بازار, تجارت, توسعه, تولید, ساخت, شرکت, صنعت, کالا

پیشنهادی برای تامین مالی خسارات سیل

آوریل 6, 2019

زیپو کالا: بروز سیل علاوه بر خسارات جبران ناپذیر جانی، خسارات گوناگون مالی به مردم و اقتصاد کشور تحمیل کرده است؛ به شکلی که که یک اقتصاددان، بودجه بازسازی این خسارت را ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد کرده و می گوید که دولت می تواند برای جبران این هزینه ها نسبت به انتشار اوراق قرضه اقدام نماید.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، در بعضی مواقع بروز حوادث طبیعی در همه جای دنیا موجب به بار آوردن خساراتی می شود که دولت ها موظف به پوشش آن هستند. با این وجود بروز سیل در آغاز سالی که خیلی از اقتصاددانان آنرا یکی از سخت ترین سال های اقتصاد می دانند، می تواند فشار بیشتری را نسبت به شرایط عادی بر دولت و اقتصاد تحمیل کند.
ضعف زیرساخت ها معلوم شد
در این باره لطفعلی بخشی – عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی – در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اثرات اقتصادی سیل نوروز بر اقتصاد کشور اظهار نمود: سیل اخیر بیشتر از هر چیز ضعف زیرساخت های بنیادی کشور مانند سیستم های آبخیزداری و لایروبی را نشان داد. بی توجهی و ضعف در این مسائل حالا سبب شده تا ضرر و زیان بسیار بیشتری را متحمل شویم.
او با اشاره به اینکه لطمه دیدن زیرساخت های اقتصادی نشان داده است که نگاه به مسائل روزمره است، افزود: با عنایت به اینکه دولت امسال یکی از سخت ترین سال های اقتصادی را در پیش دارد هزینه های این سیل برای دولت بسیار زیاد خواهد بود. همانطور که می دانیم دولت حدود ۹۰ درصد از بودجه خودرا صرف امور جاری می کند و فقط حدود ۱۰ درصد از آنرا به امور زیرساختی و فعالیت های عمرانی مختص کرده است. در چنین شرایطی، از آنجاکه اغلب خسارات سیل خسارات زیرساختی بوده است، کار دولت خیلی سخت خواهد شد.
این اقتصاددان برای تأمین هزینه های مالی بازسازی مناطق لطمه دیده از سیل گزینه انتشار اوراق قرضه را پیشنهاد کرد و اظهار داشت: دولت در این شرایط می تواند انتشار اوراق قرضه ملی را در دستور کار خود قرار دهد تا از این طریق هزینه های مالی بازسازی خسارات که بودجه ای ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی می طلبد را تأمین کند. با این وجود انجام این کار هم نیازمند وجود سرمایه اجتماعی قوی است که این سرمایه هم اکنون بسیار ضعیف است.
سیل روی معادلات کلان تر هم اثر می گذارد
بخشی همین طور به خسارات کشاورزی رخ داده در سیلاب اخیر هم اشاره و اظهار نمود: قشری که در اقتصاد جزو تولیدکنندگان به شمار می آمدند حالا دیگر به مصرف کنندگان پیوسته اند؛ این مساله روی معادلات کلان تر اقتصادی هم تأثیر خواهد گذاشت. لرستان و خوزستان از نظر تولید محصولات باغی و کشاورزی جزو استان های مهم کشور به شمار می روند که خسارات اخیر در این استان ها در اقتصاد کشور هم خودرا نشان خواهد داد.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، سیل در کمتر از ۲۴ ساعت مانده به تحویل سال در مناطق شمالی کشور و در استان های گلستان و مازندران خساراتی را به بار آورد. به فاصله چند روز سپس این اتفاق، سیل در استان فارس هم فجایعی انسانی به بار آورد. در اواخر تعطیلات هم استان های کرمانشاه، لرستان، ایلام و خوزستان تحت تأثیر این فاجعه قرار گرفتند و هموطنان مان در این استان ها خسارات انسانی و مادی زیادی را متحمل شدند.