بازار, تجارت, توسعه, تولید, ساخت, شرکت, صنعت, کالا

یک کارشناس بازار سرمایه: ابزارهای مالی در بورس کالا به کمک توسعه کشاورزی می آید

فروردین ۱۸, ۱۳۹۸

زیپو کالا: یک کارشناس بازار سرمایه اعتقاد دارد، تمرکز بورس کالای ایران بر اوراق بهادار سازی معاملات کالایی از راه ابزارهای مالی، همان اقدامی است که می تواند به توسعه اقتصاد به خصوص در بخش کشاورزی کمک کند؛ چراکه اوراق بهادار مبتنی بر کالا سبب می شود تا عموم مردم، صندوق ها، سرمایه گذاران و شرکت های سرمایه گذاری به اوراقی که در بورس کالا معامله می شود بعنوان سرمایه نگاه کنند و در این صورت قیمتی که در بورس کشف می شود می تواند در اقتصاد ملی، منبع و اثرگذار باشد.
حسین خزلی خرازی در گفتگو با ایسنا استفاده از ابزارهای مختلف معامله در بورس کالا به خصوص توسعه معاملات گواهی سپرده کالایی را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: در حوزه مشارکت نهادهای پولی و مالی، نیاز به همکاری مستقیم و کاملاً الکترونیک میان بورس ها و بانک ها وجود دارد که بورس های دنیا هم به همین شیوه توسعه یافته اند.
وی ادامه داد: حتماً باید بین مردم، سرمایه گذاران، بورس و بانک ها تبادلات لحظه ای وجود داشته باشد که وجود گواهی سپرده کالایی در بورس کالای ایران، یکی از طریق های تبدیل کالا به اوراق بهادار است که کمک بزرگی می کند تا بانک ها این گواهی را بعنوان وثیقه قبول کنند.
به قول خزلی خرازی، بخش بزرگی از معاملات در بورس های بزرگ دنیا به وسیله همین گواهی سپرده برای محصولاتی است که در انبار وجود دارند. این گواهی در شبکه الکترونیک بورس ها علاوه بر اینکه قابل معامله است بلافاصله قابلیت وثیقه شدن را هم دارند و در چند ثانیه معامله و تبدیل به پول می شود؛ بورس کالا هم با همین روش به رشد بازارهای مالی، کشف قیمت و رشد و توسعه رفاه کمک بزرگی خواهد نمود که تجربه معاملات گواهی سپرده کالایی هم تابحال موفق بوده است.
این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که اختصاص یارانه به محصولات کشاورزی تا چه میزان بر فاصله گرفتن این بخش از بازار رقابتی نقش داشته است؟ اظهار داشت: برای محصولات کشاورزی نمی توان یک حکم کلی داد. بعنوان نمونه به جو، ذرت و بخشی از گندم، یارانه پرداخت می شود اما تجربه قیمت تضمینی در بورس کالا هم تجربه مفید و خیلی خوبی بود، به این مفهوم که این کالاها به صورت کاملاً رقابتی و با مکانیسم حراج، معامله می شد و تولیدکننده ای که هم زمان ارائه کننده هم بود، پس از فروش محصول خود در بورس کالا مابه التفاوت یارانه را هم دریافت می کرد. البته پارسال با رشد شدید قیمت ارز و گران شدن ذرت، جو و گندم وارداتی، معادلات متفاوت شد.
وی به مشکلات بخش کشاورزی در زمینه معامله در بورس کالا اشاره نمود و اظهار داشت: مشکلات این حوزه به پراکندگی فعالان بخش، عدم تخصص آنها و همینطور استاندارد نبودن کالاها مربوط است. به صورت مثال، فولاد در بورس کالا محصول مهمی است چونکه تولیدکنندگان و عرضه کنندگان بزرگی دارد که در طول این سال ها از مزایای بورس کالا بهره برده اند. اما پراکندگی تولیدکننده ها و اتحادیه ها در بخش کشاورزی و همینطور خرد و کوچک بودن خریداران از موانع جدی رونق بازار نقدی است. استاندارد نبودن کالاهای کشاورزی هم یکی دیگر از عواملی است که رونق معاملات کشاورزی در بورس کالا را زمان برکرده است. بعنوان مثال گندم یک کشاورز با گندم زمین کناری او متفاوت می باشد و همین کار را مشکل کرده است.
ایشان در ادامه به نقش راه اندازی صندوق های کالایی محصولات کشاورزی و همینطور راه اندازی قراردادهای آتی و اختیار معامله در توسعه معاملات محصولات کشاورزی در بورس کالا اشاره نمود و اظهار داشت: مسیر درست برای ساماندهی به معاملات بخش کشاورزی، استفاده از ابزارهای مالی همچون قراردادهای آتی، اختیار معامله، راه اندازی صندوق های کالایی و گواهی سپرده در بورس کالاست چراکه اوراق بهادار سازی معاملات کالایی به استانداردسازی معاملات و مرجعیت قیمتی بورس کالا منجر خواهد شد که امیدواریم با حمایت مسؤولان بخش کشاورزی شاهد پیوند محکم تر بخش کشاورزی و بورس کالا با توسعه ابزارهای مالی باشیم.