تجارت

در دیدار با مقامات عراقی توافق شد؛ فعالیت صادرکنندگان ایرانی از راه بانک های عراقی

بهمن ۱۷, ۱۳۹۷

به گزارش زیپو کالا با توافقات انجام شده در عراق، صادرکنندگان ایرانی می توانند از راه بانک های عراقی فعالیت کنند و بانک های ایرانی می توانند در بانک های عراقی، حساب دیناری و یورویی داشته باشند.
به گزارش زیپو کالا به نقل از بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در دومین روز سفر خود به عراق، امروز با روسای بانکها، اعضای اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی عراق دیدار و گفت و گو کرد. در این دیدار، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ضمن بر شمردن دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهار دهه گذشته، اظهار داشت: آمریکا در دو مرحله، سخت ترین تحریم ها را برای ایران به اجرا درآورده و در صدد بود با تضعیف پول ملی، هرج و مرج در ایران را به وجود آورد، اما با همت مسئولان نظام و مردم ایران، خوشبختانه توانستیم تورم را کنترل و ثبات را در امور اقتصادی حاکم نماییم.
رئیس شورای پول و اعتبار در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مذاکرات انجام شده با رئیس کل بانک مرکزی عراق اظهار داشت: نکته بعدی، روابط ایران با کشور دوست و برادر عراق است. در این راستا روز گذشته و امروز، توافق های خوبی با رئیس کل بانک مرکزی عراق داشته و معتقد هستیم روابط بانکی، کلید توسعه روابط اقتصادی دو طرف است.
وی تصریح کرد: اراده بزرگی در توسعه روابط دوطرفه در مسئولان عراقی دیدم؛ ضمن آنکه امروز هم نخست وزیر محترم عراق، حمایت قاطعی از مذاکرات دو جانبه و توافق های انجام شده داشتند.
همتی در تشریح ساز و کار انجام معاملات با تجار عراقی اظهار داشت: طبق توافق انجام شده، مقرر است بانک مرکزی ایران، حساب های یورویی و دیناری را داشته باشد و مبادلات گاز و نفت با این حساب ها صورت گیرد.
رئیس کل بانک مرکزی، با تاکید بر اینکه الان بزرگترین شریک ما، عراق است، اضافه کرد: صادرکنندگان ایرانی بر مبنای توافق های انجام شده، باید بتوانند از راه بانک های عراقی فعالیت کنند و در همین راستا هم بانک های ایرانی می توانند در بانک های عراقی حساب دیناری داشته باشند؛ ازاین رو با این توافق ها و موافقت نخست وزیر عراق، روابط بانکی ایران و عراق بسیار قوی تر خواهد شد و گسترش روابط تجاری بین دو کشور براین پایه شکل خواهد گرفت.
وی اضافه کرد: شرکت های عراقی هم می توانند در بانک های ایرانی حساب افتتاح کنند و مبادلات خویش را با دینار انجام دهند.
در این دیدار، رئیس اتاق بازرگانی عراق ضمن تاکید بر روابط مثبت دو کشور، به مکانیزم فعالیت شرکت های عراقی و ایرانی اشاره نمود.
همچنین رئیس بانک الرشید عراق با ارائه پیشنهاد تاسیس یک شعبه این بانک در ایران اظهار داشت: بر مبنای چارچوب بانک مرکزی عراق آماده همکاری با شرکت های مالی ایرانی هستیم، در همین راستا هم درخواست تاسیس یک شعبه در ایران را داریم که در صورت موافقت، این مورد نقش مهمی در تبادلات تجاری دو کشور خواهد داشت.
همتی در پاسخ به رئیس بانک الرشید در مورد تاسیس شعبه در ایران اظهار داشت: بر مبنای توافق های انجام شده، با پیشنهاد تاسیس و افتتاح شعب بانک های عراق در ایران موافق و معتقد هستم افتتاح شعب بانک های عراقی در ایران می تواند به زنجیره توافق و گسترش آن کمک نماید.
رئیس کل بانک مرکزی عراق، با اشاره به اینکه جلسات منظم و مشترک طرفین لازم است، ماهانه برگزار شود، اضافه کرد: امیدوارم با توافق و دستورات صریح نخست وزیر عراق شاهد عملیاتی شدن توافق های انجام شده باشیم.