یک مقام آمریکایی: برای کمک به احیای نفت در ونزوئلا ماندیم!

به گزارش زیپو کالا الیوت آبرامز، نماینده ویژه امور ونزوئلا در وزارت خارجه آمریکا اظهار نمود باآنکه واشنگتن به شورون و چهار شرکت نفتی آمریکایی دیگر اجازه داده است به فعالیت در ونزوئلا ادامه دهند تا از فروپاشی کامل بخش نفتی این کشور جلوگیری شود اما احیای آن سال ها زمان خواهد برد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، الیوت آبرامز اظهار داشت: معافیت برای شرکت شورون صادر شده تا بعد از تغییر حکومت ونزوئلا، کمک به احیای تولید نفت را برای این کشور راحت تر کند. اما تصور می کنم به علت سرمایه گذاری بسیار ناچیز دولت فعلی، نباید توهم داشته باشیم که این یک پروژه چند ساله خواهد بود.

وزارت خزانه داری آمریکا ماه گذشته معافیتی که به شرکتهای شورون، هالیبرتون، شلومبرگر، بیکرهیوز و وثرفورد اینترنشنال اجازه می دهد با وجود تحریمهای واشنگتن به برخی فعالیتها با شرکت نفتی دولتی PDVSA ادامه دهند را تمدید کرد. این معافیت تا ۲۲ ژانویه تمدید شده اما تحلیل گران انتظار دارند قبل از منقضی شدن، تمدید شود.

آمریکا که خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت را بعنوان رئیس جمهور مشروع ونزوئلا به رسمیت شناخته شده است، اعلام نمود تحریم ها ضد شرکت PDVSA را تا زمان کنار نرفتن نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا از قدرت، برنخواهد داشت.

آبرامز تأثیر تحریم های آمریکا روی اقتصاد ونزوئلا را کم اهمیت شمرد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا هم در آوریل اظهارات مشابهی داشت و مدعی شده بود کاهش تولید نفت ونزوئلا به علت سیاستهای مادورو و نه سیاست آمریکا بوده و این مشکل هفت سال است که در جریان است.

این مقام آمریکایی اظهار داشت: بخش نفت ونزوئلا به علت سال ها عدم سرمایه گذاری، در شکل کاملا بدی قرار دارد و به بیشتر از ۱.۵ میلیارد دلار پرداخت به روس نفت برای کاهش بدهی و صادرات نفت به ارزش سه میلیارد دلار به چین و ۹۰۰ میلیون دلار به کوبا اشاره نمود.

طبق نظرسنجی اوپک “اس اند پی گلوبال پلاتس”، تولید نفت ونزوئلا در اکتبر ۶۵۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با ۶۰۰ هزار بشکه در روز در سپتامبر بوده است. تولید نفت ونزوئلا در مدت دو سال ۱.۲۴ میلیون بشکه در روز سقوط کرده است.

اوایل امسال “اس اند پی گلوبال پلاتس آنالیتیکس” تحت سناریوی باقی ماندن مادورو در قدرت، وضع تحریمهای ثانویه آمریکا و تسریع اقدامات طلبکاران برای توقیف اموال شرکت PDVSA، برآورد کرده بود تولید نفت ونزوئلا تا آخر سال میلادی آینده به ۳۷۵ هزار بشکه در روز کاهش پیدا خواهد نمود.

بر اساس گزارش پلاتس، وزارت خزانه داری آمریکا در اکتبر فروش با انتقال سهام شرکت سیتگو که زیرمجموعه شرکت PDVSA است را بعد از اینکه این شرکت نتوانست پرداخت مربوط به اوراق قرضه ۲۰۲۰ را انجام دهد، ممنوع کرد. یک دادگاه تجدیدنظر هفته گذشته این تصمیم را تایید نمود.