بازار, تجارت, توسعه, تولید, ساخت, شرکت, صنعت, کالا

مسوولان تاکید می کنند مشکلات مسکن مهر در امید تکرار نمی گردد

فروردین ۲۸, ۱۳۹۸

زیپو کالا: بی توجهی به میزان عرضه و تقاضا، عدم تامین زیرساخت ها و نادیده گرفتن طرح های اشتغال زایی مهم ترین ایرادات مسکن مهر بود که منجر به هدررفت سرمایه برای حداقل ۱۶۰ هزار واحد از آن شد و هنوز هم در خیلی از مناطق، مشتری برای بعضی از این واحدها وجود ندارد.
بی توجهی به دیدار عرضه و تقاضا، عدم تأمین زیرساخت ها و نادیده گرفتن طرح های اشتغال زایی مهم ترین ایرادات مسکن مهر بود که منجر به هدررفت سرمایه برای حداقل ۱۶۰ هزار واحد از آن شد و هنوز هم در خیلی از مناطق، مشتری برای بعضی از این واحدها وجود ندارد.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، نگاهی که برای راه اندازی دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر در نظر گرفته شده بود عمدتاً بر پایه پروژه محوری بنا شد و به همین لحاظ سال ۱۳۹۵ که نهمین سال خودرا سپری می کرد ۱۶۰ واحد آن فاقد متقاضی بود. البته به تدریج با استفاده از روش هایی همچون واگذاری به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، برای بعضی از واحدها متقاضی پیدا شد؛ مشتریانی که البته با عنایت به عدم تمایل اولیه، نمی توان آنها را متقاضی واقعی قلمداد کرد. با این وجود هنوز پس از گذشت ۱۳ سال حدود ۸۰ هزار واحد به دلیلهای گوناگون نیمه کاره رها شده و تقاضایی برای آنها وجود ندارد.
از طرف دیگر، دولت روحانی طرح راه اندازی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی را مدنظر قرار داد که گفته می شود با عنوان «مسکن امید» نمایش خواهد شد. ۲۰۰ هزار واحد از این تعداد در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار در بافت های ناکارآمد و ۱۰۰ هزار در مناطق هدف بنیاد مسکن قرار دارد. بر این اساس کارگاهی به منظور بررسی این طرح در محل شرکت عمران شهرهای جدید انجام شد که مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در این خصوص اظهار داشت: در راه اندازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید تحت عنوان «مسکن امید» تلاش می شود تا مشکلاتی که در مسکن مهر وجود داشت تکرار نشود.
حبیب الله طاهرخانی، روز گذشته در کارگاه برنامه ریزی ارزش تهیه نقشه راه و برنامه عملیاتی راه اندازی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور با محوریت شهرهای جدید به تشریح اهداف و رویکردها و روش های ساخت در شهرهای جدید پرداخت و اعلام نمود: در راه اندازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی تلاش می شود تا مشکلاتی که در تولید مسکن مهر وجود داشت، تکرار نشود.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با تاکید بر اینکه تولید مسکن در روش های جدید به صورت محله محوری خواهد بود، اظهار داشت: ضرورت تنوع بخشی ساز و کارهای اجرایی طرح، لزوم برنامه ریزی و توجه به بهره مندی اقشار مختلف از طرح، تقدم آماده سازی و راه اندازی زیرساخت ها بر ساخت مسکن، و ظرفیت های قانونی و مالی جهت اجرای طرح از مهم ترین محورهای راه اندازی واحدهای مسکونی در شهرهای جدید است.
ایراد دیگری که می توان به مسکن مهر گرفت سهل انگاری درباب ایجاد اشتغال در مناطق هدف این طرح بود. بطور مثال افق جمعیتی شهر جدید هشتگرد ۷۰۰ هزار نفر تعیین شد که البته اخیراً به ۴۰۰ هزار نفر کاهش یافته اما تقریباً هیچ برنامه خاصی برای اشتغال ساکنان نمایش نشد. بنا بر این از ۴۸ هزار واحد مسکن مهر که برای این شهر در نظر گرفته شد تنها ۳۹ هزار واحد عملیاتی شد که البته از این تعداد باز ۱۰ هزار و ۸۶ واحد فاقد متقاضی است. در چارچوب ۲۰۰ هزار واحد مسکن امید باز ۱۸ هزار واحد برای هشتگرد تعریف شده که ۱۳ هزار آن در چارچوب امید و ۵۰۰۰ خود مالکی است.
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص اینکه آیا سوددهی بخش خصوصی در این ۱۸ هزار واحد در نظر گرفته شده است یا خیر؟ اظهار داشت: تصمیم گرفتیم که توسعه هشتگرد را بوسیله بخش خصوصی پیش ببریم در این خصوص کیفیت ساخت و ساز را باز مد نظر قرار داده ایم. در ۱۸ هزار واحدی که برای هشتگرد تعریف شده برمبنای انتخاب خود پیمانکاران بوده و پس بالقطع آنها با در نظر گرفتن بازار فروش مبادرت به ساخت و ساز می کنند و سوددهی خودرا در نظر می گیرند.
