بازار, تجارت, توسعه, تولید, ساخت, شرکت, صنعت, کالا

جنگ داخلی اوپک پلاس جدی تر می شود؟

خرداد ۲۰, ۱۳۹۸

زیپو کالا: در آستانه نشست ماه جاری تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک، شکاف میان این گروه و اصلی ترین متحدش یعنی روسیه درباب تمدید پیمان کاهش تولید نفت عمیق تر می شود و سرنوشت این توافق و استراتژی اوپک را در هاله ای از ابهام فرو برده است.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، بعد از یک دوره طولانی افت قیمت نفت که نفت برنت را به حدود ۵۹ دلار در هر بشکه رساند، نشانه ها حاکی از این است که بازار تصور می کند روند نزولی قیمت ها بیش از اندازه بوده است. نگرانی ها نسبت به تقاضا و عرضه جهانی نفت که بر اساس ارزیابی از ادامه جنگ تجاری آمریکا و چین و تأثیر منفی آن بر تقاضا برای نفت بوده، به قیمت نفت به شدت لطمه زده است. همزمان گزارش هایی که افزایش قابل توجه حجم ذخایر نفت آمریکا را نشان داده است مانع از خوش بینی بازار نسبت به افزایش قیمت نفت شده است. با این وجود اوپک پلاس حاضر نشده است واکنش نشان دهد و تنها تاکید کرده این گروه و یارانش شامل روسیه تمایلی ندارند اقدامات لازم را برای فرونشاندن بحران اعتماد در بازار انجام دهند.

تاکنون این طور به نظر رسیده است اوپک پلاس تمایل دارد خشم واشنگتن و سایرین را به جان بخرد و توافق کاهش تولید نفت را حفظ کند. حتی نشانه هایی وجود دارد که این تولید کنندگان نفت درصدد تمدید توافق کاهش تولید در نشست آینده خود در اواخر ماه میلادی جاری یا شاید در اوایل ژوئیه هستند.

یک جبهه قوی به رهبری خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی و عراق در پشتیبانی از تمدید کاهش تولید تشکیل شده است. بزرگترین تولید کنندگان نفت اوپک این دیدگاه را دارند که بازار هنوز تثبیت نشده و حجم ذخایر نفت همچنان بسیار بالا است و تقاضا هنوز افت ملموسی پیدا نکرده است. با این وجود نشانه هایی وجود دارد که تنش هایی در داخل این گروه نفتی درگرفته و مقامات روسی نیز به ابهامات دامن زده اند.

برخلاف حمایت قاطع از کاهش تولید نفت که روسیه در کنفرانس سال ۲۰۱۸ سن پترزبورگ به اوپک ابراز کرده بود این دفعه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، فشار روی پیمان نفتی با اوپک را افزایش داده است. وی با تاکید بر این که روسیه از سطح قیمت فعلی حدود ۶۰ تا ۶۵ دلار در هر بشکه راضی است، از محور سعودی – اماراتی فاصله گرفت. اظهارات پوتین امکان دارد اوپک را در موضعی قرار دهد که ناچار شوند در ماه های آینده به کمبود احتمالی عرضه در بازار پاسخ دهد. پوتین با اشاره به سطح پایین تر قیمت اذعان کرد که مسکو برخلاف تولید کنندگان عربی که به قیمت بالاتر برای تقویت بودجه دولتی خود و بسته های تنوع سازی اقتصادی نیاز دارند تمایلی به دستیابی به قیمت بالاتر ندارد. اظهارات پوتین همین طور می تواند بعنوان تمایل این کشور برای ترک توافق کاهش تولید تفسیر شود که چنین اقدامی استراتژی اوپک را تحلیل خواهد برد.

پرسش اصلی برای تحلیل گران نفت هم اکنون این است که آیا پوتین واقعاً پای اظهارات خود می ایستد. روسیه با تاکید بر این که از قیمت های پایین تر نفت راضی است و بودجه دولت بر اساس ۴۰ دلار در هر بشکه بسته شده به ریسک دست می زند. زمانی که وضعیت فعلی اقتصاد روسیه، پیش بینی های قدرت جهانی این کشور و هزینه های فوق العاده بالای عملیات های نظامی مسکو در نقاط مختلف ارزیابی می شود درآمد بالاتر نفت و گاز برای روسیه یک موهبت الهی بشمار می رود. رؤیای پوتین برای یک روسیه قدرتمند نمی تواند با نفت ۴۰ دلاری یا حتی نفت ۶۵ دلاری ساخته شود.

به نظر می رسد استاد شطرنج روسی همزمان در دو جبهه مسئول بازی است. رفتار پوتین در قبال اوپک همواره یکی از ابهامات بوده و وی موضعی را اتخاذ نموده که بتواند از نفوذ این گروه برای بالا بردن نفوذ اقتصادی و ژئوپلتیکی مسکو بهره ببرد. با ایجاد یک جبهه جدید که بگفته برخی، در مقابل آمریکا و اتحادیه اروپا بوده است، مسکو و اوپک بر اساس یک همکاری تجاری سنتی پیوند برقرار کردند.

اوپک پلاس همچنان بسیار کاربردی است، اما اگر غول های نفت و گاز روسیه که حامیان اصلی پوتین در روسیه هستند آغاز به شکایت کنند تزار روسیه ناچار خواهد بود اقدام نماید. بنظر می رسد که نشانه های جنگ سیاسی حالا روشن تر شده است بطوریکه الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، که سابق بر این حامی توافق کاهش تولید بود سکوت اختیار کرده است. وی با فاصله گرفتن از این بحث بنظر می رسد این ایده که شرکت های نفتی روسیه کاسه صبرشان لبریز شده است را تقویت می کند.

از نظر استراتژیک قیمت های پایین تر نفت نه تنها سهم بازار روسیه را افزایش خواهد داد، بلکه فعالیت شیل آمریکا را نیز محدود می کند. موضع عربستان سعودی درباب تولید کاملاً متفاوت می باشد. این کشور در مواجهه با مخارج بالا به سبب برنامه های تنوع سازی اقتصادی و فعالیت های نظامی، به قیمت های بالاتر نفت نیاز دارد. تغییرات در این کشور به کندی و به شکلی انجام می گیرد که حداقل ریسک را برای حکومت آن داشته باشد. اگر سعودی ها بخواهند برنامه های اقتصادی خودرا با موفقیت اجرا کنند، قیمت های بالاتر نفت حیاتی خواهد بود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، روسیه در هفته های آینده از اهمیت خاصی برخوردار خواهد بود. پوتین با اختتام حکومت سیاسی خود در سال های آینده مواجه می باشد و نارضایتی فزاینده ای که هم اکنون در بخش نفت و گاز این کشور وجود دارد قابل توجه است. رئیس جمهور روسیه اگر تمایل به حرفه سیاسی جدیدی داشته باشد به حمایت روس نفت، گازپروم و سایر شرکت های بزرگ برای بقا و ادامه میراث خود نیاز دارد. این احتمال وجود دارد که توافق کاهش تولید تمدید نشود و بنظر می رسد که این ترامپ نیست که در آینده نزدیک روی بازارهای نفت تأثیر می گذارد، بلکه دو حکومت عربی و تزاری که به سمت بازنشستگی می رود خواهند بود.

منبع: