۸ هزار و ۷۲ واحدی ایستاد. شاخص كل هم وزن هم امروز ۷۰۳ واحد رشد كرد و تا رقم ۲۶ هزار و ۵۵۸ واحدی بالا رفت.

در حالی مدتی است كه فعالان بازار سرمایه شاهد نوسان شدید قیمت ها و رشد بعضی از گروه ها به خصوص در گروه های فلزات اساسی و پتروشیمی بودند كه رشد قیمت دلار در خلال ماه های گذشته علت ریشه ای افزایش قیمت ها در بورس تهران است. اما در عین حال ریسك های سیستماتیك موجود در بازار و ابهامات اقتصادی سبب شده یك روز در بورس تهران شاهد صف خرید و روز دیگر شاهد صف فروش باشیم.

شاخص آزاد شناور امروز ۲ هزار و ۶۰۶ واحد رشد كرد و تا رقم ۱۶۸ هزار و ۵۱۶ واحدی بالا رفت. در عین حال شاخص بازار اول و دوم هر یك به ترتیب ۱۶۸۴ و ۴۹۶۸ واحد رشد كرده اند.

آزادسازی سقف رقابت قیمت های محصولات پتروشیمی در بورس كالا این روزها در معاملات بورس اوراق بهادار در گروه های پتروشیمی و محصولات شیمیایی تاثیر بسزایی داشته بطوری كه امروز بار دیگر نمادهایی از شركت های پتروشیمی بیشترین تاثیر را بر روی دماسنج بازار سرمایه داشتند.

سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید و پالایش نفت اصفهان و پتروشیمی مبین هر یك به ترتیب ۱۷۰، ۱۴۳، ۱۳۸ و ۱۲۴ واحد تاثیر افزاینده روی شاخص های بازار داشته اند، اما در طرف مقابل گسترش نفت و گاز پارسیان، پتروشیمی پردیس و فولاد خوزستان به ترتیب با ۹۴، ۵۳ و ۴۴ واحد تاثیر كاهنده تلاش كردند شاخص های بازار را به سمت پایین هدایت كنند.

امروز در گروه فرآورده های نفتی كك و سوخت هسته ای شاهد رشد قیمت پایانی تمام سهم ها جز پالایش نفت شیراز بودیم هر چند كه خیلی از سهام امروز رشدشان كمتر از ۲ درصد بود.

همچنین در گروه محصولات شیمیایی اغلب سهم ها با رشد قیمت مواجه گشتند، اما همچون روزهای گذشته صف خرید تنها در چند سهم این گروه دیده می شد، اما امروز نقدینگی بیشتری به سمت گروه خودرو و ساخت قطعات رفت و سبب شد حدودا تمامی سهم های این گروه تا سقف نزدیك ۵ درصد رشد قیمت را شاهد باشند. همینطور در این گروه در خیلی از سهم ها شاهد سطح پایدار خرید بودیم.

حجم معاملات بورس تهران امروز به رقم ۴.۶ میلیارد سهم و اوراق مالی رسید و تعداد معاملات عدد ۲۳۱ هزار و ۸۰۰ را تجربه نمود. شاخص كل فرابورس هم امروز با رشد كم سابقه ۴۲ واحدی مواجه گردید و تا رقم ۱۸۳۷ بالا رفت. ارزش معاملات این بازار رقم ۶۸۸ میلیارد تومان را تجربه نمود و حجم معاملات از رقم ۱.۳ میلیون سهم در اوراق مالی گذشت.