بازار, تجارت, توسعه, تولید, ساخت, شرکت, صنعت, کالا

معاون اشتغال وزیر کار: سند ملی اشتغال به دولت رفت

اسفند ۲۲, ۱۳۹۷

زیپو کالا: معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به برخی ابهامات و انتقادات به سیاست های اشتغالی اعلام نمود: الان سند ملی اشتغال از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال شده و در کمیسیون اجتماعی دولت در حال بررسی است و کار بررسی آن در جلسه های بعدی اختتام می یابد و بزودی ابلاغ خواهد گردید.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، عیسی منصوری اظهار داشت: همه تلاشمان بر این بوده که بررسی سند ملی را طی چند ماه اخیر تمام نماییم و طبق قواعدی که قانون برنامه ششم تعریف کرده هم به لحاظ زمانی و محتوایی کار آنرا انجام دادیم.
وی با بیان این که سند اشتغال مبتنی بر کار شایسته باز تدوین شده و در انتظار تصویب دولت می باشد، اشاره کرد: بدین سبب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی ماههای اخیر نقش خودرا کامل کرده و به خوبی انجام داده است.
منصوری با اشاره به حفظ اشتغال موجود و این که منابعی در اختیار نداریم، اشاره کرد: امر اشتغال امسال کاملاً متأثر از اقتصاد کلان بوده و با عنایت به کاهش رشد اقتصادی انتظار داشتیم که اشتغال هم ریزش داشته باشد و پیش بینی ما شرایط بدتری را باز نشان می داد، اما به سبب مدیریت خوب، سال ۱۳۹۷ در این حوزه مدیریت شد.
وی افزود: در همین دوره تمرکز اشتغال را به سمت خدمات و صنایع خرد و کوچک بردیم و نتیجه خوبی باز گرفته ایم و بخش عمده ای از اشتغال که در یک ساله منتهی به پاییز به وجود آمده – حدود ۶۰۹ هزار نفر – مربوط به بخش خرد، کوچک، غیر رسمی، خانگی و حمایتی بوده است.
منصوری اضافه کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این حوزه نقش زیادی دارد و به خوبی می دانیم که صنایع بزرگ متأثر از رشد اقتصادی می باشد، اما در این نوع از کسب و کارها و اشتغال حمایتی و مشاغل خانگی و خرد کاملاً می توانیم نشانی بدهیم که در کدام بخش شغل به وجود آمده و در این حوزه ها برای حدود ۴۲۰ هزار اشتغال نقش داشته ایم و به وجود آمده که نهادهای حمایتی و البته شرایط جاری کشور هم دخیل بوده است.
معاون اشتغال وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: برای تثبیت اشتغال باز برنامه داشته ایم و توانسته ایم از حدود ۳۲۰ هزار ریزش اشتغال پیشگیری نماییم و واحدهای مشکل داری که در معرض ریزش نیروی کار هستند را شناسایی کردیم و یک برنامه مشخص تثبیت اشتغال نمایش کردیم که یک سری نیاز به اقدام و برخی نیاز به مصوبات دولت و مجلس داشت که آن بخشی که نیازمند اقدامات وزارت کار و مصوبات دولت بوده انجام شده و آن بخشی که نیازمند مصوبات مجلس بود باید فرایند آن طی می شد.
معاون اشتغال وزارت کار اشاره کرد: همچون کارهایی که ما اقدام کردیم نمایش مشوق های بیمه ای، نمایش یارانه دستمزد، ایجاد گشایش در فرایندهای بیمه های تأمین اجتماعی و معرفی رشته هایی که مشمول بیمه مکرر نشوند بوده است، بدین سبب در حوزه تثبیت اشتغال خوب کار کرده ایم.
وی افزود: ۲۲ رشته باز در دوره تحریم مشخص کردیم همانند پوشاک، it، گردشگری روستایی که در این دوره ظرفیت ایجاد اشتغال و رونق پیدا می کند.
منصوری توضیح داد: ظرف ۸ ماهه گذشته معادل ۲۵ میلیون یورو قرارداد بین شرکت های ایرانی و برندهای خارجی در حوزه پوشاک عقد قرارداد داشته ایم و عدد قابل توجهی اشتغال به وجود آمد.
بنا بر اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وی ادامه داد: با الگوی جدید مشاغل خانگی را در ۱۰ استان پیاده کردیم و نمایندگان مجلس هم آنرا مشاهده نمودند و صادرات مشاغل خانگی با الگوی جدید داشته ایم.
معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد: الان ۵ برند را در مشاغل خانگی به دنیا معرفی کرده ایم و تولیدات مشاغل خانگی در استان ها هویت پیدا کرده اند.
منصوری اشاره کرد: ظرف ۳ ماه گذشته مرکز فرماندهی و کنترل سیاست ها و کنترل اشتغال را راه اندازی کرده ایم. ما مدعی هستیم فرماندهی واحد و وحدت رویه در حوزه سیاست های اشتغال وجود داشته باشد و محوریت با وزارت کار باشد و زمینه آنرا هم فراهم نموده ایم.
منصوری با بیان این که ۴ برنامه اشتغال فراگیر و روستایی، اشتغال حمایتی و ثبیت اشتغال را داریم، اشاره کرد: همه این ۴ برنامه هم اکنون اجرا می شوند و یک ریال پول هم نگرفته ایم. این که بدون پول این همه اقدام شده قابل دفاع است.