نگاهی به تاریخچه لامبورگینی

به گزارش زیپو کالا لامبورگینی مشهورترین برند ایتالیایی در تولید خودرو های اسپرت به حساب می آید.
به گزارش زیپو کالا به نقل از اتوکار، لامبورگینی یکی از پرطرفدارترین برندهای اسپرت در جهان، مسیری طولانی را برای رسیدن به این هدف پیموده است. این برند توسط فروچیو لامبورگینی- مکانیک نیروی هوایی ایتالیا تاسیس شد. اولین تولید این شرکت در سال ۱۹۶۳ میلادی به نام ۲۵۰ جی تی در نمایشگاه تورین رونمایی گردید.
قبل از انکه فروچیو به تاسیس لامبورگینی اقدام نماید، مالک یک کارخانه تراکتورسازی بود و از این طریق به ثروت زیادی رسید. کارخانه اولیه فراری در نزدیکی شهر بولونیا و در می ۱۹۶۳ خط تولید خویش را راه اندازی نمود. فروچیو در ۷۶ سالگی ( سال ۱۹۹۳) دارفانی را وداع گفت.
تا سال ۱۹۷۴ لامبورگینی در مالکیت کامل فروچیو بود اما بعد از کاهش شدی سودآوری این شرکت در آن سال به دنبال بحران مالی، فروچیو از سمت خود استعفا کرد و سرانجام در سال ۱۹۷۸ این خودروسازی اعلام ورشکستگی کرد. لامبورگینی ابتدا توسط برادران میمران خریداری شد اما بعد از آن به خودروسازی آمریکایی کرایسلر به فروش رسید. کرایسلر تا سال ۱۹۹۴ مالک این برند بود و سپس آنرا به یک گروه مالزیایی به نام میکوم سیتدکو فروخت. فولکس واگن در نهایت در سال ۱۹۹۸ این برند را خریداری کرد و الان لامبورگینی زیر نظر آیودی فعالیت می کند.
محصولات فعلی و زیرمجموعه ها
شرکت مشهور موتورسازی دوکاتی اصلی ترین زیرمجموعه لامبورگینی به حساب می آید. اصلی ترین محصولات این شرکت شامل لامبورگینی اوریوس، اونتادور و هوراکن هستند. این شرکت همینطور موتورهای ۱۲ سیلندر جهت استفاده در قایق های موتوری را هم تولید می کند. آمریکا، آلمان، انگلیس و ژاپن اصلی ترین بازارهای خارج ایتالیا لامبورگینی در جهان محسوب می شوند.
رویترز پیشتر به نقل از دو منبع مطلع در گروه خودرویی فولکس واگن آلمان از برنامه ریزی این شرکت برای واگذاری برند خودروسازی لامبورگینی اطلاع داده بود. البته لامبورگینی تنها زیرمجموعه ای نیست که فولکس واگن می خواهد از مدیریت آن دست بکشد و مقرر است سهام این غول خودرویی در دیگر برند مطرح ایتالیایی یعنی دوکاتی هم ارائه شود.