افزایش ۱۱۵ مگاواتی توان تولید نیروگاه بندرعباس

همزمان با دوازدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، واحد نخست بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی قشم و پروژه افزایش ۱۱۵ مگاواتی توان تولید نیروگاه بندرعباس با اعتباری بالغ بر ۱۶۹۸ میلیارد تومان به صورت ویدیو کنفرانس توسط رئیس جمهور و وزیر نیرو راه اندازی شد.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، در جهت توسعه تولید برق در جنوب شرق کشور و پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه، نیروگاه سیکل ترکیبی قشم به ظرفیت ۵۰۰ مگاوات شامل دو واحد گازی ۱۷۰ مگاواتی و یک واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی در حال راه اندازی است که امروز واحد نخست گاز آن وارد مدار تولید شد. راندمان بخش گاز نیروگاه ۳۳ درصد و راندمان سیکل ترکیبی آن بیشتر از ۴۹ درصد است که حدود ۵۰۰ نفر در زمان راه اندازی و یکصد نفر هم در زمان بهره برداری این نیروگاه مشغول به کار خواهند بود.
سوخت اصلی نیروگاه گاز بوده و میزان مصرف گاز هر واحد هم حدود ۴۵ هزار مترمکعب در ساعت خواهد بود. همینطور با عنایت به نیاز آبی جزیره قشم این واحد قادر به تولید روزانه هشت هزار مترمکعب آب شیرین خواهد بود. تا پیش از این ظرفیت واحدهای تولید برق جزیره قشم کمتر از انرژی مورد نیاز منطقه بوده که با آغاز به کار این نیروگاه، جزیره قشم به خودکفایی در زمینه تولید برق دست پیدا خواهد نمود.
نیروگاه سیکل ترکیبی با سرمایه گذاری ۶۰ درصدی شرکت برق و انرژی غدیر و مشارکت ۴۰ درصدی گروه مپنا در حال ساخت است و برپایه برنامه ریزی صورت گرفته تا پاییز سال آینده تکمیل خواهد شد. برای اجرای طرح های رفع محدویت تولید نیروگاه بندرعباس هم حدود ۴۸۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است که این رقم کمتر از هفت درصد هزینه سرمایه گذاری مورد نیاز برای راه اندازی واحد بخار جدید است.
این طرح با مشارکت سازندگان داخلی و با استفاده از توان تولید داخل محقق شده است و کاهش نرخ خروج اضطراری و افزایش ضریب آمادگی واحدها، کاهش میزان مصرف داخلی واحدها، افزایش راندمان واحدها به میزان یک درصد و کاهش مصرف سوخت به همراه دستیابی به روش ها و فناوری های نوین شست وسوی کندانسور همچون دستاوردهای اجرای این طرح بوده است.
۳ پروژه تأمین آب و ساماندهی رودخانه های هرمزگان به بهره برداری رسید
همچنین سه پروژه تأمین آب و ساماندهی رودخانه های استان هرمزگان در دوازدهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران امروز، پنج شنبه با دستور رئیس جمهوری به صورت ویدئوکنفرانس وارد مدار بهره برداری شد. این پروژه ها شامل سامانه نمک زدایی (آب شیرین کن) بندرعباس، طرح تأمین و انتقال آب به شبکه گلخانه «شمیل» و سه هزار هکتار از شبکه دشت «میناب» و شبکه ۵۰۰ هکتاری گلخانه شمیل و هم طرح تأمین و انتقال آب شهرک صنعتی میناب(فیروز) امروز با عرضه گزارش «قاسم تقی زاده خامسی» معاون آب و آبفا وزیر نیرو از محل پروژه به رئیس جمهوری و وزیر نیرو به بهره برداری رسید.
اجرای این پروژه ها ۴۳۶ میلیارد تومان هزینه در برداشته که ۴۰۰ میلیارد تومان آن برای سامانه نمک زدایی (آب شیرین کن) بندرعباس توسط بخش خصوصی و ۳۶ میلیارد تومان دیگر از منابع دولتی برای دو پروژه دیگر سرمایه گذاری شده است. سامانه نمک زدایی (آب شیرین کن) بندرعباس به ظرفیت ۲۰ هزار متر مکعب با هدف تأمین کمبود آب شهرستان بندرعباس اجرا شده که ۹۰ هزار نفر را در شهرستان های خمیر و بندرعباس زیر پوشش قرار می دهد.
همچنین طرح تأمین و انتقال آب به شبکه گلخانه شمیل و سه هزار هکتار از شبکه دشت میناب و شبکه ۵۰۰ هکتاری گلخانه شمیل با راه اندازی ۷ کیلومتر خط لوله فولادی به قطر ۹۰۰ میلی متر، ۵۲ دستگاه حوضچه شیرآلات آب و تهیه و اجرای ۵ کیلومتر لوله پلی اتیلن با سرمایه گذاری ۳۴ میلیارد تومان به بهره برداری رسید.
این طرح به منظور آبیاری در بخشی از شبکه شمالی دشت میناب به مساحت ۲ هزار هکتار و شبکه گلخانه شمیل به مساحت ۵۰۰ هکتار، ایجاد زمینه مناسب برای سرمایه گذاری جهت تولید فن آوری و صادرات محصولات کشاورزی، ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای ۵ هزار نفر و رونق اقتصادی و بهبود شرایط اجتماعی منطقه، مدیریت بهینه منابع آب و خاک دشت میناب و شمیل، کاهش تعارضات اجتماعی ناشی از عدم کفایت آب، پیشگیری از افت سطح آبخوان و حفظ کیفیت منابع آب زیرزمینی و فرونشست زمین اجرا شده است.
طرح تأمین و انتقال آب شهرک صنعتی میناب (فیروز) هم شامل راه اندازی خط لوله پلی اتیلن به قطر ۲۰۰ میلی متر و طول ۳۰۰۰ متر، راه اندازی و تجهیز ساختمان ایستگاه پمپاژ به ظرفیت ۳۰ لیتر در ثانیه، راه اندازی ۴ دستگاه حوضچه شیرآلات، تأمین برق و نصب تجهیزات مربوطه با هدف تأمین آب مصرفی شهرک صنعتی تیرور از خط دوم انتقال آب میناب به بندرعباس با دو میلیارد تومان سرمایه گذاری دولتی به بهره برداری رسید. عملیات اجرایی این پروژه ها در سال های ۹۱، ۹۷ و ۹۸ شروع شده بود.
ادامه دارد

منبع: