اقدام به كناره گیری یك بانك اتریشی از بازار ایران

زیپو كالا: اوبر بانك اتریش اعلام نمود با عنایت به افزایش ریسك فعالیت شركت های اروپایی در ایران به علت تحریم های آمریكا، از بازار ایران خارج خواهد شد.

به گزارش زیپو كالا به نقل از رویترز، سپتامبر سال قبل این بانك با ایران قراردادی امضا كرد كه به باعث آن می توانست مبادرت به تامین مالی پروژه های داخل ایران كند. اوبر بانك یكی از نخستین بانك های اروپایی بود كه از زمان توافق هسته ای ایران با شش كشور دیگر در سال ۲۰۱۵ و رفع خیلی از تحریم ها ضد ایران دست به چنین كاری زده بود.

اما اكنون چشم انداز همكاری ها با روی كار آمدن دونالد ترامپ عوض شده و او ماه گذشته با بیان خبر خروج آمریكا از برجام اعلام نمود تحریم ها را مجددا برقرار خواهد نمود. با این حال امضا كنندگان اروپایی گفته اند خواستار باقی ماندن توافق هستند و خیلی از شركت ها نگرانی خویش را از افزایش ریسك معامله با ایران ابراز كرده اند.

اوبر بانك در سایت خود اعلام نموده است: اوبربانك در دو سال اخیر از مشتریان زیادی و همینطور كسب و كار آن ها در ایران حمایت كرده است ولی خطری كه به واسطه تحریم های ثانویه آمریكا برای شركت های اروپایی پیش آمده ما را مجبور به عقب نشینی كرده است.

این وام دهنده اروپایی كه پیشتر اقداماتی احتیاطی را برای تامین مالی پروژه های ایران اتخاذ نموده بود اعلام نموده است كه تراكنش ها و اعتبارنامه های مربوط به ایران منحصرا برای قراردادهایی میسر خواهد بود كه تا پیش از تاریخ هشتم می سال جاری (۱۸ اردیبهشت) امضا شده باشند.

این بانك اعلام نمود كه مشتریان خویش را تشویق می كند تا معاملات مربوط به ایران را سریعا انجام دهند؛ چون كه به احتمال زیاد از تاریخ چهارم نوامبر (۱۳ آبان) به بعد پرداخت های جدید ممكن نخواهد بود.