بازار, تجارت, توسعه, تولید, ساخت, شرکت, صنعت, کالا

معاون سفیر آلمان در ایران: تمام تلاش خود جهت راه اندازی اینستکس انجام می دهیم، سیاست آمریکا در ارتباط با برجام درست نیست

اکتبر 8, 2019

به گزارش زیپو کالا معاون سفیر آلمان در ایران با بیان این که سیاست آمریکا در قبال ایران را مناسب نمی دانیم، از تلاش آلمان برای حفظ برجام و پیگیری آغاز مبادلات در اینستکس سخن گفت.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، الیور اشتاین برگ امروز در نشست اتاق بازرگانی مشترک ایران و آلمان اظهار نمود: رابطه اقتصادی دو کشور سابقه ای طولانی و عمیق دارد. ما یک تاریخ مشترک چند صد ساله داریم که با وجود طوفان های سخت اقتصادی امروز امیدواریم ادامه پیدا کند.
بگفته وی تفاهم و همکاریهای اقتصادی میان شرکت های ایرانی و آلمانی اهمیت زیادی دارد و با توجه به این اهمیت این تحریم های آمریکا بوده است که مانع گسترش روابط تجاری میان دو کشور است.
معاون سفیر آلمان در ایران با بیان این که تجارت میان ایران و آلمان به نصف کاهش پیدا کرده است، افزود: برای شرکت ها و بنگاه های بزرگ اقتصادی آلمان بازار آمریکا اهمیت زیادی دارد و با عنایت به تهدید تحریم از طرف آمریکا خیلی از این شرکت ها ریسک ورود به ایران را انجام نمی دهند که این اساسا برای ما خرسندکننده نیست ولی با وجود حمایت های دولت، ما نمی توانیم این شرکت ها را از تهدیدهای آمریکا حفاظت نماییم و همین مساله موجب کاهش تجارت مشترک شده است.
اشتاین برگ اظهار نمود: هرچند معین نمی باشد که تحریم ها چه زمانی کاهش پیدا کند اما ما به آینده خوش بینیم و معتقدیم بازار ایران به خصوص برای بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط آلمان اهمیت جدی دارد. ایران یک بازار فوق العاده برای ماشین آلات آلمانی است که می تواند نقش خودرا حفظ کند.
وی با تاکید بر این که آلمان به انجام تعهدات خود به ایران پایبند است، توضیح داد: اینستکس مهم ترین تلاش ما برای حفظ برجام است که آلمان و هشت عضو اتحادیه اروپا و همین طور نروژ علاقه خودرا برای حضور در آن اعلام نمودند اما باید توجه داشت که اینستکس برای حفاظت از تحریم های آمریکا ساختار پیچیده ای نیاز دارد و همین مساله پروسه آغاز کار را طولانی کرده است.
معاون سفیر آلمان در ایران افزود: آمریکا در اقتصاد جهان قدرت نفوذ بالایی دارد و بدین جهت باید اینستکس طوری طراحی شود که بتواند در مقابل تحریم های آمریکا کارآیی داشته باشد و قابل تهاجم نباشد. بدین جهت انتقادهایی که از کند پیش رفتن اینستکس مطرح می شود چندان به جا نیست و ما تاکید می نماییم که تمام تلاش خودرا برای حفظ برجام و شروع به کار اینستکس خواهیم داشت.
اشتاین برگ با بیان این که برجام قبل از آنکه یک معاهده اقتصادی باشد سندی است که امنیت را تضمین می نماید، اظهار داشت: شاید ما در بعضی مسائل سیاسی با ایران هم نظر نباشیم اما در برجام با ایران هم نظر بوده ایم و معقتدیم که سیاست آمریکا در این رابطه مقابل ایران درست نیست. بدین جهت تلاش می نماییم که اثر تحریم و چالش های آنرا کمرنگ نماییم. آلمان در ارتباط با حل مسائل هسته ای معتقد می باشد که باید این مسائل در میز مذاکره حل شود و بدین جهت از تلاش های مکرون رئیس جمهوری فرانسه حمایت می نماییم.
وی اظهار داشت: صدراعظم آلمان در مسافرت اخیر به نیویورک با رئیس جمهور ایران دیدار نمود و ما بار دیگر این پیام را رساندیم که ایران باید به تعهدات برجامی خود بطور کامل عمل کند و بحث خروج از این توافق را کنار بگذارد. از طرف دیگر اروپا نیز تلاش می کند با اینستکس و مذاکرات چندجانبه فشار تحریم ها را کم کند.