بازار, تجارت, توسعه, تولید, ساخت, شرکت, صنعت, کالا

معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد ساماندهی تولیدکنندگان حبوبات، ایجاد۱۰۰ شرکت تعاونی تخصصی

اکتبر 5, 2019

زیپو کالا: معاون وزیر جهاد اظهار داشت: تولید کنندگان و بهره برداران حبوبات کشور در چارچوب ۱۰۰ شرکت تعاونی تخصصی ساماندهی شدند.

به گزارش زیپو کالا به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حسین شیرزاد اظهار داشت: با عنایت به دستور وزیر جهاد کشاورزی در خصوص ساماندهی تولید کنندگان و بهره برداران و اهمیت حبوبات در سبد غذایی خانوارهای ایرانی و در جهت مدیریت زنجیره تامین، تولید، ارزش، عرضه و بازار، از خرداد ماه سال ۱۳۹۸ این مهم در دستور کار سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران قرار گرفت.
وی اضافه کرد: بر این اساس کارگروه ملی متشکل از نمایندگان دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی و دفتر توسعه و آموزش و ترویج تعاونیها و تشکلهای سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران تشکیل شد.
شیرزاد خاطرنشان کرد: این کارگروه با برنامه ریزی و سازماندهی دفاتر تخصصی زیر مجموعه معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با همکاری مدیران استانی تعاون روستایی و زراعت، در ۱۷ استان کشور تعداد ۱۰۰ شرکت تعاونی تخصصی را به منظور مدیریت زنجیره تولید ساماندهی کردند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه هم اکنون در سطح کشور حدود ۵۲۰ هزار تن حبوبات تولید می شود که ۱۷.۴۹ درصد آن مربوط به کشت آبی و ۸۲.۵۱ درصد دیگر آن کشت دیم می باشد، اظهار داشت: استان لرستان با تولید ۱۰۴ هزار و ۳۵۹ تن رتبه اول کشور را در تولید حبوبات دارا است و به دنبال آن استانهای کرمانشاه با ۳۹ هزار و ۳۶۶ تن و کردستان با ۲۵ هزار و ۳۵۷ تن در رتبه های بعدی قرار دارند.
رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی تصریح کرد: از کل میزان تولید حبوبات در سطح کشور، ۳۷.۲ درصد مربوط به محصول نخود، ۴۰.۹ درصد مربوط به محصول لوبیا، ۱۵ درصد مربوط به محصول عدسی و ۶.۹ درصد مربوط به سایر محصولات حبوبات می باشند که به ترتیب بیشترین تولید حبوبات در استانهای لرستان، فارس، آذربایجان شرقی، زنجان، کرمانشاه، مرکزی، اردبیل، کردستان، آذربایجان غربی، اصفهان و چهارمحال و بختیاری صورت می گیرد.
شیرزاد اظهار نمود: بر این اساس در استان هایی که پایه تولید انواع حبوبات در آنها بیشتر از ۱۵ تن بوده است تاسیس، ثبت و ساماندهی شرکت های تعاونی در رابطه با حوزه فعالیت تخصصی حبوبات برنامه ریزی شده است.
وی خاطرنشان کرد: بر مبنای برآوردهای انجام شده ۱۷ استان اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویر احمد، کرمانشاه، کردستان، گلستان، لرستان، فارس، مرکزی، همدان و زنجان واجد این شاخص هستند.
مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در انتها اضافه کرد: از نظر تعداد ساختار و تشکیلات تعاونی هم استان های آذربایجان شرقی با ۲۸ شرکت و سپس کرمانشاه و لرستان با ۸ شرکت دارای بیشترین تعداد ساماندهی شرکت ها و تعاونی حبوبات استان های خراسان شمالی، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد با ۱ واحد شرکت، دارای کمترین تعداد شرکت تعاونی تخصصی حبوبات کاران هستند.