بازار, تجارت, توسعه, تولید, ساخت, شرکت, صنعت, کالا

در گزارش زیپو کالا مطرح شد عرضه سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بورس سال آینده

اکتبر 9, 2019

به گزارش زیپو کالا مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس اظهار داشت: بنزین یورو ۵ تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس از نظر زیست محیطی از استاندارد یورو ۵ جهانی نیز پاک تر است.

به گزارش خبرنگارمهر، کوشش برای صفر کردن صادرات نفت ایران یا تحریم کشتیرانی کشور به منظور ضربه زدن به بخش بازرگانی خارجی در دو حوزه صادرات و واردات در یک کلمه اعلان جنگ یک طرفه از طرف آمریکایی ها است که تمام تلاش خودرا به کار گرفته اند تا اقتصاد ایران را فلج کنند. این در شرایطی است که با همه این تلاش ها موفق به اجرای اهداف خود نشدند و ایران توانست با تاکید بر توان داخلی در خیلی از زمینه ها به خودکفایی برسد که یکی از این موارد تولید بنزین مرغوب در ایرانی ترین پالایشگاه کشور بود. در همین راستا با محمد علی دادور، مدیر عامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس که برای اولین بار بنزین با کیفیت ایرانی را در بورس انرژی ایران عرضه نموده است گفتگویی انجام داده ایم که از نظرتان می گذرد:
صادرات بنزین و گازوئیل ایران در شرایطی است که کشورمان با تحریم های ناجوانمردانه غرب مواجه می باشد. چه تحلیلی از این شرایط دارید؟
دادور: ایران بااینکه در مقطع قبلی تحریم ها در موارد مختلفی همچون کاتالیست ها و فرآورده های نفتی همچون بنزین گرفتار مشکل بود اما امروز در تولید بنزین به خودکفایی رسیده است. در محصولات کشاورزی و گندم نیز شرایط امروز و مقطع زمانی تحریم های قبلی متفاوت می باشد. توجه به این متغیرهای درونی نشان داده است میزان تاب آوری امروز اقتصاد ایران در مقابل تحریم ها بیشتر از میزان تاب آوری دوره قبلی تحریم ها است. کشور ایران از نظر مجموع ذخایر نفت و گاز، نخستین کشور دنیا است و گاز جز انرژی های پاک دنیا شمرده می شود چیزی که همه دنیا به این انرژی پاک نیازمند هستند.
نگاه پالایشگاه ستاره خلیج فارس به بورس انرژی بر اساس چه استراتژی است ؟
با بازار سرمایه و بورس انرژی از سال های قبل بعنوان یک بازار شفاف و سالم آشنا هستم و در این بازار همه ذی نفعان و معامله گران می توانند رقابت منصفانه ای را داشته باشند. استراتژی بنیادی پالایشگاه ستاره خلیج فارس در گام اول شناسایی مشتریان توانمند و معتبر بوسیله مزایده های داخلی برای فرآورده های تولیدی بود که تا زمان تثبیت تولید بعنوان یک مولفه اصلی برای ورود به بورس انرژی دنبال شد؛ برای اینکه لازمه حضور در بورس عرضه پایدار محصولات است. بدین سان بعد از شناسایی این مشتریان به تدریج از حدود شش ماه قبل تمام فرآورده های خودرا در بورس عرضه نموده ایم.
رویکرد شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی در مقابل این شیوه شرکت نفت ستاره خلیج فارس چیست؟
شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی در گام اول بنزین با یورو ۵ شرکت نفت ستاره خلیج فارس را در رینگ صادراتی بورس انرژی پذیرش و عرضه نمود که شاهد رقابت سالم و اثر گذار ذی نفعان این فرآورده بوده ایم. در مجموع بورس یک بستر امن برای هدایت صحیح خریداران واقعی به سمت پالایشگاه ها و فروش فراورده ها است و جالب اینکه اغلب مشتریان این بازار را خریداران خارجی می سازند.
برای فرآورده گاز مایع الان بیشتر از ۱۲ مشتری در بورس انرژی وجود دارد که بر سر خرید این محصول با یکدیگر همواره رقابت می کنند. برای برش سنگین (heavy end) و حلال ها نیز همین گونه است. اخیرا مدیر عامل بورس انرژی ایران و تیم همراه وی از پالایشگاه ستاره خلیج فارس بازدید نمودند. با عنایت به تفاهم و زبان مشترک بین مجموعه بورس انرژی و پالایشگاه ستاره خلیج فارس پیش بینی می شود دوره جدیدی از عرضه متنوع محصولات شرکت نفت ستاره خلیج فارس در بورس انرژی رقم زده شود. دستاورد بازدید های انجام شده را می توان در مجموع در این جمله خلاصه کرد که شرکت نفت ستاره خلیج فارس بنا دارد تمام محصولات خود همچون تمامی حلال های ۴۰۲ و ۴۰۴ و ۵۰۲ و فرآورده هایی که در اختیار این پالایشگاه برای فروش است را در بورس انرژی عرضه نماید همین طور آن دسته از فرآورده هایی که فروش آنها در اختیار پالایش و پخش فرآورده های نفتی است به تدریج روانه این بازار و رینگ های داخلی و صادراتی آن می شود.
وضعیت فروش فرآورده های نفتی در بورس انرژی را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا محصول جدیدی را به این بازار خواهید آورد؟
در آینده ای نزدیک فرآورده گوگرد خودرا در این بازار عرضه می نماییم. گاز مایع یا به اصطلاح ال پی جی و همچنین برش سنگین (heavy end) نیز همچنان در بورس انرژی عرضه می شوند.
آیا در خارج از بورس نیز محصولات خودرا عرضه می کنید؟
الان فروش خارج از بورس انرژی به آن صورت نداریم و تمامی خریداران به بورس انرژی هدایت می شوند. از طرفی صندوق اعتباری وزارت صنعت به خریداران معرفی شده که می توانند علاوه بر اعتبار سنجی از خود، نتایج آنرا در اختیار پالایشگاه ستاره خلیج فارس قرار دهند که امید می رود فتح بابی شود به جهت اینکه بتوانیم عرضه های موفق تر بیشتری با دامنه خریداران بزرگتر داشته باشیم.
با توجه به وضعیت خاص اقتصادی چه انعطافی از طرف پالایشگاه برای صنایع پایین دستی وجود دارد؟
قیمت فرآورده های مورد نیاز بخش پایین دستی را بازار سرمایه تامین می کند. وظیفه ما این است که از منافع ملی کشور حراست و صیانت کنیم؛ ولی می توان همه این خریداران خرد را معرفی نمود به واحد اعتبار سنجی وزارت صنعت که برای خودشان ضمانت نامه ای تهیه کرده و یک حد اعتباری را بیاورند. ما مجبوریم پول خودرا نقد دریافت نماییم چون برای تسویه خوراک خود باید پول نقد پرداخت نماییم، اما می توان یک حد اعتباری در وزارت صنعت ایجاد کرد برای پایین دستی ها که بتوانند حجم بیشتری خرید کنند و با این شیوه هم ما مطمئن هستیم که به پول خود می رسیم و هم خریدار می داند که برمبنای چه توانایی خرید کند و از بازار حذف نشده و روز به روز بزرگتر شود.
با این روش هم پایین دستی ها توسعه می یابند و هم رقابت در بورس سالم خواهد بود و هم دامنه مشتریان ما وسیع تر خواهند شد.
در گذشته وعده بورسی شدن ستاره خلیج فارس را داده بودند…
برای این کار الان فاز های سه گانه پالایشگاه راه اندازی شده و باید روی این سه فاز افزایش ظرفیت بدهیم. تا آخر سال که ظرفیت ما ۴۸۰ هزار بشکه و به عبارتی ۵۴۰ هزار بشکه رسید آن زمان موقعی است که باید نماد معاملاتی «ستاره» را برای سال آینده در بورس اوراق بهادار تهران پذیرش کرد.
الان در شرایطی هستیم که روی سه فاز فعلی می خواهیم حجم بهره برداری خوراک پالایشگاه از ۳۶۰ هزار بشکه را به ۵۴۰ هزار بشکه افزایش دهیم. این مساله برای خریداران سهام در زمان ارائه اولیه جذاب است در غیر این صورت اگر در شرایط فعلی بخواهیم ورود نماییم شاید حباب روی قیمت سهم ایجاد شود.
تا اختتام امسال ما باید میعانات گازی بعنوان خوراک پالایشگاه را به ۵۴۰ هزار بشکه برسانیم که الان ۴۴۰ هزار بشکه پالایش می نماییم و قسمتی از افزایش ظرفیت را محقق کرده ایم. تا آخر سال به ۵۴۰ هزار بشکه می رسیم که از این رقم ۴۸۰ هزار بشکه بعنوان برنامه پالایشگاه ستاره خلیج فارس هدف گذاری شده که اگر به آن برسیم آماده عرضه اولیه سهام به سهامداران خرد خواهد بود.
پیرامون فرآورده های نفتی تولید شده در این پالایشگاه توضیح دهید. آیا استاندارد های جهانی و زیست محیطی مورد تایید نهاد های نظارتی است؟
بنزین یورو ۵ تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس از نظر زیست محیطی از استاندارد یورو ۵ جهانی نیز پاک تر است. بنزن که در بنزین معمولی باید زیر یک درصد باشد هم اکنون برای بنزین تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس بین ۰.۵ تا ۰.۷ درصد است.آروماتیک در شرایط استاندارد باید ۳۵ باشد اما هم اکنون در بنزین تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس بین ۲۹.۵ تا ۳۱.۵ است.
همچنین میزان گوگرد استاندارد در بنزین باید کمتر از ۱۰ پی پی ام باشد اما هم اکنون کمتر از یک پی پی ام است. در زمینه میزان گوگرد موجود در گازوییل نیز، به کمتر از ۵۰ پی پی ام رسیده ایم و برنامه ریزی کرده ایم به کمتر از ۱۰ پی پی ام برسیم که موفقیتی کم نظیر در تولید گازوییل با کیفیت است.
تا این لحظه چه اقدام های موثری برای تکمیل فازهای جدید پالایشگاه ستاره خلیج فارس شده است؟
باید همواره شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی هر نوع حرکتی را بسنجیم و سپس دست به عمل بزنیم و چنان چه از زوایای مختلف یک حرکت مورد ارزیابی قرار نگیرد، آینده ی روشنی را برای آن نمی توان متصور بود. سوژه تغییر ماهیت فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به طرح افزایش ظرفیت و رفع موانع تولید سه فاز ابتدایی نیز چنین نگاهی در دستور کار قرار گرفت.
با افزایش ظرفیت پالایشی در هر سه فاز موجود از ۱۲۰ به ۱۸۰ هزار بشکه، می توان تولید مورد انتظار از فاز چهارم را در سه فاز موجود تقسیم و هزینه سرمایه گذاری مورد نیاز را صرفه جویی و در بخش های دیگر صنعت سرمایه گذاری کرد. با افزایش ظرفیت پالایشی در فازهای موجود و صرف هزینه ای حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیون یورو، الان توانسته ایم مجموع خوراک پالایشگاه را به روزانه ۴۲۰ هزار بشکه برسانیم و تا آخر سال به ۵۴۰ هزار بشکه میعانات گازی در روز خواهیم رسید. این کارِ نرم افزاری و عقل افزاری، ظرفیت هر فاز ستاره خلیج فارس را از ۱۲۰ به ۱۸۰ هزار بشکه در روز خواهد رساند.
فاز چهارم ستاره خلیج فارس در عمل اجرایی شده و تنها ماهیت آن از سخت افزاری به نرم افزاری تغییر یافته و با این تغییر هوشمندانه بجای صرف زمان سه الی چهار ساله برای رسیدن به ظرفیت نهایی فاز چهارم در کمتر از یک سال این مساله محقق می شود.
ستاره خلیج فارس بعنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان الان جایگاهی استراتژیک در توازن انرژی کشور و منطقه ایفا می کند و توانسته است ایران را برای نخستین بار از وارد کننده بنزین به صادرکننده بالقوه و قدرتمند این محصول استراتژیک تبدیل کند. با بهره برداری از سه فاز و اجرای طرح افزایش ظرفیت و رفع موانع سه فاز نه تنها مصرف داخل تامین شد که شاهد گشایش افق های صادراتی جدید هستیم.
میزان تولید بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس چه میزان به سبد سوخت کشور افزوده است؟
الان فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس بالغ بر ۱۵ میلیون لیتر بنزین را بر سبد سوخت کشور اضافه کرده و تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس را به ۴۵ میلیون لیتر در روز رسانده است که این میزان نزدیک به ۵۰ درصد بنزین مصرفی کشور است.

منبع: