بازار, تجارت, توسعه, تولید, ساخت, شرکت, صنعت, کالا

سخنگوی کمیسیون برنامه در تشریح جلسه این کمیسیون خبر داد اختصاص ۴۱ میلیارد دلار برای اجرای ۳۵۰ طرح

آگوست 17, 2019

زیپو کالا: سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از اختصاص ۴۱ میلیارد دلار از ورودی های مربوط به صندوق توسعه ملی برای اجرای ۳۵۰ طرح ارزی در بخش های خصوصی، نهادهای غیردولتی و تعاونی ها آگاهی داد.
محمد خدابخشی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به نشست عصرامروز(شنبه) کمیسیون برنامه و بودجه، اظهار داشت: بررسی گزارش عملکرد صندوق توسعه ملی با حضور مدیرعامل و اعضای هیات مدیره صندوق، نمایندگان دیوان محاسبات و مرکز پژوهش ها در دستور کار این جلسه بود.
وی با اشاره به بررسی گزارش منابع و مصارف صندوق توسعه ملی در کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: بر طبق گزارش ارائه شده، بیشتر از ۴۱ میلیارد دلار از ورودی های مربوط به صندوق توسعه ملی برای اجرای ۳۵۰ طرح ارزی در بخش های خصوصی، نهادهای غیردولتی و تعاونی ها اختصاص داده شد.
بگفته خدابخشی، از ۴۱ میلیارد دلار مذکور ۳۹.۷ میلیارد دلار آن نزد بانک مرکزی به منظور اجرای پروژه ها مسدود شده و اعتباری بالغ بر ۱۹ میلیارد دلار با همکاری بانک مرکزی و بانکهای عامل پرداخت شده است که مابقی آن نیز در حال پرداخت است.
وی افزود: همین طور از ۴۱ میلیارد دلاری که از صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه ها تخصیص داده شده ۲۳.۷ میلیارد دلار به بخش خصوصی، ۹۶ میلیون دلار بخش تعاونی و ۱۵.۳ میلیارد دلار بخش عمومی غیردولتی پرداخت شده است.
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه اضافه کرد: ۷ میلیارد دلار به ریال تبدیل گشته و برای اجرای طرح ها به بخش غیردولتی پرداخت شد، علاوه بر اعتبارات مذکور ۱۱.۳ میلیارد دلار برای اعطای تسهیلات جهت اجرای طرح های تنظیم آب های مرزی کشور، طرح های احیا و توسعه اراضی کشاورزی در استان های خوزستان و ایلام، انتقال آب به اراضی سیستان و بلوچستان و… پرداخت گردید.
بگفته خدابخشی، پرداخت صندوق توسعه ملی بر طبق قوانین و مقررات مربوطه و با ستاندن اذن از مقام معظم رهبری است.
او همینطور از تصویب کلیات طرح تامین منابع مالی شوراهای اسلامی روستا، بخش، شهر، شهرستان و استان با حضور رئیس شورای عالی استان ها و نمایندگان وزارت کشور در جلسه این کمیسیون آگاهی داد و اضافه کرد: بر طبق طرح تامین منابع مالی شوراهای اسلامی روستا، بخش، شهر، شهرستان و استان، منابع لازم برای حق الجلسه مورد نیاز برای تشکیل جلسات شورای بخش و شورای شهرستان ها پیش بینی می شود، هم اکنون این جلسات به سبب عدم پرداخت حق الجلسه، کمتر تشکیل می شود.
خدابخشی درانتها از تصویب طرح الحاق یک جزء به بند(الف) ماده ۳۱ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور در این کنیسیون آگاهی داد که بر طبق آن رئیس شورای اسلامی استان بدون حق رای در جلسات شورای برنامه ریزی استان شرکت می کند.

منبع: