بازار, تجارت, توسعه, تولید, ساخت, شرکت, صنعت, کالا

در پنجمین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها و پژوهشگاه ها مطرح شد ارتقای بهره وری و فناوری با جذب محققان در صنعت، استخدام دانش آموختگان دکتری به شکل کارشناسان R&D

تیر ۲۹, ۱۳۹۸

به گزارش زیپو کالا مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در زمینه ارتقای بهره وری و فناوری با جذب محققان در صنعت اظهار داشت: تصمیم داریم از دانش آموختگان مقاطع دکتری به شکل کارشناسان R&D استخدام به عمل آوریم.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، دکتر محمد سعید سیف در پنجمین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور که امروز (شنبه) ۲۹ تیرماه در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد، از تدوین سامانه ورود به نمایشگاه ساخت داخل و رونق تولید اطلاع داد و درمورد نقش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ایجاد این سامانه اظهار داشت: این طرح اخیرا در وزارت علوم و با کمک دانشگاه تربیت مدرس به راه افتاده است.
وی با اشاره به پی ریزی نمایشگاه رونق تولید در وزارت صنعت، معدن و تجارت و توجه این وزارتخانه به مبحث اشتغال و بیکاری، اظهار نمود: تفاهم نامه همکاری برای تحقق نهضت ساخت داخل هم تهیه شده و به امضا رسیده که بعضی از برنامه های اجرایی آن شامل طرح حضور اعضای هیات علمی در صنعت، ساماندهی قراردادهای ارتباط با صنعت، مهارت افزایی دانشجویان، رصد اشتغال دانش آموختگان و ساماندهی دوره های کارآموزی و… است.
مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، به فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در جامعه و صنعت اشاره نمود و اظهار داشت: هماهنگی و توسعه دوره های فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در جامعه و صنعت به منظور هم راستایی فعالیت های علمی و تحقیقاتی با نیازهای کشور صورت گرفته است و امتیازات آن برای اعضای هیات علمی شامل حقوق و مزایا، امتیازات کار اجرایی، ترفیع و ارتقا و حمایت های مالی و معنوی و تسهیلات عملیاتی است.
ایشان در ادامه به پایش و ساماندهی قراردادهای ارتباط با صنعت اشاره نمود و اضافه کرد: آمارها کمک می کنند که دانشگاه ها شاخصهای جدید را مشخص و رصد کنند و الزامات انعقاد قراردادهای تحقیقاتی مؤسسات آموزشی، پژوهشی برای ساماندهی، استانداردسازی و پشتیبانی از ارتباطات بین دانشگاه ها را فراهم نمایند.
دکتر سیف درخصوص، معضلاتی که بر سر راه وجود دارد، اظهار داشت: عدم شفافیت و روال حقوقی یکپارچه در تائید پژوهشی بودن قراردادها، مسائل مربوط با تفسیر تبصره ماده ۸۶ قانون مالیات های مستقیم درمورد طرح های پژوهشی، مشکلات مربوط به ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مکرر، عدم شفافیت در ارتباط با ضمانت نامه های صادره توسط دانشگاه ها، موظف شدن دانشگاه ها به پرداخت ۳ درصد از درآمدهای اختصاصی خود به حساب خزانه درمورد توزیع عادلانه و اجبار دانشگاه ها به ثبت معاملات خود در سامانه الکترونیک دولت ازجمله مشکلات در حال بررسی است.
مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم درمورد وضعیت دوره های مهارت افزایی برگزارشده، خاطرنشان کرد: تعداد دوره های مهارت افزایی برگزارشده بیشتر از ۲۵۰۰ دوره و تعداد شرکت کنندگان در این دوره ها بیشتر از ۷۲ هزار نفر و ساعات دوره ها ۳۵ هزار و تعداد دوره های برگزارشده با مشارکت واحدهای صنعتی ۳۵۸ دوره است که این آمار و اطلاعات از ۵۵ دانشگاه و مرکز آموزش عالی استخراج شده است.
وی تصریح کرد: میانگین دوره های برگزارشده به تعداد دانشگاه ها در سال ۱۳۹۶ شامل ۲۲ دوره و در سال ۱۳۹۷ شامل ۳۰ دوره است و میانگین تعداد شرکت کنندگان نسبت به تعداد دانشگاه ها از ۹۴۸ نفر در سال ۱۳۹۶ به ۱۱۰۰ نفر در سال ۱۳۹۷ افزایش پیدا کرده است و تاریخ تکمیل عملکرد حوزه مهارت افزایی شهریورماه ۱۳۹۸ است.
دکتر سیف درمورد وظایف مراکز مشاوره شغلی و کاریابی تخصصی دانشگاهی، اضافه کرد: خدمات جایابی، راهنمایی و مشاوره تخصصی به دانش آموختگان، خدمات کارآموزی، برگزاری نمایشگاه کار، امور مربوط به بیمه بیکاری، امور مربوط به لغو تعهد خدمت دانش آموختگان، هماهنگی با سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و گزارش های تخصصی دوره ای مربوط به بازار کار از وظایف این مراکز به حساب می آید.
وی در مورد ساماندهی دوره های کارآموزی اظهار داشت: با دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مکاتبات مفصلی داشتیم که دوره های کارآموزی با جدیت برگزار شده و مقرر است تاریخ تهیه گزارش جامع از دوره های کارآموزی مهرماه ۹۸ باشد.
مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم در مورد شناسایی و ترویج الگوها و دستاوردها، اضافه کرد: در این خصوص کتابی با عنوان تجارب و الگوهای موفق دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور در توسعه همکاری با جامعه و صنعت به چاپ رسیده است.
وی درمورد تقدیر از طرح های برگزیده دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در جهت رونق تولید استان ها، اظهار داشت: مراحل هر طرح شامل نهایی سازی و تصویب طرح در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اطلاع رسانی به دانشگاه ها، هماهنگی با وزارتخانه ها و دستگاه ها، کارآموزی ها، اجرای پروژه ها و ارزیابی نتایج حاصله، معرفی و تقدیر از برگزیدگان استانی و معرفی برگزیدگان کشوری می شود.
دکتر سیف در زمینه جزئیات طرح تحول هم اظهار نمود: طرح تحول دارای ۶ هدف اصلی، ۱۶ برنامه راهبردی و ۴۰ پروژه در دست اقدام است و چشم انداز آن مشارکت سازنده و همه جانبه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در توسعه کشور است.
وی درباره جمع بندی مطالب این نشست اظهار داشت: لزوم بررسی دقیق برنامه ها، اطلاع رسانی گسترده به اساتید و دانشجویان و برنامه ریزی های داخلی در سطح استان برای شکل دهی زنجیره موردنیاز ارتباط با جامعه و صنعت بعنوان چکیده برگزاری این نشست به حساب می آید.