گزارش میدانی مهر از میدان فردوسی؛ رونق مجدد صرافی ها

به گزارش زیپو كالا آغاز معاملات امروز بازار آزاد ارز با رونق فعالیت صرافی ها همراه شد و خرید ارز از مردم هم در حال انجام می باشد و متقاضیان می توانند با رعایت ضوابط بانك مركزی نسبت به خرید ارز هم اقدام نمایند.

به گزارش زیپو كالا به نقل از مهر، تحولات فیزیكی امروز در بازار ارز حدفاصل میدان فردوسی تا چهارراه استانبول دیدنی است. یك طرف بازار صرافی های مجاز و شناسنامه دار هستند، ضلع دیگر را دلالان تشكیل می دهند و البته ماموران نیروی انتظامی هم محسوس و نامحسوس بازار را رصد می كنند.
آنگونه كه فعالان بازار ارز می گویند، صرافی های مجاز در یك رقابت با حاشیه نوسانات قیمتی اندك نسبت به یكدیگر مشغول معامله هستند و به نیازهای ارزی مردم پاسخ می دهند. در طرف دیگر هم دلالان همچنان ارز می خرند و اگر متقاضی هم وجود داشته باشد، حاضرند بفروشند. اما با باز شدن صرافی ها كار و كاسبی دلال ها كساد شده است.
اكنون دلالان بازار ارز حاضرند هر دلار را ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان ارزان تر از بازار بفروشند اما تضمینی نسبت به تقلبی بودن یا نبودن ارز آنها اساساً برای خریداران نیست. اما در مقابل، تلاش هم می كنند كه قیمت را برای خرید اندكی مناسب تر از صرافی ها بدهند تا بلكه مشتری جمع كنند.
گزارش های میدانی خبرنگار مهر حاكی از آن دارد كه خرید و فروش در صرافی ها رونق گرفته و نرخ در حال متعادل شدن است. باآنكه هنوز هم بازار با احتیاط نسبت به سیاست های ارزی دولت پیش می رود و آنگونه كه باید و شاید حاضر نیست حباب خویش را تخلیه كند.
در این میان، صرافی ها همچون گذشته نرخ ارز را در رقابت با یكدیگر با اعداد و ارقام متفاوتی عرضه می كنند كه البته این نرخ ها خیلی تفاوتی با یكدیگر ندارد اما به هر حال حاكم شدن نسبی یك فضای رقابتی را گواهی می دهند.
آنگونه كه بر تابلوی نشانگر قیمت خرید و فروش ارز در صرافی ها اعدادی صف شده، قیمت خرید هر دلار ۱۰۱۵۰ تومان تا ۱۰۲۰۰ تومان است و در مقابل هر دلار در محدوده قیمتی ۱۰۲۵۰ تومان تا ۱۰۳۰۰ تومان در چارچوب ضوابط بانك مركزی به مردم فروخته می گردد. همینطور هر یورو هم در فاصله قیمتی ۱۱۷۰۰ تا ۱۱۹۰۰ تومان از مردم خریداری شده و در مقابل به نرخ ۱۱۹۰۰ تا ۱۲۱۰۰ تومان به مردم فروخته می گردد.
فعالان بازار ارز از تزریق ارز پتروشیمی ها طی یكی دو روز اخیر در بازار خبر می دهند و معتقدند كه تداوم این تزریق در كنار دلارهای نوسان گیر بانك مركزی می تواند وضعیت متعادل تری را برای بازار رقم زند.
به هر حال آنچه مسلم است دلهره و تب و تابی در دل دلالان شكل گرفته و باآنكه آنها هنوز بر سر نرخ مقاومت می كنند، اما به هر حال حاضر شده اند تا بخشی از ذخایر محتكرانه خویش را در بازار هرچند به صورت غیررسمی عرضه نمایند.