بازار, تجارت, توسعه, تولید, ساخت, شرکت, صنعت, کالا

پس از سقوط هواپیمای اوکراینی تکلیف سفرهای هوایی خارجی چه می شود؟

ژانویه 11, 2020

به گزارش زیپو کالا رئیس انجمن صنفی آژانس های مسافرتی و هوایی با اشاره سقوط هواپیمای اوکراینی و لغو برنامه پروازی برخی ایرلاین های خارجی به مقصد ایران، اظهار داشت: واجب است با اقدام های سریع، این وضعیت را دست کم تا ۱۰ روز آینده مدیریت نماییم.
حرمت الله رفیعی در گفتگو با خبرنگار ایسنا بیان نمود: اتفاق تلخی رخ داده است. کاش متولیان امر زودتر بررسی دقیق می کردند. روی این اشتباه، به راحتی نمی توان سرپوش گذاشت. سوء اعتمادی بوجود آمده است که باید سریع تر به آن جواب داد. مسافران زیادی با آژانس ها تماس می گیرند و نگران پروازهای خود هستند. طبیعی است که ریزش توریست خارجی هم زیاد شده است. پس ضروریست که هر چه زودتر تدبیری اندیشیده شود.
او در شرح وضعیت پروازها و سفرهای خارجی پس از آن که شرکت هواپیمایی آلمانی لوفت هانزا و شرکت های تابعه (تا ۱۰ روز آینده) به همراه اوکراین (تا اطلاع ثانوی)، پروازهایشان را در راه ایران به حالت تعلیق درآوردند، اظهار نمود: بیشتر شرکت های هواپیمایی خارجی با از سرگیری تحریم های آمریکا، پروازهای ایران را متوقف کرده بودند. در این مدت، بار سفرهای هوایی به مقاصد خارجی بیشتر با یکی از شرکت های هواپیمایی ترکیه بود که به خاطر نوع عملکردش، بارها مورد مماشات سازمان هواپیمایی ایران هم قرار گرفته بود. با این وجود طی توافقی بین ایران و ترکیه، هر یک از طرفین هفته ای ۱۰۰ پرواز سهمیه داشتند، در نتیجه در راه ترکیه به علت حجم زیاد پروازها دغدغه ای وجود ندارد و صدمه ای متوجه سفرهای هوایی به این مقصد نیست، اما در راه نیم کره غربی و نقاط دورتر مثل کانادا، با تصمیم اخیر برخی شرکت های هواپیمایی خارجی تحت تأثیر سقوط هواپیمایی اوکراینی، مواجهیم.
رفیعی افزود: در این شرایط سناریوی جایگزینی شرکت های هواپیمایی داخلی درست نیست؛ چون که لازم است روابط بین المللی ایران بخصوص در بخش حمل و نقل برقرار باشد. در وضع موجود، برنامه پروازی بیشتر ایرلاین های خارجی که به حالت تعلیق درآمده است، هواپیمایی ماهان هم تحریم شده و به خیلی از کشورها امکان پرواز ندارد. از طرفی با عنایت به ضعف زیرساخت، برخی تمایل ندارند از پروازهای شرکت های هواپیمایی داخلی استفاده کنند. ازاین رو نمی توان برای وضعیت پیش آمده پاسخی نداشت.
او درباره تکلیف مسافرانی که قصد سفر به ایران را داشته اند و از مدت ها پیش بلیت این شرکت های هواپیمایی را خریده اند اما در وضعیت موجود با لغو پروازها رو به رو شده اند، اظهار داشت: متاسفانه ما با ضعف مدیریت در ارتباط با شرکت های هواپیمایی خارجی مستقر در ایران مواجهیم، درحالی که منابع مالی آنها را به راحتی تأمین می نماییم، آنها هر زمان اراده کنند تصمیم می گیرند به ایران پروازی نداشته باشند، پس سهم مردم چه می شود؟ سازمان هواپیمایی باید به این مسئله رسیدگی کند. سال هاست با کوتاهی در اینباره مواجهیم.
رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران با عنایت به نزدیک شدن تعطیلات نوروزی و پیش فروش بلیت ها، اظهار نمود: نمی توان که به خاطر این فاجعه درهای مملکت را بست. باید سریع تر با عاملان آن برخورد کرد، سوءاعتمادی را که نسبت به پروازها و آسمان ایران پیش آمده است، باید در چند روز آینده مدیریت و قضیه را تا ده یا پانزده روز آینده جمع کرد. راه برون رفت از این وضعیت شاید همین باشد.
رفیعی افزود: باید روابطمان را با دنیا برقرار نماییم و آنها متوجه شوند ما برای این شرایط پاسخ مناسبی داریم. شرکت های هواپیمایی خارجی باید باردیگر به ایران برگردند و وقتی این اتفاق افتاد، حضورشان در ایران مدیریت شود تا مانند سابق رفتار نکنند و به راحتی ایران را ترک نکنند و مسافران را بلاتکلیف نگذارند.