تجارت

تاثیر بحران ونزوئلا بر آینده بازار نفت

بهمن ۱۲, ۱۳۹۷

زیپو کالا: چند وقتی است که بحران سیاسی در ونزوئلا شدت گرفته و از آنجایی که این کشور یکی از اعضای اوپک است، این بحران روی بازار نفت تأثیر مستقیم دارد. در این سوی ماجرا ایران هم بعنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ نفت با تحریم های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا مواجه شده است و هنگامی که این دو اتفاق کنار یکدیگر قرار می گیرند بازار نفت را نگران می کنند. در این راستا برخی تحلیل گران بر این باورند که هرچند اثرات وضع یک تحریم احتمالی بر صادرات نفت ونزوئلا در کوتاه مدت مشکلاتی را برای پالایشگران آمریکایی به همراه خواهد داشت، اما در صورت تحقق آن، فضا برای سایر بازیگران بازار نفت همچون ایران بازتر خواهد شد.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، بحران سیاسی در ونزوئلا سبب شد با وجود جهش عرضه نفت آمریکا، قیمت نفت خام در بازارهای جهانی افزایش یابد. در این راستا در روز سه شنبه بهای معاملات آتی نفت برنت با ۱۲ سنت یا ۰.۲ درصد افزایش، به ۶۰.۰۵ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا باز با ۱۳ سنت یا ۰.۳ درصد افزایش، به ۵۲.۱۲ دلار در هر بشکه رسید. هرچند وضع تحریم های آمریکا ضد صنعت نفت ونزوئلا سبب شد روند صعودی قیمت جهانی نفت ادامه داشته باشد اما کند شدن رشد اقتصادی چین سبب شد این رشد محدود باشد.
واندانا هری از مؤسسه مشاوره وانا اینسایت اظهار داشت: تحریم ها (ضد ونزوئلا) تابحال برای پالایشگران فعال در سواحل جنوبی آمریکا چالش برانگیز بوده است، برای اینکه آنها وادار شده اند به دنبال منابع جایگزینی برای نفت ونزوئلا بگردند و خرید نفت از کانادا را بالا برند. با این همه، این کارشناسان آگهی دادند که کمبود ظرفیت خطوط لوله، صادرات نفت کانادا را محدود می کند.
در حالیکه تحریم های آمریکا مقابل ونزوئلا در صدر اخبار قرار گرفته است اما تحلیلگران اظهار می کنند مسئله اصلی تجارت جهانی نفت همچنان فراوانی عرضه است. عرضه جهانی نفت همچنان بالا مانده که به سبب افزایش بیشتر از دو میلیون بشکه در روز تولید آمریکا است. این کشور سال قبل ۱۱.۹ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد. از طرف دیگر این نگرانی در صنعت نفت وجود دارد که تقاضا برای نفت در بحبوحه کندی رشد اقتصادی فروکش کند.

جایگزینی نفت ونزوئلا برای آمریکا کار آسانی نیست
در این راستا، عبدالله یونس آرا، تحلیلگر حوزه انرژی با تاکید بر اینکه اقتصاد ونزوئلا به شدت به درآمدهای حاصل از صادرات نفت وابسته است، اظهار نمود: بیشتر از ۹۰ درصد درآمدهای ارزی این کشور از محل صادرات نفت تأمین می شود و با عنایت به مشکلات حوزه روابط خارجی این کشور، منازعات سیاسی کاراکاس با جهان خارج مجموعاً به بدتر شدن شاخص های اقتصادی این کشور منجر خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه ایالات متحده آمریکا بزرگ ترین واردکننده نفت خام از ونزوئلا است، توضیح داد: روزانه ۵۰۶ هزار بشکه نفت وارداتی به ایالات متحده از راه ونزوئلا تأمین می شود. هرچند کاراکاس بزرگ ترین تأمین کننده نفت خام وارداتی ایالات متحده در سال های اخیر نبوده است و رتبه چهارم پس از کانادا، عربستان سعودی و مکزیک را در بین صادرکنندگان نفت به ایالات متحده به خود مختص کرده است، اما جایگزینی نفت خام وارداتی از ونزوئلا در شرایط کنونی بازار جهانی نفت که یک عرضه کننده بزرگ دیگر به نام ایران با تحریم های وضع شده از طرف ایالات متحده روبه روست، مأموریت ساده ای نخواهد بود.

تأثیر بحران سیاسی ونزوئلا بر بازار جهانی نفت
این تحلیل گر حوزه انرژی در ادامه با تاکید بر اینکه تعیین تکلیف تأثیر اختلافات سیاسی فزاینده در ونزوئلا بر بازار جهانی نفت و شرایط عرضه نفت ایران بستگی به سیاست واشنگتن در این خصوص دارد، اضافه کرد: اینکه آیا ایالات متحده طی روزهای آینده به منظور افزایش حمایت خود از مخالفان دست به تحریم واردات نفت از ونزوئلا و یا وضع محدودیت بر صادرات نفت از این کشور بزند یا خیر تعیین کننده آثار مناقشات ونزوئلا بر بازار نفت و بازیگران آن همچون ایران خواهد بود.
یونس آرا افزود: هرچند اثرات وضع یک تحریم احتمالی بر صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا در کوتاه مدت مشکلاتی را برای پالایشگران آمریکایی به همراه خواهد داشت، اما در صورت تحقق آن، فضا برای سایر بازیگران بازار نفت همچون ایران بازتر خواهد شد. کاهش عرضه نفت ونزوئلا به بازار، در کوتاه مدت و با عنایت به اینکه مازاد ظرفیت چندانی برای جبران افت عرضه ونزوئلا در بازار متصور نیست، منجر به رشد قیمت از جنبه روانی و فیزیکی در بازارهای جهانی نفت خواهد شد که این فرآیند، تمام بازیگران حوزه عرضه نفت خام را منتفع خواهد ساخت.
وی با تاکید بر اینکه این رخداد می تواند زمینه ساز سختگیری کمتر درباب اعمال تحریم های نفتی ایران در جهت تأمین نیاز بازار شود، توضیح داد: برای اینکه چین و هند دو وارد کننده بزرگ جهانی نفت، از مشتریان عمده نفت ونزوئلا بوده و اعمال محدودیت در صادرات نفت ونزوئلا بسته به نوع محدودیت ها می تواند تأمین نیازهای این دو مصرف کننده عمده و به تبع آن قیمت های جهانی نفت را تحت تأثیر قرار دهد.