داوود صفدری همین طور درباب برنامه های اشتغال ساکنان هشتگرد اظهار داشت: شهرهای جدید اگر صرفاً خوابگاهی باشند به سمت نابودی و مرگ می روند. بدین سبب جدا از بحث خدمات و زیرساخت هایی که برای هشتگرد در نظر داریم بحث اشتغال را باز دنبال می نماییم در دهه ی ۶۰ آن طور که باید و شاید این مساله در نظر گرفته نشد اما در برنامه های خود توسعه صنایع پاک را مد نظر قرار داده ایم تا بتوانیم اشتغال هم داشته باشیم و از رفت و آمد بیش از اندازه به کلان شهرهای کرج و تهران جلوگیری نماییم.
رویکرد راه اندازی واحدهای مسکونی برنامه ریزی ارزش است
مازیار حسینی، معاون مسکن و ساختمان باز ضمن حضور در این کارگاه، به ترسیم جایگاه بخش مسکن در اقتصاد و اشتغال کشور، بررسی تجارب جهانی در روش های تأمین مالی و اعطای تسهیلات مسکن به خصوص در اروپا و آمریکا پرداخت.
حسینی اظهار داشت: لزوم توجه به تأمین آرامش و آسایش ساکنان با استفاده از راهکارهای ارزان قیمت در معماری و ساختمان (بدون کاهش کیفیت) و ضرورت شناسایی و حل پارامترهای ناپایدار سازی، که تمایل سرمایه گذار برای ورود به پروژه را کم می کند، از محورهایی است که بر آن تاکید داریم.
معاون وزیر راه و شهرسازی، به کارگیری رویکرد برنامه ریزی ارزش را برای نزدیک کردن دیدگاه های نهادهای مختلف به هم را در این برنامه اساسی دانست.
تهیه نقشه راه و برنامه عملیاتی راه اندازی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور در چارچوب برنامه ریزی ارزش در دستورکار معاونت مسکن و ساختمان وزارتخانه قرار دارد. نقشه راه مذکور شامل راه اندازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی توسط شرکت عمران شهرهای جدید در شهرهای جدید، راه اندازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای کمتر از ۵۰ هزار نفر توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و راه اندازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در چارچوب بازآفرینی شهری در بافت های فرسوده شهرها است.
برمبنای اعلام معاونت مسکن و ساختمان، برگزاری سه کارگاه اصلی برنامه ریزی ارزش دو روزه برای هرکدام از محورها در برنامه معاونت مسکن و ساختمان قرار دارد که تا نیمه اول اردیبهشت برگزار می شود.
بر طبق این گزارش، همین طور داودرضا عرب، ضمن تشریح چارچوب برنامه ریزی ارزش، و روش شناسی انجام کار، به نمایش طرح مبنا که شامل برنامه های شرکت عمران شهرهای جدید برای راه اندازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی می شد پرداخت. این طرح توسط حاضرین با تخصص های مختلف مانند برنامه ریزی شهری و منطقه ای، برنامه ریزی مسکن، اقتصاد مسکن، تأمین مالی مسکن، جامعه شناسی، حوزه ساخت و مسائل فنی-اجرایی مسکن، و غیره و باز نمایندگان نهادهای مختلف دولتی و خصوصی ذینفع به بوته نقد و بررسی گذاشته شد.
همچنین، در کنار نقد و بررسی طرح مبنا، شاخص های مسکن در شهرهای جدید، چالش ها و فرصت های شهرهای جدید در حوزه مسکن مورد بحث قرار گرفت. در نمایش طرح مبنا و شاخص های مسکن در شهرهای جدید، نمایندگان شهرهای جدید به نمایش دیدگاه های خود در این خصوص و باز ابهامات احتمالی موجود در گزارش های نمایش شده پرداختند.
تحلیل کارکردهای اصلی برنامه راه اندازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید دیگر محور کارگاه بود که یکی از مهمترین این کارکردها با عنوان «تأمین مالی مسکن» انتخاب شده و تمام اعضای کارگاه دیدگاه ها و ایده های خود درباب نحوه، پروسه و راه کارهای تأمین مالی را مطرح نمودند.
این کارگاه امروز چهارشنبه ۲۸ فروردین باز ادامه خواهد داشت. در روز دوم، جمع آوری ایده ها در دیگر کارکردها مانند کاهش قیمت تمام شده مسکن، تأمین مسکن در استطاعت و غیره مورد بررسی قرار خواهد گرفت که این ایده ها در نهایت ارزیابی شده و ایده های برتر در هر کارکرد، برای توسعه توسط کارگروه های مختلف، انتخاب خواهد شد.