چراغ سبز بازار سرمایه در اولین روز هفته

زیپو کالا: شاخص بورس تهران نسبت به هفته گذشته با رشد ۳۳۵۷ واحدی همراه بود و تعداد و ارزش معاملات نیز به نسبت هفته گذشته افزایش یافت که در این میان شرکت مپنا بیشترین تاثیر را در رشد و شرکت پالایش نفت اصفهان بیشترین تاثیر را در منفی شدن شاخص داشت.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، با به انتها رسیدن معاملات در بازار بورس و اوراق بهادار تهران، روند افزایشی بازار حفظ شد و امروز (شنبه) شاخص کل بازار با رشد ۳۳۵۷ واحدی نسبت به هفته گذشته به ۳۱۴ هزار و ۵۸۷ رسید.
از طرف دیگر، شاخص کل با معیار هم وزن نیز امروز افزایشی بود و به ۹۴ هزار و ۸۲۰ رسید که نسبت به آخرین روز هفته گذشته، رشد ۱۹۳۹ واحدی را نشان میدهد.
ارزش بازار امروز به بیشتر از یک میلیون و ۱۴۸ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به هفته گذشته حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان بیشتر شده است.
بازار بورس و اوراق بهادار تهران در حالی در روند رشد قرار گرفته که تعداد معاملات نیز امروز نسبت به آخرین روز هفته گذشته با افزایش همراه بوده است؛ به طوریکه معامله گران بورس امروز ۴۲۳ هزار معامله به ارزش ۱۶۱۴ میلیارد تومان انجام دادند، در صورتیکه آمار روز چهارشنبه هفته گذشته حاکی از انجام ۳۹۲ هزار معامله به ارزش ۱۵۶۰ میلیارد تومان بوده است.
امروز گروه مپنا بیشتر از شرکت های دیگر شاخص بورس را بالا بردند و بعد از آن مخابرات ایران، شرکت ارتباطات سیار ایران، پتروشیمی مبین، پتروشیمی نوری و بانک ملت بیشترین تأثیر را در مثبت شدن شاخص داشتند.
در مقابل شرکت پالایش نفت اصفهان تاثیر بد بر شاخص گذاشت.
همین طور بانک ملت، بانک تجارت، ماشین سازی اراک، بانک اقتصاد نوین سایپا، ایران خودرو و پالایش نفت اصفهان بعنوان نمادهای پربیننده در بورس اوراق بهادار تهران ثبت شده اند.
امروز در فرابورس نیز شاخص همچون آخرین روز هفته گذشته افزایشی بود و با رشد ۳۱ واحدی به رقم ۴۰۹۲ واحد رسید.
در فرابورس امروز، معامله گران ۲۸۵ هزار معامله به ارزش ۱۰۵۶ میلیارد تومان انجام دادند که نسبت به روز چهارشنبه هفته گذشته تعداد معاملات با کاهش همراه بوده، اما ارزش آن افزایش یافته است.
امروز شرکت ذوب آهن اصفهان بالاترین تأثیر را در مثبت شدن شاخص فرابورس داشت و در مقابل پتروشیمی زاگرس عامل افت شاخص در فرابورس شد.
گروه صنایع کاغذ پارس، شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان و توسعه و عمران استان کرمان، گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و بانک دی از نمادهای پربیننده امروز در فرابورس بودند.

منبع: