همکاری استاندارد و سازمان نظام مهندسی برای بهبود وضعیت ساخت وساز

به گزارش زیپو کالا تفاهم نامه همکاری اداره کل استاندارد تهران و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برای بهبود وضعیت ساخت وساز منعقد شد.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، در این مراسم محمودرضا طاهری – مدیرکل استاندارد استان تهران – با یادآوری اینکه سه سال پیش هم تفاهم نامه ای مشابه تفاهم نامه امروز بین سازمان استاندارد و سازمان نظام مهندسی ساختمان منعقد شد، اظهار داشت: هر کاری که انجام می شود بطور قطع کاستی هایی هم دارد که باید دید و برطرف کرد، ازاین رو ایرادات و کاستی تفاهم نامه پیشین شناسایی شده و در تفاهم نامه جدید در جهت رفع آن برآمده ایم. امیدواریم تفاهم نامه ای که منعقد می شود برای کل جامعه دارای مزیت باشد. این تفاهم نامه یک نگاه ویژه به قوانین بالادستی همچون قوانین سازمان نظام مهندسی، قانون توسعه استاندارد که سال قبل مصوب شده و مصوبه های هیات وزیران برای مسائل ساختمانی خواهد داشت.
وی اضافه کرد: در این تفاهم نامه به دقت بررسی شده که در اجرا با عملی خلاف قوانین یاد شده و قوانین بالادستی مواجه نشویم. اگر تدوین استاندارد مصالح ساختمانی که از نگاه سازمان ملی استاندارد نقطه شروع فرآیندهای ساختمانی است با مشارکت متخصصین باشد، بطور قطع کم ترین مشکلات پیش خواهد آمد. در بحث مصالح اگر انجمن ها، مهندسین ناظر در کمیته ها پای کار بیایند و نظرات فنی خویش را عرضه کنند، قطع به یقین استاندارد آنها دارای کمترین نقصها خواهد بود؛ نمی گوییم بی نقص چونکه امکان پذیر نیست، اما کمترین نقصها پیدا خواهد شد.
مدیرکل استاندارد استان تهران خاطرنشان کرد: یکی از گله های انجمن ها از ما، استفاده تولیدکنندگان از مصالح ساختمانی غیراستاندارد است آن هم در شرایط که در کشور مصالح ساختمانی استاندار وجود دارد. مسلماً این عدم آگاهی هاست که تولیدکنندگان را به سمت مصالح غیر استاندارد کشانده است؛ بنابراین در این زمینه باید اطلاع رسانی ها و آگاه سازی ها از طرق مختلف اطلاع رسانی، برای مهندسین و مالکان صورت گیرد.
طاهری اظهار نمود: در تفاهم نامه جدید، کمیته مشترکی بوجود آمده که سیاست گذاری ها و تصمیمات اصلی و نهایی را انجام می دهند. انجمن ها هم بنا به موضوعات حتما در جلسات حضور خواهند داشت. تلاش خواهیم کرد با هم افزایی که با سازمان نظام مهندسی ساختمان خواهیم داشت، در جهت افزایش کیفیت مصالح ساختمانی از تولید تا اجرا گام برداریم.

در ادامه محمد طاهری- رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران – در مراسم انعقاد این تفاهم نامه اظهار نمود: مطمئنا یکی از بزرگترین مشکلاتی که در بخش کنترل کیفیت ساخت و سازهای شهری وجود دارد، عدم وجود قوانین و مقررات یا ایمنی ساختمان نیست؛ عدم تعادل درخلال نهاد و و ارگان های است که وظیفه کنترل کیفیت ساخت و ساز را برعهده دارند. مطمئنا اداره کل استاندارد استان و سازمان نظام مهندسی دو نهادی هستند که می توانند بزرگترین عامل باشند و نقش مهمی را در افزایش کیفیت ساخت و ساز ایفا کنند.
وی اضافه کرد: یکی از حفره هایی که در ساخت و سازهای شهری وجود دارد، عدم استفاده از مصالح استاندارد است که علاوه بر اینکه از عمر ساختمان ها می کاهد، عدم ایمنی را هم به همراه دارد. انعقاد این تفاهم نامه که در جهت تفاهم نامه سه سال قبل است، در مرتفع ساختن این حفره ها راهگشا خواهد بود. در این تفاهم نامه تلاش شده تا صدمه ها را از بین برده و زمینه افزایش کیفیت ساخت و ساز شهری را فراهم آورد.