بازار, تجارت, توسعه, تولید, ساخت, شرکت, صنعت, کالا

خرج سیل دلاری شد

تیر ۲۶, ۱۳۹۸

زیپو کالا: از خسارت ۳۸ هزار میلیارد تومانی سیل در ابتدای سال جاری، سرانجام سهمی هم به ذخایر ارزی رسید و باید فعلاً ۵، ۰۰۰ میلیارد تومان آن از محل صندوق توسعه ملی تأمین شود که مجوز این برداشت نیز صادر گردیده است.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، اعلام تازه مسئولان دولتی از این حکایت دارد که مقام معظم رهبری با برداشت ارزی از صندوق توسعه ملی معادل مبلغ ۵، ۰۰۰ میلیارد تومان موافقت کرده اند و در دستور کار قرار خواهد گرفت.

با حادثه سیل در ابتدای سال جاری و خسارات سنگینی که به چند استان وارد شد، برآوردهای انجام شده از این حکایت داشت که حدود ۳۸ هزار میلیارد تومان با خود خسارت به دنبال داشته است.

پیش از اینکه حجم خسارات وارده، نهایی شود سوژه تأمین منابع لازم برای جبران لطمه های وارده مطرح بود و یکی از محل های موردنظر برداشت از ذخایر صندوق توسعه ملی عنوان شد؛ به شکلی که رئیس جمهوری طی نامه ای درخواست برداشت دو میلیارد دلاری را بیان کرد و مقام معظم رهبری شرایطی را برای تأمین منابع به منظور جبران خسارت سیل تعیین کرده بودند.

رهبر تاکید داشتند که دولت باید در مرحله اول از محل بودجه و تسهیلات بانکی و بیمه ای پرداخت ها را انجام داده و اگر راهی باقی نماند، منابع صندوق توسعه ملی را هدف قرار دهند.

آنچه مدتی بعد دولت اعلام کرد، نشان از این داشت که از خسارت ۳۸ هزار میلیارد تومانی منابع حدود ۲۶ هزار میلیارد تومان آنرا پیش بینی کرده و ۱۲ هزار میلیارد تومان بلاتکلیف باقی مانده است؛ بر این اساس قرار شد ۲۳ هزار میلیارد تومان از محل اعتبارات بودجه ای و ۳، ۰۰۰ میلیارد تومان دیگر در چارچوب تسهیلات بانکی پرداخت گردد.

اما ۱۲ هزار میلیارد تومان دیگر وضعیت مشخصی نداشت که بسیار محتمل بود دولت روی صندوق توسعه ملی حساب کرده باشد و این اتفاق نیز در فاصله کوتاه افتاد و مجوز برداشت ۵، ۰۰۰ میلیارد تومان دیگر از طرف رهبر از محل صندوق توسعه ملی صادر گردیده است.

بر این اساس احتمالاً بزودی معادل دلاری این ۵، ۰۰۰ میلیارد تومان از صندوق برداشت خواهد شد که البته به صورت تسهیلات خواهد بود و باید بین دولت و صندوق توافقاتی در ارتباط با نحوه بازپرداخت و سودی که به این تسهیلات اختصاص پیدا خواهد کرد، صورت گیرد.

منبع: