رئیس سازمان بنادر و دریانوردی: دریانورد ایرانی نباید بیکار باشد، زباله های پلاستیک معضل جدید دریاها

زیپو کالا: رئیس سازمان بنادر و دریانوردی اعلام نمود که دریانوردان ایرانی نباید در صف اشتغال باشند و از همه مالکان کشتی ها و شرکت های بزرگ دریایی که استفاده از نیروی دریایی خارجی را حداقل کرده یا به صفر برسانند، حمایت های مناسبی می نماییم.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا محمد راستاد در مراسم گرامیداشت روز دریانورد و روز جهانی دریانوردی در مرکز همایش های بین المللی صداوسیما اظهار نمود: باید با پتانسیل هایی که داریم بیشتر از دریا بهره ببریم و کماکان فرصت های زیادی داریم که از نعماتی که در دریاست بیشتر و بهتر استفاده نمائیم. فرصت های اشتغال زایی زیادی در دریا وجود دارد و در نوار ساحلی نباید دغدغه اشتغال داشته باشیم. این در شرایطی است که جوانان زیادی جویای کار هستند اما قاعدتا شهرهای بندری خصوصاً در جنوب کشور باید آباد و پررونق باشند.
وی ادامه داد: ناوگان کشتی های تحت مالکیت ایران و بنادر تجاری ما همچنان ظرفیت های زیادی دارد اما خوشبختانه با عنایت به موقعیت جغرافیایی مناسبی که خصوصاً در دالان های ترانزیتی منطقه داریم می توانیم این نوید را بدهیم که به اندازه اقتصاد کشور، بازار مصرف داخلی و محیط پیرامونی مان، ایران قابلیت بهره وری بیشتر از ظرفیت ناوگان و بنادرش را دارد اما مسلما ناوگان و بنادر ایران صرفا نمی توانند در خدمت صادرات و واردات خودمان باشند و می توانند در ترانزیت و ترانشیپ نقش آفرینی کنند.
حل بیکاری مناطق دریایی با توسعه گردشگری دریایی
معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: از دیگر موارد مهم در ظرفیت و پتانسیل ایران در بخش دریایی مسئله توسعه گردشگری و سفرهای دریایی است چونکه به خوبی ثابت شده که با توسعه گردشگری دریایی می توان مشکل بیکاری در مناطق دریایی را حل کرد و در این زمینه گرچه اقدامات مناسبی انجام شده اما تا رسیدن به نقطه ایده آل فاصله بسیاری داریم. بدین سبب سازمان بنادر و دریانوردی آمادگی این را دارد که مکانیزم های حمایتی خودرا روی حوزه مسافری و گردشگری دریایی تمرکز بدهد.
دریانورد ایرانی نباید در صف اشتغال باشد
راستاد درباره وضعیت و مشکلات دریانوردان ایرانی اظهار داشت: یکی از نگرانی هایی که دریانوردان ایرانی دارند این است که با وجود داشتن گواهی نامه های مختلف و مدرک شایستگی، مالکان کشتی ها و شرکت های بزرگ دریایی از دریانوردان خارجی استفاده می نمایند، بدین سبب از اتحادیه مالکان کشتی ها می خواهیم که اعضای خودرا تشویق کنند تا در صورتیکه ایرانیان توان و تخصص لازم برای حضور در کشتی هایشان در سِمت های مختلف را دارند از پذیرش خارجی ها پرهیز کنند و اگر در بعضی از سمت ها نیروی ایرانی نیست به ما اعلام کنند تا در امتداد تربیت نیروی انسانی و نیروی دریایی ایرانی تلاش نماییم و این آمادگی در سازمان بنادر و دریانوردی وجود دارد.
وی افزود: اگر مالکان کشتی ها و شرکت های بزرگ از دریانوردان ایرانی استفاده کنند و میزان بهره گیری آنها از دریانوردان ایرانی به حداقل یا صفر برسد آمادگی آنرا داریم تا حمایت های مناسبی در بخش های مختلف از آنها نماییم چونکه نباید دریانوردان ایرانی در صف اشتغال باشند.
رئیس سازمان بنادر و دریانوردی اظهار نمود: نگرانی دیگری که از جانب دانشجویان دریانوردی وجود دارد این است که برای طی دوره کارورزی که لازمه و پیش نیاز دریافت گواهی نامه های آن هاست دریانوردان حاضر نیستند آنها را به خدمت بگیرند و همین مسئله برای دانشگاهی مانند دانشگاه دریایی چابهار به یک نگرانی تبدیل گشته که اساسا در دوره های آتی نسبت به جذب دانشجو اقدام نماید یا خیر.
راستاد تاکید کرد: اگر کشتی ها به شرکت های بزرگ دریایی نسبت به جذب دانشجو در حوزه های مختلف برای طی دوره های کارآموزی اقدام نمایند مسلما به تقویت ناوگان دریایی ایران کمک کردند و در آینده مشکلی در حوزه نیروی انسانی متخصص در بخش های مختلف دریانوردی نخواهیم داشت.
زباله های پلاستیکی دغدغه مهم محیط زیست دریایی است
او همینطور با اشاره به اهمیت محیط زیست دریا و حفاظت از آن اظهار داشت: بتازگی کنوانسیون های زیست محیطی آیمو مربوط به گازهای گلخانه های و توازن آن درباب کشتی ها مصوب شده و برای کشور ما نیز لازم الاجرا است. بدین سبب باید بسترهای لازم برای پیاده سازی مقررات را فراهم نماییم.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه باید فرهنگ حفاظت از محیط زیست دریا را اشاعه دهیم و در این راستا از دانش آموزان و جوانان شروع نماییم، اظهار داشت: الان ضایعات و زباله های پلاستیکی به یک معضل جدی و تازه برای محیط زیست دریایی تبدیل گشته است چونکه در گذشته تمرکز روی آلودگی های نفتی بود اما الان بشر متوجه شده که چقدر دریا از زباله های پلاستیکی لطمه می بیند. بدین سبب باید این فرهنگ را در کشورمان نهادینه نماییم که حفظ آراستگی و زیبایی دریا مانند شهرها و معابر عمومی یک لزوم است و هیچ کس نباید اجازه دهد که سواحل و دریای ما مملو از آلودگی خصوصاً زباله های پلاستیکی شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی به پتانسیل های صنایع دریایی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: دو پروژه مهم در صنایع دریایی کشور ساخت کشتی تانکر افروماکس و پروژه دیگر اولین تعمیرات کشتی های نفت کش ۳۰۳۰ VL را داریم که در صنایع دریایی شکل گرفته و تحول خوبی در حوزه صنایع دریایی داریم به شکلی که مقرر شده همه نیازهای صنایع داخلی خصوصاً در حوزه صنعت نفت و سازمان بنادر و دریانوردی بوسیله توان داخلی تأمین شود.
او همینطور به پتانسیل های آبزی پروری و شیلاتی در حوزه دریایی اشاره نمود و اظهار داشت: گرچه پروژه های مهمی مانند پرورش ماهی در قفس و پرورش میگو در کشور در حال انجام می باشد اما همچنان سرانه مصرف آبزیان ایران نسبت به خیلی از کشورها و نرم جهانی فاصله بسیاری دارد و این نشان داده است که در این عرصه پتانسیل های بسیار بیشتری وجود دارد و می توانیم آنرا روز به روز تقویت نماییم.

منبع: