بازار, تجارت, توسعه, تولید, ساخت, شرکت, صنعت, کالا

سرپرست سازمان توسعه تجارت خبر داد صدور ۱۳۰۰ کارت بازرگانی جدید در یک ماه!

خرداد ۱۳, ۱۳۹۸

به گزارش زیپو کالا سرپرست سازمان توسعه تجارت رقم صدور کارت های بازرگانی در فروردین امسال را ۱۳۰۰ مورد اعلام و خاطرنشان کرد که بخش قابل توجهی از صادرات سال گذشته و امسال با کارت های بازرگانی جدید انجام شده که باید بررسی شود دلیل فعال شدن این تعداد کارت در یک مدت زمان کوتاه چه بوده و در صورتیکه آنها به دنبال بازنگرداندن ارز به کشور باشند، باید تکلیف روشن شود.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، محمدرضا مودودی امروز (دوشنبه) در جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات درباره آخرین وضعیت پیگیری عملکرد کارت های بازرگانی جدید خاطرنشان کرد: طبق برآوردها چه پارسال و چه در ماه ابتدایی امسال بخش قابل توجهی از صادرات کشور از راه کارت های بازرگانی جدید انجام شده که تعداد آنها در فروردین امسال از ۱۳۰۰ مورد گذشته است.
وی تصریح کرد: اساسا باید بررسی شود که دلیل فعال شدن این تعداد کارت در یک مدت زمان کوتاه چه بوده است و در صورتیکه آنها به دنبال بازنگرداندن ارز به کشور باشند، باید تکلیف روشن شود.

فقط ۲۰ میلیارد تومان از مشوق های صادراتی وصول شد
سرپرست سازمان توسعه تجارت همینطور اعلام نمود: با وجود طراحی روش هایی در بودجه برای پشتیبانی از صادرکنندگان، آنچه در عمل صورت گرفت دریافت تنها ۲۰ میلیارد تومان از مشوق های پیشبینی شده بود.
به گفته مودودی، سال قبل برنامه ریزی شده بود یک درصد از تعرفه کالاهای وارداتی جز اقلام دارویی و اساسی به پشتیبانی از صادرکنندگان اختصاص پیدا کند. برآوردهای ابتدای سال حاکی از آن بود که این رقم به حدود ۱، ۳۰۰ میلیارد تومان می رسد که با عنایت به افزایش نرخ ارز و ممنوع شدن واردات برخی کالاها این رقم تا آخر سال به مرز ۶۰۰ میلیارد تومان رسید. با این وجود آنچه تابحال به سازمان توسعه تجارت از این محل رسیده حدود ۲۰ میلیارد تومان که رقمی کمتر از دو درصد کل اعتبارات است تعلق گرفته که محدودیت هایی برای پشتیبانی از صادرکنندگان بوجود آورده است.
سرپرست سازمان توسعه تجارت افزود: در تلاش هستیم حداقل رقم محقق شده به سازمان توسعه تجارت برسد تا بتوانیم بخشی از مشوق های صادراتی مدنظر را فعال نماییم. متأسفانه در سال قبل با عنایت به برخی تحولات در جایگاه های مدیریتی سازمان های ذیربط پیگیری های ما به نتیجه نرسید، اما همچنان در تلاشیم که این رقم در اختیار این سازمان قرار بگیرد.
مودودی با بیان این که منبع مشوق های مالی سال ۱۳۹۸ برای صادرکنندگان نامعلوم است، اظهار نمود: هرچند اعلام شده که برای پشتیبانی از صادرکنندگان ۷۸۰ میلیارد تومان منابع در نظر گرفته شده، اما هنوز تکلیف ما درباره چگونگی وصول آنها معلوم نیست و تلاش می نماییم با پیگیری های لازم تکلیف این رقم مشخص شود.