بازار, تجارت, توسعه, تولید, ساخت, شرکت, صنعت, کالا

نماینده نیشابور: بانکها از خلاءهای قانونی سوءاستفاده می کنند

می 19, 2019

زیپو کالا: نماینده مردم نیشابور در مجلس اظهار داشت: جامعه ایران گرفتار بی اخلاقی و فراموشی شده است. عده ای در چنین جامعه ای که گرفتار تحریم و تورم است، غنی و غنی تر شده و عده ای فقیر و فقیرتر می شوند.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، هاجر چنارانی در نطق میان دستور امروز (یکشنبه) مجلس، با انتقاد از عملکرد بانک های کشور، اظهار داشت: امام (ره) بزرگوارمان فرمودند «اگر ربا در کشوری مثل کشور ما در بانکش در تجارتش و در میان مردمش وجود داشته باشد، نمی توانیم بگوییم که جمهوری ما جمهوری اسلامی است». طی سه سال قبل مراجع تقلید بیشتر از ۱۵۰ بار گفتند که بانکهای ما ربوی است و این نظام باید اصلاح گردد.
بگفته عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، خلق پول از پول، مسدودی وام ها، بهره مرکب، دیرکرد، سود و زیان، بنگاه داری بانکها همگی اشکال دارد.
وی با طرح این پرسش که چرا برای وصول پول های موهوم حتی به مزایده متوسل می شوند و می گویند قانون است، ابراز تاسف کرد: بانکها با کمبود منابع ناشی از اختلاس ها، رانت ها، دزدی ها و وام های میلیاردی آقازاده ها که اتفاقا بدون وثیقه انجام شده است، درگیر شده اند. آیا باید کارآفرینان اشتباهات آقایان را جبران کنند؟ آیا باید هستی خودرا از دست بدهند تا خانواده آقازاده ها و فرزندانشان در خارج به عیش و نوش مشغول باشند؟ باید پذیرفت که بانکها از خلاءهای قانونی سوءاستفاده می کنند تا ملک، زمین، ساختمان و کارخانه های کارآفرینان را مصادره و غصب کنند.
نماینده مردم نیشابور در مجلس اصلاح نظام بانکداری را اصلاح رونق تولید دانست و اضافه کرد: متأسفانه نظام غلط بانکی منازل، محل کسب و کار مردم و کارخانه ها و شرکت های آنان را مصادره می کند. جامعه ایران گرفتار بی اخلاقی و فراموشی شده است. عده ای در چنین جامعه ای که گرفتار تحریم و تورم است، غنی و غنی تر شده و عده ای فقیر و فقیرتر می شوند. به نظر بنده این جامعه، جامعه نیست. از جامعه ای که در آن عده ای می خورند و کار نمی کنند و روز به روز ثروتمندتر می شوند و عده ای نمی خورند و کار می کنند ولی هر روز فقیر و فقیرتر می شوند، نمی توان دفاع کرد. نجات چنین جامعه ای دشوار است مگر اینکه اشکالات را بپذیریم و به سمت یکسان سازی حرکت نماییم.
چنارانی خواهان کاهش وابستگی به نفت و خام فروشی نفت شد و اضافه کرد: اصلاح ساختار بودجه کاری اساسی است. دو ماه از فرصت چهار ماهه رهبری به مجلس برای این اصلاح گذشت. اصلاح ساختار بودجه اصلاحی اساسی در رونق تولید است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد به گرانی افسارگسیخته قیمت ها و تاثیر روانی این مسئله بر مردم، اظهار داشت: این وضعیت سبب ناامیدی و یاس مردم شده و همه مانده اند که فردا قیمت ها چه می شود.
وی با انتقاد به عملکرد مسؤولان خودرویی کشور، اظهار داشت: این همه گفتیم خودروی ملی. به محض تحریم دیدیم همه خودرو ها برای یک قطعه کوچک در انبارها دپو شد و ماند. مقام معظم رهبری راهکار نمایش دادند و فرمودند فراخوان بدهید از جوانان و سرآمدان و فضلا و شایستگان آنان دعوت کنید. جوانان آمادگی دارند قطعات را در داخل تولید کنند.

منبع: