دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات هشدار داد ورود ۴۵ برند جدید مواد دخانی به عرصه تولید و فروش

به گزارش زیپو کالا دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با اشاره به صحبت های اخیر رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات در خصوص اینکه سالانه بیشتر از ۲۰میلیارد نخ سیگار به کشور قاچاق می شود، اظهار داشت: آمارهای غیرکارشناسی مربوط به قاچاق سیگار بهترین ابزار برای تولید ۴۵ برند جدید مواد دخانی در کشور است.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا مسجدی در این راستا اظهار داشت: متاسفانه اعطای مجوز جهت تولید برندهای بیشتر سیگار در کشور و تسلط بر بازار مصرف، چیزی جز به سخره گرفتن نظام سلامت کشور و قوانین مصوب این حوزه توسط مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات که خود متولی امر است، نیست.
ایشان سپس اشاره کرد: برپایه آمار گزارش شده، هم اکنون بیش از۹۵ درصد سیگار مصرفی کشور در داخل تامین می شود و میزان قاچاق در سال های اخیر به شدت کاهش یافته است. ارقام گمراه کننده فقط برای توجیه این صنعت و تجارت مرگ است.
مسجدی با استناد بر آنچه که اطلاعات واصله از منابع موثق، خواند، اشاره کرد: ۲۸ شرکت تولید مواد دخانی درخواست تولید ۱۵ برند سیگار و ۳۰ برند تنباکو را داده اند که متاسفانه با تولید همه آنها موافقت شده است. این در حالیست که برندهای سیگار و تنباکوی درخواستی به غیر از یک یا دو مورد، هیچکدام قاچاق ندارند.
ایشان سپس با اشاره به آمار مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در خصوص اینکه مصرف سالانه سیگار کشور ۶۵ تا ۷۵ میلیارد نخ است، اشاره کرد: سال ۹۶ رئیس سابق همین مرکز، اعلام نمود مصرف سالانه کشور حدود ۵۵ میلیارد نخ است و امسال رئیس فعلی این مرکز از افزایش ۳۶ درصدی مصرف سیگار خبر می دهد. مشخص نیست این افزایش مصرف بر چه اساسی اعلام شده است.
مسجدی اشاره کرد: اگر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز میزان قاچاق در این بخش را به صورت مرتب و بر طبق شواهد اعلام می کرد و اگر ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت هم که طبق مصوبه دهم جلسه خود این ستاد، موظف به اعلام سالانه میزان مصرف سیگار در کشور است، این وظیفه را به درستی انجام می دادند، متاسفانه امروز شرکت دخانیات اینگونه بر روی سلامت جامعه نمی تاخت و با افتخار از افزایش میزان مصرف در جامعه سخن نمی گفت.
دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در خاتمه اشاره کرد: اعلام غیر منطقی و غیر واقعی در مورد مصرف و قاچاق سیگار در کشور تنها وسیله ای برای توجیه توسعه صنایع دخانی در کشور است. همینطور این روند تأثیر بر نظر نمایندگان مجلس گذاشته تا ورود جدی به این عرصه نکنند و در ادامه از وصول منطقی مالیات دخانیات که رقمی بیشتر از ۳۰هزار میلیارد تومان در سال می شود، جلوگیری شود.