واکنش محیط زیست به زنده به گور کردن جوجه های یک روزه؛ شدیدترین برخوردها در انتظار جوجه کش ها

به گزارش زیپو کالا به دنبال انتشار فیلم هایی از معدوم سازی جوجه های یک روزه و زنده به گور کردن آنها، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، اظهار داشت: این اقدام غیر انسانی و غیر علمی است و ما به تمام واحدهای تولیدکننده جوجه در تهران اخطار داده ایم که اگر مبادرت به چنین کاری کنند با آنها به شدت برخورد خواهد شد.

سعید محمودی در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه روز گذشته تیم های محیط زیست در سرتاسر استان تهران مبحث معدوم سازی جوجه های یک روزه را بررسی کردند، اظهار نمود: ما به این نتیجه رسیدیم که این اتفاق در استان تهران رخ نداده است، اما بهرحال امکان دارد که واحدهای مختلف تولید جوجه برنامه مشابهی را برای معدوم سازی داشته باشند. ازاین رو روز گذشته به جهاد کشاورزی و دامپزشکی استان تهران نامه ای فرستادیم و خواهان جلوگیری و برخورد با اینگونه اقدامات شدیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه نامه ای برای دادستانی استان تهران و استانداری تنظیم شده است که بتوانیم با ابزار قانونی جلوی این اتفاق را بگیریم، تصریح کرد: معدوم سازی جوجه های یک روزه اقدامی غیر انسانی، غیر علمی و مصداق حیوان آزاری است. این جوجه ها صاحب روح و جان هستند و زنده به گور کردن آنها هر وجدانی را به درد می آورد.

محمودی با تاکید بر اینکه تمام تلاش ما این است که چنین اتفاقی در استان تهران رخ ندهد، اظهار داشت: در استان تهران ۹ واحد تولید جوجه داریم که امروز به همه آنها اخطار دادیم که اگر مبادرت به روش های مشابه برای معدوم سازی جوجه ها کنند شدیدترین برخوردها را با آنها خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه از طرفی امکان دارد که این جوجه ها آلوده باشند و دفن آنها به صورت زنده و در نقطه ای نامشخص می تواند مخاطراتی جدی به دنبال داشته باشد، اظهار نمود: حتی بر فرض اینکه این جوجه ها به هر علتی تلف شده بودند و پسماند محسوب می شدند، باید برای دفع آنها اصول بهداشتی را رعایت می کردند و قبل از دفع از نهادهای ذی ربط همچون محیط زیست مجوز می گرفتند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تاکید بر اینکه از هر جنبه ای زنده به گور کردن جوجه ها انسانی و علمی نیست، خاطرنشان کرد: سایر واحدهای تولید جوجه بدانند که اگر مبادرت به چنین کاری کنند بطور قطع محیط زیست بر مبنای قانون با آنها برخوردی جدی خواهد داشت.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، محمدرضا صدیق پور – دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه – درباره معدوم سازی جوجه ها توضیح داده است که در ماه های اخیر تولید کنندگان گوشت مرغ شامل پرورش دهندگان مرغ مادر گوشتی و مرغ گوشتی با مشکلات عدیده ای روبرو بوده اند که عمده ترین این مشکلات، کاهش قیمت مرغ زنده و جوجه یک روزه است و این وضعیت ضرر و زیان سنگینی را به تولید کنندگان جوجه یک روزه و گوشت مرغ کشور وارد کرده است.