توافق تهران و دوحه برای همکاریهای مشترک انرژی و سرمایه گذاری

زیپو کالا: وزیر نیروی کشورمان و وزیر صنعت و تجارت قطر بعنوان رؤسای کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور برای همکاریهای دوجانبه در حوزه های انرژی و سرمایه گذاری توافق کردند.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، به دنبال تعویق نشست کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و قطر که قرار بود فروردین امسال در شهر اصفهان برگزار شود، به سبب شیوع ویروس کرونا و بمنظور استفاده از فرصت های زمانی و پیشبرد و توسعه هر چه بیشتر روابط فی مابین، نشستی ویدیو کنفرانسی با حضور “رضا اردکانیان” وزیر نیروی کشورمان بعنوان رئیس ایرانی این کمیسیون و “علی بن احمد الکواری” وزیر تجارت و صنعت قطر انجام شد و موارد مشترک مورد نظر دو طرف به بحث گذاشته شده و تصمیم هایی اتخاذ شد.
رضا اردکانیان در ارتباط ویدئوکنفرانسی با رئیس قطری کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی اظهار نمود که تمامی مستندات و پیش نویس مدارک مورد نیاز برای طرح و تصویب در کمیسیون مشترک از جانب ایران آماده است و این موارد با طرف قطری به اشتراک گذاشته خواهد شد تا در فرصت پیش از تشکیل نشست کمیسیون مشترک، موارد به تایید نهایی دو طرف برسد.
رؤسای ایرانی و قطری کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی دو کشور توافق کردند که در اولین فرصت بعد از اتمام شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا و برگشت به شرایط عادی، نشست کمیسیون مشترک تشکیل و با جدیت به اهداف مورد نظر کمیسیون در توسعه روابط دو کشور پرداخته شود.
دو طرف همین طور توافق کردند در این مدت بوسیله برگزاری نشست های ویدئوکنفرانسی درباره مدارک و مستندات دو کشور، توافق حاصل و این موارد برای توافق به بحث گذاشته شود تا به پیشرفت امور کمک نماید.
در این جلسه، همین طور از جانب وزیر نیروی ایران و طرف قطری نماینده های تام الاختیار عرضه شدند که مقرر است از شروع هفته آینده پیگیر موضوع های مورد نظر دو کشور باشند و توافق های لازم برای آمادگی جهت اجرا حاصل شود.
در ادامه، وزیر نیرو ضمن تقدیر از کمک های پزشکی قطر در شرایط کرونا با ارائه توضیحاتی درباب شرایط کشورمان، از ارسال دو محموله کمک های پزشکی قطر به ایران برای مبارزه با کرونا تشکر و برای همکاری دو کشور درباب تجربیات پزشکی درباب مقابله با این بیماری اعلام آمادگی کرد.
اردکانیان اظهار داشت: بااینکه کرونا مصائب و مشکلات زیادی برای جامعه بشری ایجاد کرده، اما نتایج مثبتی همچون هم بستگی و نزدیکی کشورهای دوست و همسایه را داشته است.
وزیر نیرو در آخر از هواپیمایی قطرایرویز که کمک های بهداشتی سایر کشورها و سازمان های بین المللی را بطور رایگان به ایران منتقل کرده است، قدردانی کرد.
طرف قطری نیز ضمن ارائه توضیحاتی درباره شرایط کرونا در این کشور، اعلام آمادگی کرد همکاری لازم را دراین زمینه داشته باشد و ابراز تمایل کرد از این طریق به توسعه روابط دو کشور کمک گردد.
هر دو طرف در عین حال نسبت به دریافت اخبار خوب از طرف نمایندگان تام الاختیار معرفی شده در مدت زمان کوتاه آتی برای تصمیم گیری نهایی وزرا ابراز امیدواری کردند.

منبع: