تجارت, شرکت, کالا

بایکوت اقتصادی قطر شکست خورد

اسفند ۲۰, ۱۳۹۷

به گزارش زیپو کالا مازاد تجاری قطر با وجود بایکوت سیاسی و اقتصادی از جانب عربستان و متحدانش ضد این کشور، در سال ۲۰۱۸ به ۵۲ میلیارد دلار رسید.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، وزارت بازرگانی و صنعت قطر اعلام نمود مازاد تجاری این کشور در سال ۲۰۱۸ به ۵۲ میلیارد دلار رسید.

با گذشت بیشتر از ۲۰ ماه بایکوت سیاسی و اقتصادی که از طرف عربستان سعودی، بحرین، مصر و امارات متحده عربی مقابل قطر اعمال شد، این آمار نشان داد که در جریان تجارت قطر خللی وارد نشده است.

این کشور عربی کوچک که بزرگترین صادرکننده LNG در جهان است، سپس این که محاصره اقتصادی موجب قطع دسترسی به ۶۰ درصد از کالاهای وارداتی شد روابط تجاری خودرا توسعه داد.

کشورهای محاصره کننده قطر را به پشتیبانی از تروریسم متهم کرده اند که چنین اتهامی قویاً از طرف این کشور رد شده است.

علی الکواری، وزیر بازرگانی قطر در کنفرانسی پیرامون تجارت قطر و پاکستان اظهار نمود تجارت میان دو کشور بیشتر از ۲۳۰ درصد در سال ۲۰۱۸ رشد کرد و به ۲.۶ میلیارد دلار رسید. تجارت با ایران و ترکیه باز افزایش داشت و همزمان دوحه شراکت با کشورهای غربی همچون توافق آسمان های باز با اتحادیه اروپا را پیگیری می کند که اولین توافق میان این بلوک و یک کشور عربی منطقه خلیج فارس خواهد بود.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، این محاصره اقتصادی روی سفر هوایی، کشتیرانی و مسیرهای تجاری بیشتر از هر بخش دیگری تأثیر گذاشت با این وجود صندوق بین المللی پول در ماه مه گذشته اعلام نمود تأثیر اقتصادی این محاصره، کوتاه مدت بود. این حقیقت که قطر بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی مایع جهان است کمک کرد تا این کشور در مقابل بایکوت همسایگانش ایستادگی کند. صندوق بین المللی پول رشد ۳.۱ درصدی اقتصاد قطر در سال ۲۰۱۹ را پیش بینی کرده که بالاتر از ۲.۴ درصد پارسال است.