جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت دستور روحانی به وزارت صمت برای نظارت دقیق بر قیمت كالاها در روزهای پایانی سال

به گزارش زیپو کالا دویست و نهمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز یکشنبه به ریاست رئیس جمهور برگزار شد و در ابتدای این جلسه قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارشی از تمهیدات ویژه برای تأمین کالاهای ضروری و تثبیت و مدیریت قیمت قیمت کالاها متناسب با نیاز مردم در آستانه سال جدید ارائه نمود.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، رئیس جمهور با تکیه بر اجرای کامل و سریع برنامه های تنظیم شده برای تأمین کالا و مدیریت قیمت ها، اظهار داشت: همچون جلوه های شکست دشمن در جنگ اقتصادی، وفور کالاهای ضروری در بازار در شرایط سخت کشور بوده اما متاسفانه مدیریت قیمت ها به نحو مناسبی انجام نشده و به زندگی و معیشت مردم فشار وارد کرده است.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی خاطرنشان کرد: دولت در اجرای تذکرات مقام معظم رهبری در مدیریت قیمت کالاهای اساسی، برنامه هایی را در نظر گرفته است که امیدوارم با همکاری اصناف و بخش خصوصی، به سرعت اجرایی شود و با سو استفاده و گرانفروشی خاطیان برخورد شود.
رئیس جمهور در همین رابطه وزارت صمت را موظف کرد با طراحی های ویژه و سریع الوصول ضمن کوتاه کردن مسیر زنجیره تولید تا توزیع و عرضه گسترده میوه و مواد غذایی به همراه شفافیت اطلاعات در روزهای سال نو و همینطور ماه مبارک رمضان برای کاهش قیمت ها اقدامات لازم را انجام دهد.
روحانی اضافه کرد: شرایط جاری کشور بخصوص وضعیت اقتصادی و معیشت مردم ایجاب می کند اختلاف نظرها به حداقل برسد و امور کشور در سایه همصدایی و اجماع همه قوا مدیریت شود.
رئیس جمهور به موفقیت نظام در خنثی سازی توطئه دشمنان در خصوص فروپاشی اقتصاد کشور اشاره نمود و عنوان کرد: نباید با اقدامات، رفتارها و گفتارهایی که امنیت و اعتماد اجتماعی مردم را خدشه دار می کند، امواج مخرب و بدبینانه به سطح جامعه فرستاده شود.
در این جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت همینطور رئیس بانک مرکزی گزارشی از روند رشد بخش حقیقی اقتصاد و کاهش انتظارات تورمی عرضه کرد.
بنا بر این گزارش، تولید کارگاه های بزرگ صنعتی که حدود ۷۵ درصد ارزش افزوده صنعت را تشکیل می دهد، در سه ماهه سوم سال ۱۰.۷ درصد و در مجموع در ۹ ماهه سال حدود ۸ درصد رشد داشته است.
رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: تسهیلات بانکی در ۱۰ ماهه سال جاری معادل یک میلیون و چهارصد هزار میلیارد تومان بوده که ۶۰ درصد آن سرمایه در گردش بوده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه هم تأثیر افزایش هزینه های عمرانی دولت در سال ۹۹ را در رشد بخش حقیقی موثر دانست.
رئیس جمهور در این رابطه ابراز امیدواری کرد روند رشد مثبت اقتصادی تا آخر سال ادامه یابد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه همینطور گزارشی از آخرین وضعیت بررسی و تصویب لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ عرضه کرد.
روحانی با مثبت ارزیابی کردن تعامل دولت با مجلس شورای اسلامی برای تسریع در بررسی این لایحه، اظهار داشت: اگر تصویب لایحه بودجه ۱۴۰۰ در ابتدا با برخی اختلاف سلایق و نظرات مواجه گردید، اما در ادامه کار در نهایت تعامل و تفاهم سازنده دولت و مجلس برای لایحه بودجه در فضای بهتری انجام گرفت و امیدواریم با رفع اشکالات موجود مصوبات در شورای محترم نگهبان و ابلاغ بموقع آن زمینه ادامه رشد اقتصادی کشور در سال آینده هم فراهم شود.

منبع: