بازار, تجارت, توسعه, تولید, ساخت, شرکت, صنعت, کالا

تقویت لیر با کاهش نرخ بهره در ترکیه

سپتامبر 14, 2019

به گزارش زیپو کالا بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را ۳.۲۵ درصد دیگر کم کرد.
به گزارش زیپو کالا به نقل از دیلی صباح، بانک مرکزی ترکیه برای دومین ماه متوالی نرخ بهره را کم کرد و با این اقدام خود، زمینه تقویت لیر در مقابل ارزهای دیگر را هم فراهم نمود. کمیته پولی بانک مرکزی ترکیه در اطلاعیه ای اعلام نمود که نرخ بهره در این کشور با ۳.۲۵ درصد کاهش به ۱۶.۵ درصد رسیده است.
کمیته پولی بانک مرکزی ترکیه در بیانیه خود افزوده است: با نگاهی رو به جلو، انظتار می رود که پیشی گرفتن صادرات از واردات به تقویت رشد اقتصادی کمک نماید و به تدریج از محدوده رشد منفی خارج شویم. این کمیته اطمینان دارد که تراز حساب جاری ترکیه به روند رو به بهبود خود ادامه خواهد داد.
پیشتر رجب طیب اردوغان که از مخالفان سرسخت نرخ بهره بالا به حساب می آید و بارها و بارها خویش را دشمن نرخ بهره خوانده است، گفته بود که هدف ترکیه آن است که نرخ بهره را تا آخر سال حدود ۱۵ درصد کم کند و سپس به نرخ تک رقمی برساند. رئیس جمهور ترکیه در بخش دیگری از سخنان خود وعده داده است که مردم ترکیه ثمره کاهش نرخ بهره را خواهند دید: وقتی که این صورت گرفت خواهید دید که نرخ تورم هم به طرز محسوسی کمتر خواهد شد.
رجب طیب اردوغان که همانند همتای آمریکایی اش به اتخاذ رویکر انتقادی از نرخ بهره بالا معروف است گفت بود: من نسبت به نرخ بهره آلرژی دارم. من کاملا مخالف نرخ بهره بالا هستم. اردوغان پیشتر هم نرخ بهره بالا را مادر شیاطین خوانده بود.
به دنبال برکناری رئیس قبلی بانک مرکزی ترکیه و روی کارآمدن تیم جدید، چرخه کاهش نرخ بهره در ترکیه شروع شده است تا جایی که بانک مرکزی اولین بار در ماه ژوئیه نرخ بهره را به ۱۹.۷۵ درصد کم کرد و انتظار می رود که این روند کماکان ادامه داشته باشد.
به دنبال کاهش نرخ بهره، ارزش لیر در مقابل ارزهای مهم تقویت شد تا جایی که نرخ برابری هر دلار معادل ۵.۶۸۶۱ لیر، هر یورو معادل ۶.۲۹۸ لیر و هر پوند معادل ۷.۱۰۸۷ لیر اعلام گردید.