تجارت

معاون وزیر کشاورزی خبر داد: صرفه جویی ارزی ۵۰۰ میلیون دلاری ارقام جدید در کشاورزی

بهمن ۱۳, ۱۳۹۷

زیپو کالا: معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام نمود که ارقام جدیدی که در بخش کشاورزی تابحال به بهره برداران معرفی شده است صرفه جویی ارزی ۵۰۰ میلیون دلاری برای بخش کشاورزی داشته است.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، کاظم خاوازی – رئیس مؤسسه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی – در نشست خبری امروز (شنبه) اعلام نمود که تابحال ارقامی که به کشاورزان معرفی کرده ایم و آنها در عرصه های تولید خود از آن بهره برده اند صرفه جویی ارزی ۵۰۰ میلیون دلاری برای بخش کشاورزی داشته است یعنی اینکه اگر قرار بود این ارقام به کشور وارد شود سالانه این میزان ارز باید از کشور خارج می شد و بر طبق تحقیقاتی که دانشگاه های مختلف همچون دانشگاه تهران در زمینه اثربخشی اقتصادی تحقیقات انجام شده در این سازمان در بخش کشاورزی انجام داده است به ازای هر ریال هزینه پروژه تحقیقاتی که در سازمان انجام شده، ۲۵ ریال عایدی برای بخش کشاورزی داشته و در بخش گندم آبی باز این میزان به ۲۶ ریال می رسد که البته با در نظر گرفتن هزینه های این تحقیقات از مراحل آزمایشی تا اجرایی می باشد.
وی افزود: در پروژه تحقیقاتی دیگری ثابت شد که تحقیقات در بخش گندم آبی طی ۲۰ سال قبل ۳۰ هزار میلیارد تومان عایدی و سود برای بخش کشاورزی داشته است چونکه بعنوان مثال یکی از پروژه هایی که در این زمینه انجام داده ایم، معرفی دو رقم جدید پیشگام و سیروان به بخش کشاورزی بوده است که این دو رقم ۲.۷ میلیارد متر مکعب آب صرفه جویی دارند و بیشتر از ۸۰ درصد گندم های تولید شده در کشور از کیفیت خوب و متوسط به بالا برخوردار می باشند که این حاصل از انجام تحقیقات در بخش کشاورزی است.
خاوازی افزود: در سال ۱۳۹۲ تنها ۳۰ درصد از تحقیقات در مناطق دیم به دست مردم می رسید که این میزان هم اکنون به ۷۰ درصد رسیده است و حاصل این تحقیقات بوده که ذخایر استراتژیک گندم کشور از ۳۰ روز در سال ۱۳۹۲ به ۳۰۰ روز هم اکنون رسیده است.

امکان پذیر بودن کشت برنج در استان های غیر شمالی با اجازه وزارت کشاورزی
معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام نمود: یکی دیگر از ارقامی که در زمینه برنج با عنایت به ذائقه مردم تولید و معرفی شده رقم برنج آنام بوده که برنج معطر است و در یک ماه آخر به آب نیاز ندارد. همین طور دو رقم دیگر در حال معرفی به بخش کشاورزی است که به نام طاهر و قدسی بوده و شرایط کم آبی را می تواند تحمل کند که اگر سیاست های وزارت جهاد کشاورزی اجازه بدهد می تواند در غیر از استان های شمالی باز کشت شود اما ابتدا باید در استان های مرطوب تر کشت شود و سپس انجام آزمایشات و بررسی همه جوانب این کار صورت گیرد.

سختگیری در واردات محصولات تراریخته
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص اینکه در حوزه محصولات تراریخته در زمینه تولید و واردات چه سخت گیری هایی صورت می گیرد، اظهار داشت: سخت گیری بسیاری در این زمینه صورت می گیرد و تنها پنبه تراریخته در دستور کار قرار گرفته که با وجود صدور مجوز کشت از طرف وزارت بهداشت یک مجوز دیگر را باز برای مصرف انسانی روغن آن از وزارت بهداشت درخواست کرده ایم که اگر این مجوز صادر شود و یک مجوز دیگر باز که مدنظر ماست به تأیید برسد می توانیم اینگونه از پنبه تراریخته را به کمیته رقم معرفی نماییم اما برای واردات از ۲۲۰ رخداد تنها به ۲۲ مورد اجازه واردات داده می شود که این نشاندهنده سخت گیری در این زمینه است اما در محصولاتی همچون ذرت باید به این نکته توجه کرد که تقریباً همه ذرت موجود در بازار جهانی تراریخته است اما اگر به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کمک گردد می توان گیاهان علوفه ای جدید را معرفی نمود که جایگزین آن شوند.
رئیس مؤسسه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: هیچ محققی در کشور درخواست بررسی محصول تراریخته ای را به سازمان نمایش نکرده است و در صورت نمایش این درخواست بالقطع بررسی های لازم صورت می گیرد.
خاوازی اظهار نمود: یکی از معضلاتی که در استان های گیلان و مازندران وجود دارد کشت دوم برنج است که در این زمینه یک رقم چغندر قند به نام کارا به مرحله معرفی رسیده که می تواند در هر هکتار حداقل ۱۰۰ تن علوفه تولید نماید که البته در نمونه های آزمایشی تا ۱۵۰ تن باز رکورد داشته و در صورت اجرای سفارش های فنی می توان عملکرد آنرا تا ۳۰۰ تن باز ارتقا داد. الان به اندازه ۱۰۰۰ هکتار بذر برای تولید چغندر علوفه ای در شالیزارها داریم. همین طور با استفاده از سرشاخه های نیشکر در خوزستان که معمولاً سوزانده می شود می توان تا یک میلیون تن علوفه تولید و تأمین کرد که در این زمینه منتظر ورود بخش خصوصی هستیم.
وی اشاره کرد: یکی دیگر از اقدامات سازمان تحقیقات و آموزش و ترویج کشاورزی در حوزه نهاده های تولید است که بعنوان مثال می توان به ارزیابی ۶۵۰ هزار تن بذر محصولات مختلف و گواهی آنها پارسال اشاره نمود که ۴۹۲ هزار تن آن بذر گواهی شده گندم بوده است. همین طور ۲۰ میلیون اصله نهال گواهی شده به بهره برداران تحویل داده شد و به پنج باغ مادری برای تولید اندام های عاری از بیماری و معرفی نهال های استاندارد و گواهی شده به نهالستان های کشور برای تولید و تکثیر اشاره نمود. از طرف دیگر باز مرکز ثبت و کنترل کیفی مواد کودی از سال ۱۳۹۳ راه اندازی شده و در این مرکز ۹۵۴۸ برند فرمول کودی مورد ارزیابی قرار گرفته و ۱۵۷۴ برند فرمول کود رد و از گردونه تولید خارج شدند. همین طور در زمینه سم باز ۳۱۷ مورد سم و آفت کش بررسی شده که ۱۵ مورد آن رد شده است.