بازار, تجارت, توسعه, تولید, ساخت, شرکت, صنعت, کالا

افزایش تورم در قطر و عمان

خرداد ۱۴, ۱۳۹۸

زیپو کالا: نرخ تورم قطر و عمان با افزایش همراه شد.
به گزارش زیپو کالا به نقل از گلف تایمز، شاخص بهای مصرف کننده قطر در ماه آوریل با عنایت به افزایش هزینه های پوشاک و حمل و نقل به ۰.۵۱ درصد افزایش پیدا کرد. بالاترین افزایش نرخ تورم قطر مربوط به بخش حمل و نقل با تورم ۱۴.۵۹ درصدی بوده است و بعد از آن پوشاک با تورم ۵.۱۱ درصدی و هتلداری و رستوران با تورم ۱.۱۳ درصدی قرار دارند. از جانب دیگر اما تورم بخش آب و برق منفی ۲.۶۸ درصد بوده است. نرخ تورم در بعضی محصولات نظیر تنباکو و آموزش هم بدون تغییر باقی مانده است.
آن طور که پایگاه خبری تریدینگ اکونومیکس اعلام نموده است نرخ تورم در دیگر کشور جنوبی حاشیه خلیج فارس یعنی عمان تا آخر ماه آوریل به ۰.۴ درصد رسیده است که در مقایسه با ماه قبل کمی افزایش داشته است. حمل و نقل با تورم ۰.۷ درصدی، غذا و نوشیدنی با تورم ۱.۲ درصدی و رستوران و هتلداری با تورم ۰.۱ درصدی از مهم ترین محرک های افزایش تورم در عمان بوده اند.
از جانب دیگر ارتباطات با تورم منفی ۰.۴ درصدی، آب و برق با تورم منفی ۰.۳ درصدی و خدمات منزل با تورم منفی ۲ درصدی بیش ترین محرکه های کاهشی نرخ تورم در سلطان نشین عمان بوده اند. بر اساس ماهانه هم تورم عمان در ماه آوریل ۰.۲ درصد بوده است.
متوسط نرخ تورم عمان در بازه زمانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۹ برابر ۳.۲۹ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به ژوئن ۲۰۰۸ با ۱۴.۵ درصد و کمترین نرخ ثبت شده هم مربوط به نوامبر ۲۰۱۵ با منفی ۰.۵۵ درصد بوده است. در عمان غذا و نوشیدنی، دخانیات، حمل و نقل، پوشاک و ارتباطات اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده سبد شاخص مصرف کنندگان هستند.